Vai tautiešiem pēc “brexit” atgriežoties Latvijā, būs jāmaksā ievedmuita un citi nodokļi? 2
“LA” lasītāji – pašlaik Apvienotajā Karalistē strādājošie – jautā, vai pēc britu izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) viņiem būs jāmaksā ievedmuitas un citi nodokļi par Latvijā ievestajām mantām, atgriežoties uz pastāvīgu dzīvi.
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes vecākā muitas eksperte Marika Salmiņa teic, ka, pārceļoties uz pastāvīgu dzīvi Latvijā, muitas un pievienotās vērtības nodokļi nebūs jāmaksā par personīgajām mantām, kuras to īpašnieks lietojis savā agrākajā pastāvīgajā dzīvesvietā vismaz sešus mēnešus un kuras tādā pašā nolūkā paredzētas izmantošanai Latvijā.
Bet no nodokļu maksājumiem būs brīvi tikai tie atbraucēji, kuru pastāvīgā dzīvesvieta Apvienotajā Karalistē bijusi vismaz 12 mēnešus bez pārtraukuma.
Uz jautājumu, kas ir personīgā manta, Marika Salmiņa atbild, ka tāda, kas paredzēta personīgai lietošanai vai arī to mājsaimniecības vajadzībām, piemēram, apģērbs, mēbeles, automašīnas, divriteņi un citas. Personīgā manta ne īpašību, ne daudzuma ziņā nedrīkst liecināt par ievešanu komerciāliem nolūkiem.
No nodokļiem neatbrīvo alkoholiskus dzērienus, tabaku un tās izstrādājumiem, komerciālus transportlīdzekļus, darba rīkus un citus priekšmetus, kurus izmanto kādā arodā vai profesijā.
Deklarācijas aizpildīšana ir atvieglota tai ziņā, ka visas atvestās mantas (ar vienu izņēmumu) deklarācijā var deklarēt ar vienu preces kodu (tas ir preces kods 9905 0000 “Fizisko personu, kuras maina pastāvīgo dzīvesvietu, personiskā manta”). Atsevišķi ir jānorāda personīgā automašīna.
Uzrādot mantas muitai, muitas iestādē jāiesniedz: personu apliecinošs dokuments; preču saraksts, kas satur informāciju par ievesto preču veidu, daudzumu, svaru un to vērtību. Personai sarakstā nebūs jāuzskaita katra vienība atsevišķi, pietiks ar apkopojošu nosaukumu, piemēram, apģērbi divas kastes 50 kg, 100 eiro vērtībā; mēbeles, 5 gab., 100 kg, 300 eiro vērtībā; televizors, 1 gab., 3 kg, 120 eiro vērtībā u.tml.
Jāiesniedz dokumenti, kas apliecina, ka pastāvīgā dzīvesvieta ārpus ES muitas teritorijas bijusi vismaz 12 mēnešus no vietas (piemēram, darba līgums, dzīvojamās telpas īres līgums, dokumenti, kas apliecina saistību ar valsts vai pašvaldības iestādēm u.c.). Ar dokumentiem jāpierāda, ka ievestās mantas atbraucējs izmantojis savā iepriekšējā pastāvīgajā dzīvesvietā vismaz sešus mēnešus, piemēram, preču iegādes dokumenti (čeki) vai reģistrācijas dokumenti (piemēram, automašīnai).
Ja par lietotajām precēm čeki nebūs saglabāti, tad muitas vērtība tiks noteikta, balstoties uz personas rīcībā esošu ticamu informāciju par mantas tā brīža vērtību. Muitas amatpersonām ir tiesības pārbaudīt sniegtās informācijas pamatotību.
Savukārt pārcelšanās fakts jāapliecina ar dokumentiem, kas apliecina, ka atbraucējs nodibinājis pastāvīgu dzīvesvietu Latvijā (piemēram, personas apliecinājums un deklarētā dzīvesvieta, nekustamā īpašuma pirkšanas vai reģistrācijas vai īres dokumenti, profesionālās darbības veikšanu apliecinoši dokumenti u. tml.).
Atbraucējam rakstiski jāapliecina, ka personīgās mantas paredzētas lietot tikai personīgām vajadzībām un ka 12 mēnešu laikā no dienas, kad mantas laistas brīvā apgrozībā, tās nedrīkst patapināt, ieķīlāt, izīrēt vai atsavināt par atlīdzību vai par brīvu, par to neziņojot kompetentajām iestādēm un nesamaksājot muitas maksājumus.
Personīgo mantu ar atbrīvojumu no nodokļiem var ievest 12 mēnešu laikā pēc dienas, kad attiecīgā persona iedibinājusi pastāvīgu dzīvesvietu Latvijā.
VID muitas eksperte piebilst, ka vēl neesot zināms, kādi būs Francijas noteikumi ceļotājiem, kuri brauks uz Latviju automašīnā, šķērsojot ES robežu pēc izbraukšanas no Lamanša tuneļa.