Atkalredzēšanās jaunā kvalitātē – tūrisma izstāde Ķīpsalā 2
Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Neslēpšu, pēc ilgākas piespiedu pauzes ar nelielu satraukumu devos uz Starptautisko izstāžu zāli Ķīpsalā, lai apmeklētu tūrisma izstādi “Balttour 2023”. Citos apstākļos būtu mazliet vīlies, bet šoreiz Latvijas un pasaules apceļošanas piedāvājumi vienā hallē vienuviet pat iepriecināja – bija daudz omulīgāk un piedāvājumi cits citam tuvāk. Protams, pandēmija un karš tūrisma nozarē ir atstājis dziļu nospiedumu, taču cilvēki joprojām ik pa laikam grib mainīt ierasto vidi, ceļot un atpūsties. Šogad uz Rīgu bija devušies vairāk nekā trīssimt tūrisma uzņēmumu no Baltijas valstīm, Polijas, Vācijas, Ungārijas, Spānijas, Somijas, Čehijas, Slovākijas, Melnkalnes, Gruzijas, Turcijas, Uzbekistānas, Kostarikas, Indonēzijas un citām valstīm, tostarp Ukrainas, kurai ir svarīgi apliecināt, ka ukraiņi nav padevušies un pēc kara beigām tikpat viesmīlīgi kā agrāk gaidīs ciemos ceļotājus.
Latvijas novadiem ir ar ko lepoties
Izstaigājot Latvijas novadu stendus, patīkami secināt, ka grūtajos pandēmijas gados vietējie tūrisma uzņēmēji nav rokas klēpī turējuši, domājuši par jauniem, interesantiem piedāvājumiem un tos arī īstenojuši. Viens no tādiem netradicionāliem projektiem ir Apgrieztā māja Smārdē Tukuma novadā. Līdz šim līdzīgas ēkas braucām skatīties uz Poliju, Lietuvu un Igauniju, bet nu tāda apskatāma nepilnas stundas brauciena attālumā no Rīgas. Iekārtojot mājas interjeru, lai paspilgtinātu realitātes sajūtu, izmantoti īsti, ikdienā izmantojami sadzīves priekšmeti. Turklāt Apgrieztā māja atrodas septiņu grādu leņķa slīpumā pa diagonāli, tāpēc tās apmeklējums būs labs izaicinājums katra ciemiņa vestibulārajam aparātam.
Jaunums ir arī Liepājas Karostas redāns – daļa no 19. gadsimta beigās būvētā cara laika cietokšņa. Tagad tajā apskatāmas vairākas ekspozīcijas, tostarp par Karostas rašanos, būvniecību un vēsturi. Muzejā atrodas trīsdimensiju objekts – izgaismota Liepājas karte ar izceltu Karostu, svarīgāko celtņu un nocietinājumu maketiem. Redānā tiek organizēta arī spēle grupām “Noslēpumu sala REDANS” – jautrs pasākums, kura dalībnieki iestudēs lugu, veiks orientēšanās, atjautības un veiklības uzdevumus.
Bauskas pusē nesen atklāta jauna kultūrtelpa “Mežotnes baznīca”, izveidots Zvirgzdes orientēšanās poligons ar četriem maršrutiem un šovasar Brunavas pagastā sāks darboties glempings “Mazie Mežgaļi” – no bērzu birzī uzceltajām kupola teltīm vakaros varēs vērot zvaigznes. Savukārt Aizkraukles novadā tapis multifunkcionāls veloparks 9000 kvadrātmetru platībā. Tas vizuāli veidots kā Daugavas gultne, kur ir norāde par upes dziļāko vietu (47 m). Velotrases augstākā vieta simboliski attēlo augstāko Daugavas punktu – Sirds jeb Mīlestības salu. Kempingu “Ceriņi” pie Daugavas ir papildinājis, iespējams, Latvijā lielākais sfēriskais kupols, bet Likteņdārzā pie Kokneses aicina jaunais Saieta nams un Mazzalves pagastā – vēstures istaba.
Domājot par agrā pavasara izbraucieniem pa Latviju, jau aprīļa beigās no 21. līdz 28. aprīlim notiks Daugavpils Marka Rotko mākslas centra desmit gadu jubilejas svinības ar bagātīgu programmu. Šogad vajadzētu ieplānot arī Limbažu apmeklējumu, jo pilsēta visa gada garumā svinēs astoņsimt gadu jubileju. Svētku pasākumi paredzēti līdz pat šā gada novembrim, un katram mēnesim izvēlēta kāda īpaša sajūta, kurai būs pakārtoti visi notikumi.
