Miervalža Poļa izstādes kuratore ir LNMM Krājuma darba vadītāja Daina Auziņa.
Miervalža Poļa izstādes kuratore ir LNMM Krājuma darba vadītāja Daina Auziņa.
Foto: LETA

Atjaunoto LNMM atklās ar plašu Miervalža Poļa daiļrades retrospekciju 1

Ar plašu sarīkojumu programmu trešdien, 4. maijā, tiks atklāta atjaunotā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēka. Tajā apmeklētājus gaida daudzi patīkami pārsteigumi, starp kuriem nozīmīga vieta atvēlama mākslinieka Miervalža Poļa (1948) daiļrades retrospekcijai “Ilūzija kā īstenība”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Miervaldis Polis ir viens no spilgtākajiem un neparastākajiem Latvijas mākslas ainas elementiem. Jau studiju laikā, pagājušā gadsimta 70. gados, viņš kā viens no pirmajiem Padomju savienībā sāka aizrauties ar fotoreālismu. Atšķirībā no kolēģiem, Poļa fotoreālisms vienlīdz spilgti izpaužas gan lielās, gan sīkās formās – izstādē LNMM apskatāma, piemēram, Poļa radīta “pastmarka”, “ordenis”, taču līdzās arī parādes portreti pilnā augumā. Bet starp Latvijas Mākslas akadēmijas leģendām ir stāsts par to, kā Polis nobiedēja LMA apkopēju, atstājot uz plītiņas pannu ar tajā iegleznotu, pagalam sadegušu “vēršaci” – šī sērija arī apskatāma izstādē.

Mākslinieka “ilūziju meistara” kvalifikāciju apliecina, piemēram, viņa radīta grafiku sērija – Friča Brīvzemnieka “fotogrāfija” no “negatīva” līdz gatavam “analogam attēlam”. Tāpat aizraujoša ir sērija ar mākslinieku, kas iekomponēts starp dažādu pasaulslavenu gleznu tēliem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr visplašāko sadaļu izstādē veido viens no paša Miervalža Poļa iecienītākajiem žanriem – portrets. Daudzi no muzejā šobrīd apskatāmajiem darbiem publiski līdz šim nav eksponēti, un nav zināms, kad tos būs iespēja ieraudzīt atkal.

Izstādē, kurā kopumā ir gandrīz 200 darbu no vairāk nekā 40 kolekcijām Latvijā un pasaulē, atrodamas arī vairākas atsauces uz Miervalža Poļa slaveno “fantomu teātri” – Bronzas cilvēka tēlu, kuru viņš īstenojis dažādās pasaules malās. Jaunās izstāžu zāles stendu “krāsu kods” palīdzēs orientēties daudzveidīgajā tematikā, savukārt divās pieguļošās telpās izstādi papildina dokumentālais materiāls par mākslinieku.

Pats mākslinieks preses konferenci neapmeklēja, tādējādi nododot vēsti, ka viss, kas viņam sakāms, jau pateikts darbos. Taču muzejs sola, ka komunikācijai ar apmeklētājiem izstādē tiks izmantotas daudzveidīgas satura interpretācijas formas no klasiskiem ekskursiju un radošo darbnīcu piedāvājumiem līdz performancēm. Katram izstādes viesim būs pieejams bezmaksas ceļvedis latviešu, krievu vai angļu valodā ar kuratores un rakstnieku komentāriem par atsevišķām ekspozīcijas sadaļām un mākslas darbiem. Bērniem Miervalža Poļa daiļrades iepazīšanai paredzētas darba lapas ar iesaistošiem uzdevumiem. Pēc iepriekšējas pieteikšanās tiks rīkotas arī eļļas glezniecības un aplikācijas darbnīcas. Katru nedēļas nogali iepriekš izziņotos laikos notiks bezmaksas ekskursijas latviešu, krievu un angļu valodā. Ar lekciju aicināta uzstāties mākslinieka monogrāfijas autore Eimija Brizgale. Maijā, jūnijā un jūlijā ar performancēm muzeja pagalmā uzstāsies mākslinieki Krista Ose, Anda Lāce un Ivars Grāvlejs.

Izstāde atvērta no 4. maija līdz 24. jūlijam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.