Reklāmfoto

Atdzimst Latvijas brīvvalsts laika dziesmas
 0

Latvijas svētku nedēļā no 9. līdz 17. novembrim Latvijas pilsētās izskanēs “Latvijas Radio 2” dāvana Latvijai – koncertprogramma “Brīvās Latvijas dziesmas”.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Astoņos koncertos Latvijā populāri dziedātāji Ingus Pētersons, Aija Andrejeva, Liene Šomase, Atis Auzāns, Ieva Sutugova, Ivo Fomins, Dainis Skutelis, Antra Stafecka, Andris Ērglis, Marts Kristiāns Kalniņš un “Tirkizband” izpildīs pirmās Latvijas brīvvalsts laika dziesmas.

 

Iepriekšējos trīs gados līdzīgas koncertprogrammas jaunās skaņās apkopoja pagājušā gadsimta 80. un 90. gadu skaistākās patriotiskās melodijas, muzikālās pērles no latviešu kino zelta fonda un teātra izrāžu pūra, bet šogad, kā norāda projekta producents Aigars Dinsbergs, tiek meklētas senākas saknes.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Dziesmas ar vēsturisku slodzi un vēsturisku atmiņu,” aicinot atcerēties laiku, kad šīs dziesmas tapa, teic “Latvijas Radio 2” direktors Armīns Ronis. Koncertos skanēs gan “Es dziedāšu par tevi, tēvu zeme”, “Liepas satumst”, “Vijolnieks”, “Še, kur līgo priežu meži”, “Staburadze”, “Uz kalna stāv vientulis ozols”, “Virši zili” un daudz citu, kopumā 30 dziesmu.

Dziesmu aranžējumu autors un koncertu instrumentālās grupas vadītājs Ivars Makstnieks atzīst, ka jaunās versijas pazīstamajām dziesmām tapušas viegli. “Negaidiet nekādu 21. gadsimtu, aranžējumi ir vairāk vai mazāk tradicionāli,” smaida mūziķis.

“Izmantojām dzīvās bungas, savu elpu ienesa ļoti labs akordeonists Kaspars Gulbis. Manuprāt, jaunajai paaudzei vajadzētu zināt strēlnieku, leģionāru dziesmas. Reizēm gan iznāca diezgan komiski – šķiet, dziesmiņa tāda viegla, tāds “tralala” vien, bet teksts – izrādās pavisam drūms. Acīmredzot tas atspoguļo to laiku.”

“Pirms divdesmit gadiem šīs dziesmas tika spēlētas baļļukos un kāzās, bet tagad tās ir piemirstas,” uzskata dziedātājs Atis Auzāns, kurš projektā piedalījies gan kā solo dziedātājs, gan duetā kopā ar Lieni Šomasi un vīru ansamblī kopā ar Ingu Pētersonu un Daini Skuteli. Viņš atzīst, ka dažas melodijas pašam bijušas jaunums. “Manuprāt, šī programma lieliski iederas valsts svētkos, tomēr reizē tā ir patīkama, viegla,” spriež muzikants.

Savukārt dziedātāja Liene Šomase atzīst – līdz šim brīvās Latvijas dziesmu viņas repertuārā neesot bijis. “Es šīs dziesmas redzu no citādāka skatpunkta. Man patīk piedalīties šādos projektos, kas man ir kā izaicinājums, jo tas ir kaut kas pilnīgi jauns. Dziesmas pati nevarēju izvēlēties, man tās iedalīja, tomēr esmu apmierināta, arī aranžējumi ir ļoti labi.” L. Šomases sniegumā skanēs leģendārās “Krizantēmas”, kopā ar Ati Auzānu – “Divas sirdis”, bet kvartetā kopā ar spriganajām dziedātājām Aiju Andrejevu, Antru Stafecku un Ievu Sutugovu jaunā versijā skanēs draiskā “Sasatiku puisīti”.

Reklāma
Reklāma

“Koncertos manām dziesmām gatavojam īpašu horeogrāfiju, par ko paldies deju grupas “Benefice” vadītājai Annikai Andersonei,” atklāj Šomase. “Zinu, rezultāts būs skaists, un ceru, ka to novērtēs ne tikai vecāka gadagājuma cilvēki, kā pirmajā mirklī varētu šķist, bet arī jaunieši.

Katrā ziņā uz koncertu manā mīļajā Valmierā nāks daudz manu draugu. Zinu, daudzi no viņiem nezina šīs dziesmas, bet mēs visi esam latvieši, Latvijā dzimuši, vajadzētu tās zināt. Tajās ir tā deva patriotisma, kas ļoti vajadzīga šajā laikā,” uzsver dziedātāja.

Dziesmas ir īpašas, tās simbolizē brīvo Latviju, uzsver dziedātājs Ingus Pētersons, piebilstot, ka ir patīkami šajās melodijās atrast jaunas krāsas, ielikt tur šodienas sapratni par Latviju šajā laikā un, galvenais, uzturēt arī nacionālo garu, kas ir kaut kā nobružājies šajā kosmopolītiskajā laikā. I. Pētersona balss skanēs pazīstamajās “Dzīvīte, dzīvīte” un “Es vēlos mājās pārnākt”, “Es redzēju jūriņā”, bet kopā ar citiem vīriem – “Mirdzot šķēpiem” un citās. “Šīs dziesmas neapšaubāmi ir vēstures liecība. Tajās mēs vienmēr varēsim smelties pārliecību par savu zemi, īpaši šodien, kad tik daudzi tūkstoši latviešu aizbrauc svešumā, tās iegūst aktualitāti.”

Atšķirībā no citiem gadiem šoreiz nav izdots kompaktdisks, taču dziesmas iespējams dzirdēt “Latvijas Radio 2”. A. Dinsbergs uzsver: “Ir svarīgi, ka dziesmas, kuras kādreiz dziedāja mūsu vectēvi un tēvi, tagad iepazīst un iemīl arī jaunā paaudze. Tās ir kā brīnišķīga saite, kas vijas cauri laikiem, stiprina garu, dvēseli un vieno paaudzes mīlestībā uz mūsu zemi un Latvijas valsti.”

 

VARBŪT NODER

“Brīvās Latvijas dziesmu” koncerti:

9. XI 19.00 Ogres Kultūras centrā (Ls 5 – 10);

10. XI 15.00 un 19.00 Valmieras Kultūras centrā (Ls 6 – 10);

14. XI 19.00 Rīgā Dailes teātrī (Ls 7 – 15);

15. XI un 16. XI 19.00 Jelgavas kultūras namā (Ls 6 – 10);

17. XI 15.00 un 19.00 Liepājas Olimpiskā centra Rožu zālē (Ls 6 – 10).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.