Atdzīvināt matus pēc vasaras: Kas palīdz un kas ir tikai reklāmas triks 0
Mati ir ādas derivāti jeb atvasinājumi, tomēr ne gluži viens un tas pats. Saules atstātie bojājumi ādā un zemādā uzkrājas un var izpausties kā saslimšanas vēlāk, tāpēc āda no saules jāsargā un jākopj. Arī tad, ja vēlas skaistus matus, par tiem, protams, jārūpējas, tomēr sliktākais, kas ar tiem var notikt, – tie var slikti izskatīties, būt trausli un lūstoši, bet šie procesi organismam nekaitē. Mats virs ādas līmeņa ir gatava, nedzīva struktūra. “Mata manufaktūra, kas ražo dzīvas šūnas, ir 2–4 milimetru dziļumā – tur ir sīpoliņš, kur notiek īstie atjaunojošie procesi,” skaidro Jekaterina Pudova, Veselības centra 4 estētiskās medicīnas klīnikas 4. dimensija dermatoloģe, triholoģe.
Līdz ar to lielākā daļa pasākumu matu labā izskata atjaunošanai vai to sagatavošanai vasaras sezonai ir kosmētiski. “Rati jākaļ ziemā, tāpēc vērts padomāt par matu savlaicīgu kopšanu pirms vasaras vai atvaļinājuma siltajās zemēs. Noder speciāla matu kosmētika, kas domāta aizsardzībai un matu sagatavošanai: gan šampūni, kuros ir vairāk eļļas, gan balzami,” pastāsta speciāliste.
“Vislabāk matus aizsargāt palīdz izsmidzināmie līdzekļi ar aktīvām vielām, kas līdzīgi kā krēmi ar SPF faktoru neitralizē ultravioleto staru iedarbību. Ir arī leave-in kondicionieri, ko uzklāj un neizskalo. Matus pasargā arī lakati un cepures.”
Ko piedāvā saloni
Ja pēc vasaras mati tomēr neizskatās veselīgi, situācijas uzlabošanai pieejamas dažādas atjaunojošas procedūras. Tomēr ne viss ir zelts, kas spīd. “Matu taisnošanu ar keratīnu vai laminēšanu neiesaku – tā ir dziļi ķīmiska un agresīva matu apstrāde, kas sniedz efektu uz aptuveni trim mēnešiem. Ja sola, ka rezultāts ir permanents, tas nozīmē, ka iedarbojas ar ķīmiju. No medicīnas viedokļa to nevar uzskatīt par atjaunošanu, īpaši, ja mati jau pirms tam bijuši bojāti vējā un saulē,” brīdina ārste. Pēc šādas procedūras mati kādu laiku izskatīsies labi, taču pēc tam atkal būs jāatveseļo.
Mati piesātinās ar dažādām vielām, to struktūra uzlabojas, mati izskatās gludāki un spīdīgāki – šo variantu daktere atzīst par labu. Dažādās variācijās ar atšķirīgu zīmolu matu kosmētiku tamlīdzīgu atjaunojošu procedūru piedāvā daudzviet. Vēl viena profesionāļu piedāvāta iespēja ir speciālas matu maskas, kuru iedarbību pastiprina ar sildīšanu. “Šīs maskas ir labas.” Arī speciālās SPA procedūras ar matu attīrīšanu, piesātināšanu ar eļļām un īpašu mazgāšanu pēc tam Jekaterina Pudova iesaka izmantot, ja nepieciešams – atkārtoti vai kursa veidā.
Ko iespējams darīt pašai
Ja patīk dabas vielas un ir ekoloģisks dzīvesveids, matus var kopt ar dabīgajām eļļām – kokosa vai sezama. “Izvēlamies augstas kvalitātes produktus! Parasti iesaku lietot to, ko izmantojam pārtikā,” rekomendē daktere. Eļļu ieziež matos, patur kā masku vai ilgāk un tad izskalo. Vai tā mati nekļūs taukaināki? “Problēmas var būt pēc pirmās reizes – ja kārtīgi neizmazgā, tie var ātrāk sataukoties. Ja mati ir gari, balināti un pārsausināti, parasti iesaku plaukstas platumā no galvas eļļu nelikt, bet tikai galos. Matu gali kļūs taukaināki, bet pie galvas ādas tik ļoti netaukosies.”
Pieejami arī ziepju rieksta šampūni, kas ir maigāki par parastajiem. “Meitenēm, kuras regulāri eļļo matus un pēc tam pietiekami izmazgā, rezultāts ir ļoti skaists.”
Ja matus kopj klasiski (ar veikalā nopērkamiem līdzekļiem) un cilvēks ir pieradis ar noteiktu intervālu matus mazgāt ar šampūnu un pēc tam lietot kondicionieri, reizi nedēļā izmantojot arī masku, pēc vasaras vai vasaras laikā masku var lietot biežāk – nevis reizi nedēļā, bet, piemēram, divas vai katrā otrajā mazgāšanas reizē. Priekšroka jādod mitrinošām un barojošām maskām, ņemot vērā, vai tās paredzētas gaišiem vai tumšiem matiem. Var lietot arī vienu masku pēc otras – vispirms mitrinošo, pēc tam barojošo, taču to nevajadzētu darīt ilgstoši, jo mati pārsātināsies. Efekts būs pretējs – tie kļūs nevis skaistāki, bet smagāki, saplakuši, nespodri, ātrāk sataukosies. Šādu efektu drīz vien var sasniegt, lietojot silikonu saturošas matu maskas vai eļļas: sākumā iedarbība ir laba, bet tad nez kā pazūd. Tad matus der izmazgāt ar dziļi attīrošu šampūnu – tie atkal kļūs vieglāki un kuplāki.
“Silikons slēpjas aiz vārda “dimetikons” vai tā atvasinājumiem,” Jekaterina Pudova atgādina, ka, iegādājoties matu kosmētiku, uz etiķetes rūpīgi jālasa sastāva saraksts. “Silikons kaitē ādai – uz tās nevajadzētu klāt šo vielu saturošus līdzekļus. Retu reizi, bet ir gadījies redzēt, ka meitenēm, kurām ir gari mati un kuras cītīgi un pārmērīgi lieto matu kosmētiku ar silikonu, tuvu matu līnijai veidojas pinnes, jo silikons aizsprosto poras. Tomēr matiem silikons nav kaitīgs.”
Kāds ir labs šampūns
Jekaterina Pudova uzsver – cena nav noteicošais rādītājs. Ja šampūns ir dārgs, tas nenozīmē, ka labs, un otrādi: lētie šampūni nebūt nav tie sliktākie. “Vēlreiz uzsveru – lasiet etiķetes!” iesaka daktere. Nav ieteicams arī šampūns ar izteiktu smaržu vai krāsu: pievienotās krāsvielas un smaržvielas matu kopšanā ir lieka ķīmija.
Kā ķemmēt nekaitējot
Vislabākā matu ķemme ir ar retiem zariem, bet vispiemērotākais brīdis ķemmēšanai – kad uzklāta matu maska. Tad var lietot gan ķemmi, gan likt lietā pirkstus, matus atšķetinot un izlīdzinot. Pēc matu izskalošanas vairs nevajadzētu tos sajaukt, piemēram, berzējot ar dvieli. Mitri mati ir pakļāvīgi, vairāk pakļauti dažādiem bojājumiem, tāpēc tie jāķemmē, kad jau ir izžuvuši.