Foto: SHUTTERSTOCK

Atkal jauns pasaulē visātrākais dators 0

Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Aizvien straujākus tempus uzņem process, kas tik ļoti kaitina patlabanējo pasaules žandarmu ASV, proti: jau teju vai ikvienā rādītājā un parametrā šo jocīgo valstisko veidojumu sāk pārspēt citas valstis, galvenokārt Ķīna.

Piemēram, Ķīnas fiziķi nākuši klajā ar paziņojumu, ka viņiem izdevies uzbūvēt kvantu datoru, kura darbības ātrums un ražīgums jau ievērojami pārspējis amerikāņu analogu Google. Šis superdators nodēvēts par Jiuzhang 2, un tas ir spējīgs vienā milisekundē atrisināt uzdevumu, kuram parastai mašīnai būtu vajadzīgi… 30 triljoni gadu!

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat ķīniešu zinātnieki vēstījuši arī par mašīnu Zuchongzhi 2, kas ir iepriekšējā modeļa uzlabojums. Šā projekta vadītājs Paņs Dzjaņvejs paudis, ka Zuchongzhi 2 ir programmējams superjaudas kvantu dators ar 66 kubitiem un 10 miljonus reižu darbībā ātrāks par 55 kubitus jaudīgajiem Google aparātiem Sycamore. Turklāt Zuchongzhi 2 ir mazāk pielikumu, toties tas spēj darboties patiešām neticamā ātrumā – 100 sekstiljonus (cipars ar 22 nullēm) reižu ātrāk par tā dēvētajiem parastajiem datoriem.

Tostarp piebilsts, ka, lai arī šie sasniegumi it kā jau dod tiešu norādi uz īstu skaitļojamās tehnikas revolūciju, taču reāli tirgū tie, visdrīzāk, tuvākajā pārskatāmajā laikā neparādīsies. Varam par to būt droši: militāristi nepieļaus, turklāt ne tikai ķīniešu…

Turklāt pagaidām abi šie datortehnikas brīnumi var darboties tikai speciālā vidē un tikai hiperspecifisku uzdevumu risināšanas nolūkā. Zināms arī tas, ka ar visu lielo rūpību un uzmanību tie tomēr vēl pieļaujot pārlieku daudz kļūdu. Ķīniešu zinātnieki atzinuši, ka šo trūkumu novēršanai vien būšot vajadzīgi vismaz pieci, ja pat ne visi desmit gadi.

SAISTĪTIE RAKSTI