Atceries! Dārza mēbeles ir jāieziemo! Praktiski padomi, kā to izdarīt 0

Autors: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Vai drīkst atstāt ārā dārza mēbeles (metāla ar koka detaļām), piesedzot tikai koka daļas? Man ir arī plastmasas komplekts, kuram pavadrakstā bija informācija, ka tas ir lietus un sala izturīgs. KASPARS LIEPĀJĀ

Labas kalpo ilgi

Vispirms jānoskaidro mēbeļu kvalitāte. Liela daļa veikalos nopērkamo mēbeļu ir ārzemju ražojums, kur klimats ir citāds nekā Latvijā. Labāk izvēlēties vietējo ražotāju metāla un koka preces. Turklāt tad ir garantija, ka vajadzības gadījumā mēbeles varēs salabot vai atjaunot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī dārza mēbelēm ir sakarība starp cenu un kalpošanas laiku – tās, kuru komplektus var nopirkt par pārdesmit eiro, dārza apstākļos vietējā klimatā diemžēl ilgi neizturēs. Ja tās paredzēts lietot lapenē, tas vairs nav tik būtiski.

Dārza mēbeļu glabāšanai jāatrod sausa, no lietus un sniega aizsargāta vieta. Glabātava var būt vajadzīga arī lietainās vasarās.

Ir dārza mēbeles, kurām ir alumīnija rāmis un tekstila virsma. Teorētiski rāmi varētu atstāt ārā, ja noņem sēžamās daļas.

Ja lielu masīvkoka galdu nevar pārvietot, uz tā klāj nevis poli­etilēna plēvi, bet uzliek par galda virsmu lielāku ūdensizturīgu plāksni. Svarīgi arī izolēt mēbeles kāju saskari ar zemi.

Visām dārza mēbelēm, tāpat kā citām precēm, ir divu gadu garantija. Taču tā neattiecas uz bojājumiem, kas radušies nepareizas lietošanas vai glabāšanas dēļ.

Ja dārza mēbeles liek ziemot vēlu, mitrā un aukstā laikā, tās nemazgā. Svarīgākais ir ļaut tām nožūt sausā vietā.

Metāls ir izturīgāks

Labas kvalitātes metāla mēbeles varētu atstāt arī ārā, taču, ja tām ir koka daļas, tās jāziemina sausā vietā.

Vietējie Latvijas metālkalumi kalpo ļoti ilgi un labi, praktiski neprasot nekādu aprūpi.

Metinājuma vietā radies neliels rūsas plankumiņš nav nekas traks. Ja kārtīgu saimnieku tas tomēr kaitina, uz bojājuma var ar otiņu uzklāt kādu metālam paredzētu krāsu vai arī no ražotāja iegādāties speciālo grafīta krāsu, ar ko apstrādā metāla mēbeles.

Ja saskrāpējies lielāks laukums (krēsla kāja, galda virsma), tad izdevīgāk lietot metāla krāsu aerosola iepakojumā. Mēbelēm, kas kombinētas ar koka daļām, uz apstrādes brīdi tās aptin ar papīru.

Reklāma
Reklāma

Protams, arī metāla mēbeles ilgāk saglabāsies perfektas, ja pa ziemu tās novietos nojumē. Lai nesaskrāpētos, to daļas ieteicams aptīt ar papīru. Bet koka daļu eļļošanu vai krāsošanu labāk atstāt uz pavasari.

Dažkārt metāla galdi ir kombinēti ar rūdītā stikla virsmu. Tomēr arī tā ir trausla – ja uzkritīs kāds zars, stikls saplīsīs sīkos gabaliņos.

Koku saudzē visvairāk

Novietojot mēbeles glabātavā, svarīgi, lai kājas neatrastos uz mitrumu uzsūcošas virsmas (klons, betons). Zem mēbeļu kājām var paklāt plēves gabalu. Uz tā sabirs arī gruži, kas radīsies, mēbelēm žūstot.

Koka mēbeļu ikgadējo apstrādi ieteicams atlikt uz pavasari. Taču tas noteikti jādara, citādi pat ļoti labas kvalitātes izstrādājums kalpos īsu laiku.

Koka solus un mēbeļu daļas apstrādā tikai ar speciāli dārza mēbelēm paredzētām eļļām (tīkkoka, akāciju). Populārā lineļļa nederēs.

Mitrās vasaras naktīs uz krēsliem mēdz uzvilkt lielus atkritumu maisus, taču ziemā – ne!

Plastmasa bīstas sala

Plastmasa kalpo labi, to viegli kopt. Nav vajadzīga nekāda papildu apstrāde. Taču, ja reiz tā sākusi plīst, salabot gandrīz nav iespējams. Turklāt var gaidīt, ka drīz vien līdzīgi notiks ar pārējo komplektu.

Arī mākslīgo materiālu izstrādājumi ir dažādas kvalitātes. Jau pēc taustes var noteikt, ka, piemēram, lēta, plāna un spīdīga plastmasa kalpos īsu laiku. Līdzīga modeļa dārgāks, smagāks un stabilāks krēsls ir labāks ieguldījums.

Pat ja garantijas rakstā teikts, ka prece iztur salu un slapjumu, tai tik un tā var gadīties kādas nedrošākas daļas. Ja tajās iekļuvušais mitrums sasalst, tas saplēš konstrukciju.

Pat dārgi plastmasas dīvāni laika apstākļu (saule, vējš un lietus) ietekmē mēdz izbalot. Tur neko nevar darīt. Krāsot nav vērts, jo tā uz plastmasas virsmas neturas. Vienīgais veids, kā padarīt komplektu atkal košu, – pavasarī tam iegādāties jaunus spilvenus un matračus.

Plastmasas mēbeles nav vēlams salā mest, pārkrāmēt vai nest ārā un lietot, jo plastmasa kļūst trausla.

SVARĪGI

Dārza mēbeles nedrīkst tīt plēvēs! Tas radīs mitrumu un veicinās bojāšanos. Sevišķi bīstami tas ir koka detaļām.

KONSULTĒJUŠI SIA RAUNAS LAUKTEHNIKA DIREKTORS GUNTIS PELŠS UN MĒBEĻU UN INTERJERA PREČU SALONA HOME4YOU VADĪTĀJS RAIVIS ATVARS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.