Aktuāla aptauja: Vai atbalstāt marihuānas legalizēšanu Latvijā? 2
Saviem lasītājiem jautājām, vai atbalstāt marihuānas legalizēšanu Latvijā.
Sarmīte Krūmiņa, Rīgas Sociālā dienesta Latgales rajona nodaļas sociālā darba jomas vecākā sociālā darbiniece:
“Man ilgākā laika posmā nav gadījies sastapties ar jauniešiem, kuri lietotu marihuānu, jo tā laikam ir augstākas elites narkotika, ko mūsu jaunieši neizmanto, tad drīzāk spaisu, jo tas cenas ziņā ir pieejamāks. Katrā ziņā, ja to legalizētu, jo citās valstīs tas notiek, un rastos situācija, kurā sāktu ļaut to lietot jau jauniešu vecumā, tad kādai daļai no viņiem varētu rasties nopietnas atkarības. Šajā nenobriedušajā vecumā ir daudz jauniešu, kurus varētu pieskaitīt riska robežai un kuriem, manuprāt, varētu rasties atkarība, kas sagādātu nopietnas problēmas arī nākotnē. Ar riska grupu es domāju jauniešus, kuri ir nestabili, viņiem trūkst motivācijas mācīties un apgūt ko jaunu, kuriem ir sarežģīti ģimenes apstākļi un mazizglītots draugu loks, kā arī jaunieši, kuri atrodas policijas uzskaitē. Pastāv liela iespēja, ka pēc marihuānas viņi varētu virzīties tālāk arī uz citām stiprākām narkotikām, no kurām atbrīvoties ir daudz sarežģītāk. Katrā ziņā es šādu ideju neatbalstu. Man zināmais jauniešu loks, ar kuriem strādāju, situācijā, kad ir brīvi pieejama marihuāna, radītu bažas, jo atšķirībā no izglītotiem un motivētiem cilvēkiem, kuri, iespējams, pamēģina uzpīpēt, lai zinātu, kā tas ir, un pēc tam to vairs nedara, riska grupai būs daudz sarežģītāk nākamajā reizē pateikt nē.”
Vitolds Bremmers, Alkohola ražotāju un tirgotāju asociācijas (ARTA) valdes loceklis:
“Pirmkārt, šeit būtu uzmanīgi jāieklausās ārstu un speciālistu viedoklī – kā tad īsti ir ar atkarības izraisīšanu un cik lieli ir atkarības riski. Ja mēs skatāmies uz alkoholu, tad neviens nav saslimis ar alkoholismu, sākot lietot, piemēram, tīru spirtu. Tas viss sākas no mazgrādīgiem dzērieniem, kas sākti lietot kaut kādā periodā jaunībā. Ne jau visi saslimst, tie ir tikai atsevišķi cilvēki, kuriem acīmredzot tas ir gēnos – neesmu speciālists, tāpēc nepateikšu, kāpēc, bet tas diemžēl notiek. Šādi paši riski viennozīmīgi ir ar jebkuru atkarību izraisošu vielu. Grūti spriest, vai marihuānas legalizēšana ietekmētu alkohola tirgu, jo tagad tas ir gana dārgs, pateicoties gan akcīzes nodoklim, gan loģistikas un citiem izdevumiem, tāpēc ne katrs to var atļauties. Tajā pašā laikā tikko mēs novērojām spaisa vilni, kas nezinu, vai ir pieplacis. Katrā ziņā šāda iniciatīva būtu ļoti nopietns risks sabiedrībai kā tādai.”
Vizma Vecvērdiņa, ģimenes ārste:
“Mana attieksme ir absolūti noraidoša. Kā kaut ko tādu vispār var iedomāties legalizēt? Šis process ir nekontrolējams. Iespējams, tas vairāk attiecas uz jaunajiem cilvēkiem un viņu vēlmi to lietot, taču marihuānai ir nopietna ietekme uz cilvēka psihi, uzvedību un domāšanu. Šo vielu lietošana veicina dažādu deģeneratīvo procesu norisi galvas smadzenēs. Esmu pilnīgi pret šādu ideju un nesaprotu, kam vispār var rasties ideja par narkotisko vielu legalizāciju.”
Andrejs Grišins, VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks:
“Valsts policija ir kategoriski pret marihuānas legalizēšanu Latvijā un nemaz neatbalsta šādu ideju. Turklāt jāpiebilst, ka tas pie mums nemaz nav iespējams. Šāda ideja ir pretrunā ar starptautiskiem līgumiem, kurus parakstījusi arī Latvija.”
Uzziņa
Vairumtirdzniecībā grams marihuānas maksā aptuveni piecus eiro, uz ielas tas var būt līdz pat trīs reizēm dārgāk.
2013. gadā atklātas 18 marihuānas ražotnes, šogad jau piecas.