Atceries svētkos godināt savu valsti! Kāds ir sods par neizkārtu karogu? 2
“Bieži vien pie tuvējām mājām svētkos un sēru dienās netiek izkārts valsts karogs. Policijas ekipāžas mēdz braukt garām, bet nekāda rīcība neseko. Vai par karoga neizkāršanu likumā noteiktajos datumos mājas īpašniekam nepienākas sods?” Jautā Valdis no Jelgavas.
Karogs ir viens no valsts simboliem, un likumā ir noteikti datumi, kuros pie ēkām jāizkar Latvijas valsts karogs. “Par karoga nenovietošanu tiesiskais regulējums paredzēja sodu, taču 2015. gadā Satversmes tiesa sprieda, ka fiziskām personām sodu piemērot nedrīkst,” paskaidro Latvijas Valsts prezidenta kancelejas Valsts Heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece Ramona Umblija.
Tātad fiziskām personām Latvijas pašvaldības, to izveidotās policijas nevar piemērot sodu par karoga nenovietošanu pie ēkas datumos, kuros to pieprasa likums. Tas pats attiecas uz gadījumiem, kad karogs jāpaceļ sēru noformējumā.
Ja likumā noteiktajos datumos un gadījumos karogs nav pacelts vai arī tas izdarīts nepareizi pie valsts vai pašvaldības iestādēm un namiem, juridisku personu īpašumā esošām ēkām, tad gan sodu var piemērot. Sākotnēji par šādu pārkāpumu izsaka brīdinājumu. Ja pārkāpums izdarīts atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, izsaka brīdinājumu vai uzliek līdz 40 eiro lielu naudassodu.
Par necieņas izrādīšanu var sodīt jebkuru
Taču pret valsts karoga lietošanu jāizturas ar lielu atbildību, jo likums aizliedz lietot bojātu, netīru, izbalojušu vai citādi nepiemērotu Latvijas valsts karogu. Ramona Umblija uzsver – ja valsts karoga izskats kļuvis necienīgs, piemēram, tajā ir caurumi, tas ir netīrs vai arī karmīnsarkanais tonis izbalojis, tādu karogu lietot nedrīkst.
Svarīgi, ka šajā kontekstā par necieņas izrādīšanu pret valsts simbolu – karogu – var sodīt ne vien juridiskas, bet arī fiziskas personas. Tāpēc karoga izskatam uzmanība īpaši jāpievērš tiem, kas izvēlējušies to turēt pie ēkām vai mastos ikdienā.
Atvadās diskrētā veidā
Ārlietu ministrijas Valsts protokols norāda, ka karogu (kamēr vienā gabalā tas pēc formas, proporcijām vai krāsām uzskatāms par karogu) nedrīkst ne izmest atkritumos, ne dedzināt – šāds solis var tikt uzskatīts par necieņas vai zaimošanas izpausmi. “Ja personas rīcībā ir lietošanai nederīgs valsts karogs, tas jāiznīcina diskrētā veidā – bez citu personu klātbūtnes karogu vispirms var sadalīt pa krāsu joslām, ievietot paketē un tikai tad izmest. Nekādā gadījumā valsts karogu nedrīkst iznīcināt publiski,” atgādina Ramona Umblija.
Sagatavojuši: Indulis Burka, Madara Briede