Atkāpjas Somijas premjers 0
Somijas premjerministrs Jirki Katainens negaidīti paziņojis, ka jūnijā noliks valdības vadītāja pilnvaras, lai, kā norāda laikraksts “Helsingin Sanomat”, pretendētu uz kādu augstu amatu Eiropas Savienības iestādēs.
Junkera vietā
Pēdējos trīs gadus Katainens ir bijis Somijas valdības vadītājs. Jau desmit gadus viņš vada Somijas Nacionālās koalīcijas partiju, kas kopā ar sociāldemokrātiem, Zaļo partiju, Zviedru tautas partiju un kristīgajiem demokrātiem šobrīd veido centriski labējo valdību. Somijas laikraksts “Helsingin Sanomat”, atsaucoties uz avotiem Kaitanena vadītās partijas iekšienē, skaidro, ka lēmumu par aiziešanu no premjerministra un partijas priekšsēdētāja amata viņš pieņēmis pirms dažām dienām. Somu laikraksts spriež, ka politikā daudz pieredzējušais Katainens ir sasniedzis visu, uz ko varēja cerēt, būdams Nacionālās koalīcijas partijas priekšsēdētājs. Tagad viņa skats veras plašākos ūdeņos – Eiropas Savienības virzienā. Kuluāros Katainena vārds tiek locīts saistībā gan ar Eiropas Komisijas prezidenta amatu, gan ES Padomes priekšsēdētāja vietu, ko šobrīd ieņem Hermans van Rompejs. Katainenam arī interesētu eirogrupas vadītāja pienākumi, kuri pagaidām uzticēti nīderlandietim Jerūnam Dijselblūmam.
Katainens pārstāv Eiropas Tautas partiju, kura par savu kandidātu uz Eiropas Komisijas prezidenta amatu jau nosaukusi Luksemburgas bijušo premjerministru Žanu Klodu Junkeru. Stingri atbalstot Junkeru, savu kandidatūru no cīņas par EK prezidenta amatu pasteidzās atsaukt Latvijas bijušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Taču laikraksta “European Voice” interneta vietne raksta, ka Junkers nebauda viennozīmīgu atbalstu arī Eiropas Tautas partijas iekšienē. Skepsi par viņa kandidatūru paudis Britānijas valdības vadītājs Deivids Kemerons. Arī Briselē aizvien skaļāk izskan minējumi, ka Junkers ir tikai pagaidu kandidāts un ka īstais pretendents oficiāli kļūs zināms tikai pēc maijā gaidāmajam Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Eiropas Tautas partija galīgo kandidātu varētu nosaukt jūnijā. Un, iespējams, tas būs Katainens.
Dienvidnieku skepse
Četrdesmit divus gadus vecais Katainens tiek slavēts par Somijā veiksmīgi vadīto centriski labējo koalīciju, kurā ir pārstāvēti gan labējie, gan kreisie spēki. Briselē cer, ka viņš šo pieredzi varētu izmantot, apvienojot arī Eiropas politiskās partijas. Tiesa, pastāv bažas, ka iebildes pret Katainenu kā EK prezidentu varētu celt ekonomiskās krīzes smagi skartās Dienvideiropas valstis – Itālija, Spānija, Portugāle, Grieķija –, jo Somijas valdības vadītājs ir stingrās līnijas piekritējs, kad runa ir par taupības pasākumiem un aizdevumu piešķiršanu finanšu grūtībās nonākušām valstīm. Tāpat Katainens savulaik izpelnījies kritiku par pārāk pasīvo reakciju uz ekonomisko krīzi, kuras dēļ samazinājās Somijas ekonomikas apjomi un pieauga bezdarbs.
Katainena aiziešana no premjerministra amata nozīmē to, ka Somijai būs jāmeklē jauns valdības vadītājs. 2011. gadā izveidotā valdība sākotnēji sastāvēja no sešām partijām, taču pirms dažām nedēļām no tās aizgāja Kreisā alianse. Somijas medijos tiek minēti četri politiķi, kuri varētu stāties Katainena vietā. Katainena lēmuma dēļ Somijas valdības krišana netiek paredzēta. Opozīcijā esošās eiroskeptiskās partijas “Īstie somi” līderis Timo Soini gan prātojis, ka premjera aiziešana nozīmē “valdības bankrotu”. “Ja premjers aiziet termiņa vidū, tā ir padošanās,” intervijā Somijas televīzijai sacīja Soini.