Foto – Shutterstock

Atkal aukstumpumpa! Lai neļautu aktivizēties herpes vīrusam, jāstiprina imunitāte 2

Aukstumpumpas mēdz uzmesties visnepiemērotākajā brīdī, kad ir svarīgi labi izskatīties. Vai tās bojā tikai skaistumu vai arī liecina par kādu nopietnu vainu? Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, ārsts infektologs Māris Liepiņš atzīst, ka lielākajā daļā gadījumu tā ir tikai kosmētiska problēma. Ja organismam ir pietiekamas pretestības spējas, herpes vīruss, kas izraisa aukstumpumpas, izpaužas minimāli, taču, ja tās rodas bieži, piemēram, divreiz mēnesī vai sešreiz gada laikā, būtu jādodas pie ārsta, jāveic asins analīzes un citi nepieciešamie izmeklējumi, lai noskaidrotu, kāpēc tā notiek.

Reklāma
Reklāma

Visu mūžu ar vīrusu

“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

Parasti herpes vīruss organisma nervu šūnās iekļūst jau bērnībā, mazuli bučojot. Tas izplatās ar siekalām un inficēšanās notiek caur gļotādu. Īpaši neaizsargāti pret to ir zīdaiņi līdz 28. dzīves dienai, kamēr nav attīstījusies imunitāte. Bērniem herpes infekcija var izpausties ar paaugstinātu temperatūru un pirmajā reizē ar mutes dobuma gļotādas iekaisumu.

Aukstumpumpu rašanos provocē imunitātes vājināšanās, onkoloģiskas, reimatoloģiskas un asins saslimšanas, HIV infekcija. Dažkārt tās mēdz būt plaušu karsoņa priekšvēstneses. Infekcijai noritot uz smagas slimības fona, var rasties bīstama komplikācija herpētiskais encefalīts jeb smadzeņu iekaisums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Herpes vīrusa uzliesmojumu var izraisīt stress un organismam nelabvēlīgi apstākļi, piemēram, traumas, nosalšana vai pārkaršana, bieža saaukstēšanās, steroīdu grupas medikamentu lietošana, vēža slimniekiem apstarošana. Sievietēm aukstumpumpas nereti uzmetas mēnešreižu laikā un menopauzes periodā, kad hormonālās svārstības vājina imunitāti. To veidošanos veicina saules ietekme un solārija apmeklēšana, taču dažkārt tieši otrādi – ultravioletie stari palīdz dziedēt bojāto ādu.

Pirmā tipa herpes vīrusa aktivitāte izpaužas pārsvarā uz sejas, bet 2. tipa, ko iemanto seksuālu attiecību laikā, uz dzimumorgāniem. Šajā gadījumā aukstumpumpām līdzīgie izsitumi ir daudz sāpīgāki, jo šie orgāni ir labi apasiņoti un caurvīti nerviem. Tad zāles parasti jālieto iekšķīgi abiem partneriem, bet ne vienmēr vīruss viegli padodas medikamentu iedarbībai.

Lieki neaiztikt!

Aukstumpumpas mēdz veidoties degunā, ap augšējo vai apakšējo lūpu un ādas ievainojuma gadījumā jebkur uz sejas. Parasti vispirms ir kņudinoša, dedzinoša sajūta, pietūkums, neliels piesārtums. Otrajā dienā parādās pūslītis, kas trešajā, ceturtajā uzsūcas vai arī pārplīst, rodoties čūliņai, kura atkarībā no tās novietojuma var būt sāpīga. Tā sadzīst vēlākais nedēļas laikā un, nokrītot krevelei, mazā rētiņa drīz vien pazūd bez pēdām.

Šajā laikā ir īpaši svarīgi lietot savu dvieli, krūzi un citus priekšmetus, kā arī atturēties no skūpstīšanās. Jāievēro higiēna, jo, ja vīrusam pievienosies baktērijas, radīsies sastrutojums, kas aizkavēs pumpas dzīšanu.

Lai aukstumpumpas nesavairotos, šo vietu nevajadzētu aiztikt. Ja tā ir uz lūpām, labāk kādu dienu nemazgāt zobus, jo var gadīties nejauši ievainot gļotādu, veicinot vīrusa izplatību. Lai infekciju neizplatītu tālāk, nav ieteicams mazgāt seju ar ūdeni, kā arī karsēties pirtī. Viena no bīstamākajām komplikācijām, vīrusam iekļūstot acīs, ir radzenes iekaisums keratīts, kas reizēm beidzas ar aklumu.

Reklāma
Reklāma

Herpes vīrusu nav iespējams izārstēt pilnībā, taču ir iespējams mazināt tā uzliesmojumu skaitu un ātrāk novērst infekcijas saasinājumu. Sākoties kņudēšanai, pirmās diennakts laikā tai uzsmērē aciklovīru vai citu pretvīrusu vielu saturošu ziedi. Tas darāms ļoti uzmanīgi, lai zāles nokļūtu tikai uz pumpas, it sevišķi, ja lūpas saplaisājušas. To var atkārtot līdz piecām reizēm dienā. Pēc divām trim dienām pumpa pārklāsies ar kreveli un paliks tikai mazs plankumiņš, kas arī pēc nedēļas izzudīs. Ātrāk sadzīt tai palīdzēs arī cinka ziede.

Pretvīrusu vielu saturošu līdzekli šim nolūkam iespējams iegādāties arī plāksteru veidā, taču, kā uzskata dakteris Liepiņš, tā nav vislabākā izvēle, jo, raujot to nost, tiks traumēta āda.

Aukstumpumpas apstrādei nav vēlams izmantot spirtu, ko dažkārt aplam dara, jo tas ir ļoti kairinošs, kā arī medu, jo salda vide var veicināt baktēriju vairošanos. To nevajadzētu censties noslēpt zem dekoratīvās kosmētikas kārtas, jo tad tā ilgāk dzīs.

Ja vien herpes vīrusa uzliesmojums nav smagas slimības ierosināts, to var arī neārstēt, jo vēlākais desmit dienu laikā aukstumpumpa pazudīs pati, taču, ja tās nomoka atkārtoti un ir svarīgi nodrošināt labu izskatu, profilaktiskos nolūkos pēc ārsta konsultācijas kursa veidā var lietot aciklovīra tabletes. Vienīgi jārēķinās, ka tās mēdz izraisīt galvassāpes, caureju un nieru iekaisumu, turklāt ne vienmēr palīdz.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.