Pie kaimiņiem nebūs garlaicīgi
Arī lietuvieši un igauņi bija nopietni gatavojušies jaunajai tūrisma sezonai un izstādē “Balttour 2023” prezentēja aktuālākos un aizraujošākos tūrisma galamērķus. Apceļot pasauli pāris stundu laikā piedāvā miniatūru parks “Babilonas dārzi” netālu no Palangas. Četru hektāru plašajā labiekārtotajā teritorijā var apskatīt Eifeļa torni, Lielo Ķīnas mūri, Ēģiptes piramīdas, Londonas Bigbenu un citus pasaulslavenus tūrisma objektus, kā arī parku ar vairāk nekā četrdesmit tūkstošiem augu. Miniatūru parks atrodas Dinozauru parka tuvumā, kas jauno sezonu atklās ar interesantu Stegozauru šķēršļu trasi kokos, mirdzošu spoguļu labirintu, atjauninātu Dino amfiteātri un elektromobiļiem, ar kuriem nu varēs braukt gan bērni, gan pieaugušie.
Ceļojot pa Žemaitiju, vērts iegriezties Pluņģē (ap 60 km no Palangas), lai apskatītu kņaza M. Oginska muižas ansambli, kuru veido desmit 19. gadsimtā dažādos stilos būvētas ēkas. Muižas pilī darbojas Žemaišu mākslas muzejs, bet parkā aug Pērkona ozols – viens no Lietuvas senākajiem un lielākajiem ozoliem –, kā arī leģendām apvītā Raudošā liepa.
Traķos trīs pilis iespējams apskatīt vienā dienā, tostarp vienīgo starp ezeriem esošo pili visā Centrālajā un Austrumu Eiropā. Vēl ir Traķu pussalas pils un Vectraķu pils, kura vairākas reizes tikusi sagrauta un atkal atjaunota un kurā atrodas pārbūvētais klostera un neogotikas stila baznīcas ansamblis.
Apmeklējot Igauniju, maršrutā noteikti jāiekļauj Rakvere valsts ziemeļos, kur 2020. gada vasarā Vallimegi augstienē atklāja iespaidīgu brīvdabas centru gandrīz septiņu hektāru platībā. Šajā unikālajā vietā starp nogāzēm izveidota galvenā skatuve ar 4200 un amfiteātris ar 800 sēdvietām. Teritorija ir apgaismota un atvērta visu diennakti, no platformām paveras skaists skats uz pilsētu. Arī Dienvidigaunijā, ja sen tur nav būts, pārsteigs Vastselīnas pilskalna apkaimes pārvērtības. Tapusi Svētceļotāju māja un Ceļa gājēju kapela, muzejs un dabas takas parkā.
Igaunija ir arī labs SPA atpūtas galamērķis. Viesnīca un ūdens parks “Tervise Paradiis” netālajā Pērnavā, četrzvaigžņu viesnīca “Kalev Spa” Tallinā ar divos stāvos izvietoto kompleksu tikai pieaugušajiem, “Narva-Jõesuu Medical Spa” centrs, kurā atrodas Igaunijā lielākais apsildāmais āra baseins – tās ir tikai pāris vietas ierosmei izpētīt Igaunijas SPA asociācijas mājaslapu.
Pamazām atveras arī pasaule
“Balttour 2023” izstādē uzmanības centrā bija izvirzīts plašais Sardīnijas stends, kas, piedāvājot iepazīt šo brīnišķīgo Vidusjūras salu, vienlaikus manifestēja arī kontinentālās Itālijas viesmīlību. “Sardīnija ir paradīze Zemes virsū! Te cilvēki dzīvo visilgāk. Jau izkāpjot no lidmašīnas, jūs sajutīsiet Sardīnijas bagātīgās garšas un smaržas,” tā par salu saka Latvijā pazīstamākais sardīnietis dziedātājs Roberto Meloni. Manuprāt, Sardīnija bija visiem sauli mīlošajiem kā āķis lūpā, lai izstādē sameklētu sirdij tuvākos atpūtas lidojumus un kruīzus, tostarp pa Vidusjūru.
“Ir tāda forša kopības sajūta, prieks satikties ar tūrisma uzņēmējiem, kuri nav nolaiduši rokas pandēmijas laikā, ir izdzīvojuši un arī tagad kara ēnā ar cerībām raugās nākotnē,” pirmo iespaidu par šā gada “Balttour” pauž “Baltictravelnews.com” direktors Aivars Mackevičs. “Pozitīvi, ka šoreiz izstādē tūrisma profesionāļiem bija radīti vairāki diskusiju laukumi, kuros iepazīstināt ar saviem galamērķiem gan Latvijā, gan pasaulē. Rindas pie dažiem stendiem liecināja, ka ceļotāju gars pa šiem piespiedu dīkstāves gadiem nekur nav zudis. Šajā trauksmainajā laikā man neliels pārsteigums bija Ukrainas stends, taču es paredzu – kad karš beigsies, Ukraina būs viens no pieprasītākajiem tūrisma galamērķiem Eiropā.”