Vai neiroķirurģija nepieciešama divās Rīgas slimnīcās? Atkal ideja par slimnīcu apvienošanu 0
Valdības vadītājs Māris Kučinskis izteicis viedokli, ka vajadzētu apvienot Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu un Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu, lai efektīvāk varētu izmantot ārstu, finanšu un citus resursus. Tām esot nevis jākonkurē savā starpā, bet vienai otra jāpapildina. Veselības ministre Anda Čakša vakar papildināja Ministru prezidenta žurnālistiem sacīto: “Es negribu teikt, ka mēs runājam par slimnīcu apvienošanu. Slimnīcām ir jāsāk organizēties pēc vienādiem principiem, jābūt līdzīgo elementu savienošanai un atšķirīgo uzturēšanai. Es neteiktu, ka tas būs ātrs solis.” Sākotnēji varētu būt runa par to, ka universitātes slimnīcām tiek izveidota vienota padome kā stratēģijas virzītāja. Pagaidām gan tas neesot iespējams, jo katra ir kapitālsabiedrība, bet diskusijas par vienotu kapitālsabiedrību pagaidām neesot notikušas. “Patlaban mēs diskutējam par pacientu plūsmām, kur kam ir jābūt, cik slimnīcās Rīgā ir jāsniedz neatliekamā medicīniskā palīdzība. Ar onkoloģiju ir skaidrs – Rīgas Austrumu slimnīcas Onkoloģijas centrā tiek izmeklēti un ārstēti 80% vēža slimnieku, savukārt kardioloģija daudz izteiktāka ir Stradiņa slimnīcā. Tad ir jāsaprot, vai neiroķirurģija ir nepieciešama divās slimnīcās. Visticamāk, ka ne. Šķiet, ka terapeitiskajām klīnikām, kas pacientiem ir ļoti nepieciešamas, jābūt abos Daugavas krastos Rīgā,” uzskata veselības ministre. Par šiem jautājumiem esot runāts ar abu slimnīcu medicīnas jomu vadošajiem speciālistiem – abas puses piekrītot, ka jāsāk tuvināties. A. Čakša norādīja, ka ministrija sadarbosies arī ar Rīgas pašvaldību, “lai saprastu, kā Rīgā notiek veselības aprūpes organizēšana”.
Ko par šo ideju domā pašās slimnīcās?
P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Internās medicīnas klīnikas vadītājs profesors Valdis Pīrāgs man atgādināja, ka doma par universitāšu slimnīcu apvienošanu izskanējusi jau pirms desmit gadiem un tajā laikā pat bijusi izveidota Latvijas Universitāšu slimnīcu biedrība. Toreizējais Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš virzījis ministrijas ideju apvienot slimnīcas, izmantojot Skandināvijas pieredzi, taču rīcība nav sekojusi.
“Neapšaubāmi, lielajām slimnīcām ir nepieciešama vienota koordinācija un stratēģija, taču nebūtu labi, ja lielie plāni pārvērstos par kādu šauru grupu interesēm vai savu projektu bīdīšanu,” sacīja profesors Pīrāgs un uzsvēra, ka veidot monopolstāvokli vienā vai otrā medicīnas jomā nebūtu prātīgi. Viņaprāt, augstas kvalifikācijas speciālistiem, kas strādā gan vienā, gan otrā slimnīcā, vajadzētu sadarboties. “Nereti gadās tā, ka nezinām, kādi izmeklējumi slimniekam, kas nokļuvis mūsu slimnīcā, ir veikti Rīgas Austrumu slimnīcā, jo mums nav izveidota vienota informācijas sistēma,” norādīja V. Pīrāgs.
Rīgas Austrumu slimnīcas ķirurgu, asociēto profesoru un Latvijas Ķirurgu asociācijas prezidentu Haraldu Plaudi paziņojums par slimnīcu apvienošanas ideju pārsteidzis. “Kāpēc tieši tagad par to pēkšņi sāk runāt?” vaicā Plaudis un secina, ka, visticamāk, tas izskatās pēc reakcijas apzināšanas, sak, palaiž informāciju gaisā un gaida, ka mediķi savstarpēji sāks plēsties, varbūt izlīdīs kas interesants. Kā analoģisku piemēru viņš nosauca augstskolu medicīnas fakultātes, kuras būtu nepieciešams apvienot. “Vai Latvijā ir nepieciešamas divas augstskolas, kur studēt medicīnu? Skaidrs, ka ne. Bet abās augstskolās strādā profesori un viņi grib vadīt klīnikas,” sacīja Plaudis.