Atkal nierakmeņi! Kāpēc ūdens dzeršana palīdzēs tiem neveidoties, skaidro urologs Armands Bāliņš 0
Pirms pāris gadiem man skaldīja nierakmeņus, bet tagad tie izveidojušies atkal. Vai šo kaiti nevar izārstēt uz visiem laikiem? Anita Kalniņa Ogrē
Atbild urologs Armands Bāliņš:
“Ja kādreiz jau bijuši un ārstēti nierakmeņi, pastāv risks, ka tie veidosies atkārtoti. To rašanos nosaka katram individuāli apstākļi: anatomiskas, ēšanas un dzeršanas īpatnības, kā arī vielmaiņas traucējumi. Šīs slimības attīstību veicina vienveidīgs uzturs, niecīga šķidruma daudzuma uzņemšana un mazkustība.
Diezgan bieži tie veidojas pēc kaulu lūzumiem, jo slimnieks maz kustas un parasti mazāk dzer, lai būtu retāk jāiet uz tualeti, turklāt piedevām lieto kalcija preparātus dzīšanas veicināšanai.
Droši vien daudzi atceras, ka skolā ķīmijas stundās lika veikt eksperimentu: iemērkt vilnas diegu koncentrētā sāls šķīdumā un glabāt siltā vietā, kur tas drīz vien sāka kristalizēties. Nierakmeņu slimniekam jāpanāk, lai viss būtu otrādi: zema urīna koncentrācija un netrūktu kustību, jo tad kristālu veidošanās tiks kavēta.
Ja cilvēks dienas laikā uzņem pusotru litru šķidruma, tad izčurā vienu litru. Tas nozīmē, ka viena niere saražo apmēram 500 gramus urīna dienā, bet stundā 20 gramus jeb vienu ēdamkaroti. Ar tik niecīgu šķidruma daudzumu nieres netiek kārtīgi izskalotas un urīnā ir augsta sāļu koncentrācija, tādēļ to kristāliņi vieglāk salīp, veidojot akmeņus. Lai to nepieļautu, vajadzētu uzņemt vismaz divus litrus šķidruma dienā.
Lai neveicinātu nierakmeņu veidošanos, svarīgi daudzveidīgi ēst, neaizrauties ar pārlieku piena produktu un nepamatotu kalcija preparātu lietošanu. Ikdienā nav ieteicams dzert ārstniecisko minerālūdeni, kas satur daudz kalcija un citu minerālvielu.”