Atjaunojam dīvāna tapsējumu: cik tas maksās un kas jāņem vērā 0
Bieži ērtais viesistabas draugs kalpo vēl itin labi – nodilis tikai tā ārējais ietērps. Tad ekonomiskāk atjaunot dīvāna tapsējumu nekā pirkt jaunu dīvānu. Cik tas izmaksās, un kas jāņem vērā?
Mēbeļaudumus pieņemts iedalīt kategorijās no 0 līdz 8 atkarībā no to biezuma, svara, nodilumizturības, kā arī papildu apstrādes pret mitrumu un putekļiem. Piemēram, 0. kategorijas audums būs visai plāns un viegls, 5. kategorijai atbildīs izturīgs un samērā biezs audums, bet 7. un 8. kategorijā iekļaujama dabiskā āda. Izmaksas pieaug tieši proporcionāli kategoriju skaitlim.
Izvēloties mīkstos audumus – velūru, buklē u. c., uzmanība jāpievērš to plūksnai. Dažiem no tiem ir lielāka tieksme plūksnoties un savelties. Aplūkojot jaunu audumu, to ar aci nemaz nevar pamanīt. Lai noteiktu plūksnošanās pakāpi, tiek veikti īpaši testi, par ko jābūt informētam pārdevējam. Vērība jāpiegriež arī tam, cik viegli audums burzās. To viegli pārbaudīt, paburzot audumu saujā. Ja pēc tam audumā labi pamanāmas rievas, tāds izskatīsies arī jaunais dīvāna tapsējums.
Svarīgi izpētīt arī to, kā jaunizvēlēto audumu kopt. Mājas kārtībā lielākoties to iespējams tīrīt ar speciālām putām un putekļusūcēju. Izdevīgs risinājums ir noņemama pārvalka izveidošana. Tad pārvalku iespējams tīrīt ķīmiski vai mazgāt, un dīvāns allaž būs kā jauns.
Nevajag domāt, ka šis pakalpojums būs lēts prieks. Jārēķinās, ka dīvāns būs jāved uz darbnīcu un atpakaļ, tāpat jāgaida noteikts laiks (2 – 3 nedēļas, kā kurā darbnīcā), bet tas tomēr būs lētāk nekā iegādāties jaunu. Visbiežāk meistari izbrauc uz mājām, apskata dīvānu un sastāda tāmi. Nereti gadās, ka meistars iesaka mainīt ne tikai tapsējumu, bet arī atsperblokus, tad izmaksas būs lielākas, un vērts apsvērt, vai lietderīgāk tomēr nav iegādāties jaunu dīvānu.
Ja ir savs audums, var iznākt pastrīdēties ar kādu iesīkstējušu meistaru par tā piemērotību. Bet lielākoties, ja audums patiešām kvalitatīvs, problēmām nevajadzētu būt. Savukārt, ja audums ir ar rakstu, jau pašā sākumā vajadzētu ar meistaru pārrunāt, kā rakstu izkārtos, lai beigās nesaņemtu dīvānu, uz kura raksts lēkā augšā lejā. Aptuvenās izmaksas standarta dīvānam ir 110 eiro (ar auduma izmaksām), bet stūra dīvāna pārvilkšana – attiecīgi dārgāk.
Mēbeļaudumu veidi:
* Žakardveida audumi, kokvilna, viegli šenila audumi (kombinēts sastāvs – 50% kokvilna, 50% sintētika) – viegli, plāni, samērā neizturīgi, bet viegli kopjami, lēti.
* Velvets, floks (samta aizvietotājs) vai flīss, zamšs, plāns gobelēnveida audums – viegli, bet biezāki nekā iepriekšējie, ilgi nekalpo, iespējami dažādi dizaina risinājumi, lēti.
* Šenila / žakarda audumi – biezāki, izturīgi, iespējami nesarežģīti dizaina risinājumi, vidēji dārgi.
* Šenils buklē (audums ar izvilktiem mezgliņiem), smags zamšs, biezs gobelēns, floks uz floka – sarežģīta faktūra, grūti kopjami, vidēja cena.
* Biezi dabiskās šķiedras audumi – biezi, izturīgi pret mitrumu un mehāniskiem bojājumiem, īpaša kopšana, dārgi.
* Dabiskās ādas analogi – eko āda, arpateks, dažādas kvalitātes āda – biezi, izturīgi pret mitrumu un mehāniskiem bojājumiem, īpaša kopšana, sarežģīti dizaina risinājumi, dārgi.