Atjaunos endoprotezēšanu, uzlabos pieejamību ārstiem 0
Saeima 13. septembrī balsos par valsts budžeta grozījumiem, bet pagaidām deputātu viedoklis par papildus piešķirtajām naudas summām atsevišķās pozīcijās nav vienprātīgs.
Medicīnas nozares pārstāvjiem nebūs viegli pārliecināt deputātus, ka valdības atbalstītais papildu finansējums 37,5 miljonu latu ārstniecībai, kā arī 10 miljoni P. Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai un 2,5 miljoni Rīgas Austrumu slimnīcai ir neapstrīdamas naudas summas, kas jāpiešķir nešauboties. Gatavošanās Saeimas kopīgajai Budžeta komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas sēdei, kas notiks šodien un kur spriedīs par naudu medicīnai, sākās jau vakar sabiedrības veselības apakškomisijā.
Ja nozares amatpersonas, klīniku vadītāji un sociālie partneri šodien spēs pārliecināt deputātus, ka ar 37,5 miljoniem būs iespējams līdz gada beigām būtiski uzlabot pacientu pieejamību ārstiem, saņemt iespēju izmeklēties, nestāvot garās rindās, tad, visticamāk, par šo naudas summu arī nobalsos.
Ko ministrija sola pacientiem? Par papildus piešķirtajiem 8 miljoniem latu vēl šajā gadā varēs izdarīt 425 tūkstošus diagnostisko izmeklējumu (datortomogrāfiju, ultrasonogrāfiju, kodolmagnētisko rezonansi, radionuklīdo diagnostiku u. c.), kā arī 5,1 miljonu laboratorisko izmeklējumu un analīžu.
Speciālistu konsultāciju un dienas stacionāros sniegto pakalpojumu apmaksai plānots piešķirt 7,4 miljonus latu, kas nepieciešami, lai līdz gada beigām pacientiem nebūtu par tiem jāmaksā no savas kabatas.
Vairāk nekā miljons latu ir paredzēti observācijas gultu izveidei un uzturēšanai 21 slimnīcas uzņemšanas nodaļā, kā arī observācijas gultu nodaļu izveidei 11 slimnīcās. Šajās gultās pacients uzturas līdz 24 stundām, un pēc izmeklējumu veikšanas ārsti pieņem lēmumu par turpmāko ārstēšanu. Ministrija sola, ka šīs gultas palīdzēs atslogot uzņemšanas nodaļas darbu, tomēr vēl nenosauc konkrētas naudas summas, cik kurai slimnīcai tiks atvēlētas.
Endoprotezēšana – 1000 pacientiem
Simbolisku summu – 897 tūkstošus latu – plānots atvēlēt rindu samazināšanai uz endoprotezēšanas operācijām. Šā gada jūnijā rindā bija 22 tūkstoši pacientu, bet līdz gada beigām būs iespējams nodrošināt gūžas locītavu endoprotezēšanas operācijas tikai 1000 pacientiem – 630 pacientiem endoprotezēšanu ar cementējamām protēzēm (vidējā izmaksa Ls 1001), šo pašu procedūru ar bezcementa protēzēm – 70 pacientiem (izmaksa Ls 1666) un 300 pacientiem cementējamās endoprotēzes ar 50% valsts apmaksu.
Lai nodrošinātu medicīnisko rehabilitāciju ambulatorajās un stacionārajās ārstniecības iestādēs pacientiem, kuriem tā nepieciešama pēc ārstu konsīlija atzinuma, jo pretējā gadījumā šie cilvēki kļūs par invalīdiem, plānots atvēlēt 704 tūkstošus latu.
Bet 356 tūkstoši paredzēti 831 pacienta medicīniskajai rehabilitācijai Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari”. Rindā 2012. gada maijā bija 1777 pacienti.
Nav aizmirsta arī Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, kuras kontā ieskaitīs 92 tūkstošus latu divu ārstu speciālistu diennaksts dežūru nodrošināšanai uzņemšanas nodaļā Juglā, divu ģimenes ārstu diennakts dežūrām, kā arī speciālistu konsultāciju apmaksai Bērnu slimnīcas konsultatīvajā poliklīnikā.
Grūtniecēm, bērniem un neauglības ārstēšanai
Mātes un bērna veselības uzlabošanai plānots piešķirt vairāk nekā miljons latu. Par šo naudu paredzēts kompensēt 50% gripas vakcīnas iegādes izdevumus visām grūtniecēm, kas to vēlas. Kaut gan nauda vēl nav oficiāli piešķirta, tomēr ministrija ziņo, ka no septembra valsts apmaksā diagnostiku neauglības cēloņu noteikšanai, kā arī mākslīgo apaugļošanu sievietēm līdz 37 gadu vecumam. Pacienta iemaksa par valsts apmaksātajām medicīniskās apaugļošanas procedūrām ir trīs lati par konsultāciju (ieplānotas piecas konsultācijas). No septembra paredzēta arī recepšu zāļu izdevumu kompensācija 25% apmērā grūtniecēm un 50% bērniem līdz gada vecumam. No 1. novembra plānots pilnībā apmaksāt neauglības ārstēšanas medikamentus.
Uzziņa Papildus vēl tiek piešķirti: Ls 4,8 miljoni – kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksai; Ls 382 tūkstoši – vakcīnu, peritoneālās dialīzes ārstniecības un redzes korekcijas līdzekļu bērniem iegādei; Ls 204 tūkstoši – dzemdību nodrošināšanai atbilstoši faktiskajam apjomam; Ls 272 tūkstoši – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam autotransporta remonta un degvielas iegādei; Ls 2,3 miljoni – maksājumiem Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīm par Latvijas iedzīvotājiem sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Avots: Veselības ministrija. |