“Atceroties, kas notika deviņdesmitajos, šodienas inflācija nav nekas traks!” Baumanis min, vai ar cenu kāpumu būs jāsadzīvo visu ziemu 44
“Šajā brīdī inflācija neapstāsies,” TV24 raidījumā “Preses klubs” skaidro Aldis Baumanis, Biznesa augstskolas “Turība” rektors.
“Tas riņķa dancis ir tāds, ja tā, kā tas arī šajā gadījumā bija, viss iesākas ar energoresursiem, tad, kamēr neiziet viss cikls, nekas neapstāsies,” viņš turpina.
Ja paliek dārgāki energoresursi, tam sekojot pārtika, kas šobrīd jau novērots, tad valdība spiesta celt minimālās algas, kas, savukārt, uztaisīšot vēl vienu inflācijas riņķi.
Viņš uzskata, ka šobrīd minimālās algas cenšana ir nevis vēlme, bet nepieciešamība.
“Cilvēki, kuriem ir relatīvi nelieli ienākumi, sadārdzinās ikdienas rēķini, pārtikas izmaksas un līdz ar to, visu laikus nomaksāt ir krietni grūtāk,” Baumanis norāda.
Baidoties, ka tas varētu skanēt mazliet rupji, viņš saka, ka nevajag satraukties, jo 4% vai 6% inflācija esot šķietami liela, bet tā nemaz neesot.
Viņš iesaka paskatīties, kas notika deviņdesmito gadu sākumā, kad inflācija nokritās no 931% līdz 10% un pat zemāk, tad visi atviegloti noelās. “Mums ir 6% kāpums šobrīd, tas ir slikti, bet tā nav tāda, kurai būtu jārada panika mūsu situācijā,” Biznesa augstskolas “Turība” rektors uzskata.
Jau ziņots, ka Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā vidēji, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja “Eurostat” dati.
Gada inflācija Latvijā oktobrī bijusi 6%. Augstākā inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Lietuvā (8,2%), Igaunijā (6,8%), Ungārijā (6,6%), Rumānijā (6,5%) un Polijā (6,4%).
Oktobrī salīdzinājumā ar 2020.gada desmito mēnesi inflācija reģistrēta visās ES dalībvalstīs.
ES vidēji gada inflācija oktobrī bijusi 4,4%, bet eirozonā tā veidojusi 4,1%.
Savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi – septembri – patēriņa cenas oktobrī ES pieaugušas par 0,9%, bet eirozonā – par 0,8%.
Latvijā, tāpat kā Grieķijā, Ungārijā un Slovēnijā, salīdzinājumā ar septembri patēriņa cenas oktobrī pieaugušas par 1,1%, bet Lietuvā – par 1,7%. Visaugstākā mēneša inflācija bijusi Beļģijā (1,8%), bet mēneša deflācija fiksēta Igaunijā (-0,2%) un Maltā (-0,6%).