Foto – LETA

Atkal kājā krampis! 7 veidi, kā izvairīties no krampjiem kājās 3

Kurš gan nav piedzīvojis krampju radītās nepatīkamās sajūtas! Tie gan drīz pāriet, tomēr, lai izvairītos no diskomforta, dažkārt vērts noskaidrot īsto iemeslu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk krampji sarauj pēdas un ikrus, dažkārt augšstilbus. Tie mēdz turpināties no dažām sekundēm līdz vairākām minūtēm. Muskuļu patvaļīgās kontrakcijas notiek daudz spēcīgāk, nekā tos nodarbinot apzināti, tāpēc rodas nepatīkamās sajūtas. Vietās, kur virs muskuļiem nav izteikta tauku slāņa, savilkums ir acīm redzams.

Nevēlamās kontrakcijas izraisa nervu impulsu pārvades traucējumi muskuļu šķiedrās. Muskuļu spēcīgu saraušanos veicina fiziska pārslodze, taču nereti tā notiek naktī, kad ir lēnāka asinsrite un vielmaiņa. Biežāk nepatīkamās spazmas piemeklē vecus cilvēkus, jo asinsvados radušās sklerotiskas pārmaiņas un muskuļi netiek pietiekami labi apasiņoti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja krampji atkārtojas regulāri, kļūst ilgstošāki un sāpīgāki, kaut gan tiek ievērota to profilakse, derētu konsultēties ar ārstu.

Kādēļ krampji rodas? Tos var izraisīt vēnu mazspēja, kad ir traucēta venozo asiņu atplūde no kājām. Šajā gadījumā muskuļu kontrakcijas biežāk rodas karstā laikā, tās var provocēt gulēšana zem pārāk siltas segas vai karsēšanās pirtī.

Viens no biežākajiem krampju iemesliem ir elektrolītu – nātrija, kālija un magnija – vielmaiņas traucējumi, kas ir saistīti arī ar kalcija trūkumu. Tie izdalās kopā ar sviedriem pēc lielas fiziskas slodzes un stipras svīšanas, kā arī ilgstošas caurejas un vemšanas, tādēļ zaudēto šķidruma daudzumu jācenšas kompensēt, bagātīgi uzņemot ūdeni un lietojot aptiekā nopērkamu speciālu sāļu šķīdumu. Šo vielu zuduma risks pastāv, arī lietojot asinsspiedienu pazeminošus un urīndzenošus līdzekļus.

Krampjus var izraisīt pārmērīga kafijas dzeršana, jo tā veicina urīna izdali, turklāt traucē kalcija uzsūkšanos. Līdzīgas sekas var būt aizrautīgai alkohola lietošanai.

Spēcīgu spazmu cēlonis kājās mēdz būt vairogdziedzera slimības un virsnieru kaites, jo šie orgāni regulē sāļu vielmaiņu. Cukura diabēta slimniekiem paaugstinātā glikozes līmeņa dēļ cieš perifēro nervu šķiedras, tādēļ tiek traucēta pareiza impulsu pārvade uz muskuļiem.

Nepatīkamās kontrakcijas vēl mēdz izraisīt artēriju kaites, kad asinsvadi ir aizsērējuši un muskuļi nesaņem pietiekami daudz skābekļa un barības vielu. Šī problēma pārsvarā piemeklē vīriešus smēķētājus.

Reklāma
Reklāma

Spēcīgas muskuļu saraušanās cēlonis var būt radikulīts, kad bojātie mugurkaula starpskriemeļu diski kairina nervu saknītes. Tad kontrakcijas mēdz sākties augšstilbā un pēc tam novirzīties uz apakšstilbu un pēdu.

Ja krampis iemetas pēdā, visbiežākais iemesls ir nepareizs tās velves noslogojums. Tad vēlams veikt podometriju – izmeklējumu, ar kuru pārbauda pēdas noslodzi, lai izvēlētos atbilstīgas ortopēdiskās zolītes.

Kā sev palīdzēt


• Krampī sarauto kāju viegli nostiept un saudzīgi pamasēt spazmas savilkto vietu, lai muskulī uzlabotos asinsrite.

• Ja problēma radusies apakšstilbā, mēģināt pēdu vilkt uz savu pusi, kā arī pacelt kāju uz augšu, lai uzlabotu venozo atteci.

• Ja guļot krampis iemeties pēdā, vajag piecelties un nostāties uz tās ar visu svaru vai uzkāpt tai virsū ar otru kāju. Var ar pirkstiem pēdu viegli pastiept uz savu pusi.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.