Atjaunojam āra mēbeles 0
“Atšķirībā no citiem materiāliem koks ir dzīvs – tas reaģē uz laika apstākļu maiņām, nokrišņiem un dažādiem kaitēkļiem. Un, lai tas saglabātu sākotnējo izskatu un kvalitāti, koku vajag attiecīgi apstrādāt,” stāsta firmas “Tikkurila” mācību centra vadītājs Aivars Danenbergs.
No koka veidotas virsmas, kas atrodas āra apstākļos, vislabāk apstrādāt ar eļļu, jo tā iesūcas kokā un neveido nekādus nosēdumus vai cietu kārtu uz tā virsmas. Turklāt eļļojot koks ar laiku kļūst cietāks, izturīgāks. Ja koku lako vai krāso, ik pēc trim četriem gadiem visu veco krāsu vai laku nākas kasīt nost, slīpēt, gruntēt un krāsot vai lakot atkal no jauna. Tādējādi krāsošana ilgtermiņā neiznāk lētāk kā eļļošana ik gadu. Eļļot var vēl neapstrādātu koku un tādas virsmas, kas iepriekš jau eļļotas vai apstrādātas ar eļļai radniecīgu līdzekli – koka antiseptiķi uz eļļas bāzes. Ja vēlas eļļot iepriekš krāsotas vai lakotas virsmas, tās iepriekš rūpīgi jānotīra no vecā pārklājuma.
Eļļas pieejamas gan bezkrāsainas, gan tonētas. Izmantojot tonētās, āra mēbeles, bērnu spēļu rīkus vai terases iespējams pieskaņot mājas vai atsevišķu arhitektūras detaļu krāsai.
Pirms jaunās eļļošanas koka virsma rūpīgi jānomazgā un jānožāvē. Var mazgāt tikai ar ūdeni, bet var izmantot arī speciālu līdzekli, kas uz koka virsmas atjauno antibakteriālu vidi, attīrot no kaitēkļiem un sēnītēm. Ar litra iepakojumu pietiks lielai virsmas platībai, jo līdzekli attiecībā 1:10 atšķaida ar ūdeni.
Eļļošanas darbus ieteicams veikt ēnainā laikā, kad gaisa temperatūra ir no +8 līdz +18 oC, bet gaisa mitrums līdz 80%. Nekādā gadījumā nevajag eļļot agri no rīta vai vakarā, kad ir rasa, lietus laikā vai karstā saulē.
Lai koks mitrā laikā neslīdētu, to var apstrādāt ar speciālu līdzekli uz ūdens bāzes, kas uz koka virsmas izveido nedaudz raupju faktūru. To uzklāj divās kārtās un ļauj nožūt 24 stundas.