Kā atbrīvoties no pagātnes zīmes – tetovējuma? 3
Mūžīga liecība par īslaicīgu neprātu. Tā mēdz teikt par tetovējumu. Visbiežāk tā arī ir – pārņem nerimtīga vēlme izdaiļot ķermeni, bet neiedomājas, ka varbūt kādreiz tikpat karsti vēlēsies tikt vaļā no zīmējuma uz ādas. Dermatologi pamanījuši, ka likvidēt tetovējumus izlemj arvien vairāk ļaužu.
Pašlaik pārdzīvojam tetovēšanās bumu. Šādi rotāties tiecas daudzi, zīmējumiem atvēlot pat visai ievērojamu sava ķermeņa daļu. Droši vien pēc gadiem četrdesmit būs pavisam ierasti pludmalē satikt omīti ar krunkainu rozi uz pēcpuses vaidziņa…
Tomēr noris arī pretējs process. Mainās domāšana, dzīves uztvere vai statuss sabiedrībā, un cilvēks saprot, ka tetovējums uz viņa ķermeņa ir tikpat neiederīgs kā dūrainis vasarā. Varbūt vairs nav pieņemams zīmējuma vēstījums, varbūt vieta izvēlēta aplam vai arī tas sāk šķist lieki.
“Atnāk uz klīniku un saka – palīdziet, nespēju vairs ar tetovējumu sadzīvot! Taču ne visa veida zīmējumus iespējams noņemt,” saka dermatoloģe Kristīne Cīrule.
Krāsas un rētas
Bieži vien tetovējums top spontāni – man patīk, man vajag! Soļo pa Rīgu vai Amsterdamu, ierauga pagalmā reklāmu un ir gatavs rīcībai. Diemžēl tā var nonākt neprofesionāla tetovētāja rokās. Tas ir ne tikai risks iedzīvoties vīrushepatīta vai citā infekcijā, bet var radīt problēmas, ja ornamentu vēlas likvidēt.
Agrāk tetovējuma likvidēšana gandrīz nebija iespējama bez paliekošas rētas. Arī tagad izmanto dažādus paņēmienus, piemēram, ādu slīpē, izgriež, veic infrasarkano koagulāciju, izmanto intensīvi pulsējošo gaismas lāzeru, tomēr tas iedarbojas tikai uz atsevišķām krāsām.
Pašlaik par vislabāko metodi uzskata lāzerterapiju, īpaši rubīna jeb Q switch lāzeru. Lāzera gaismas stars iedarbojas uz pigmentu ādā un sašķeļ to sīkos fragmentos. Ādā atrodas tuklās šūnas jeb limfocīti, kas apēdušas pigmenta sīkās granuliņas. Krāsu daļiņas tiek absorbētas, sadalītas un izvadītas no organisma caur limfātisko sistēmu. Lāzers darbojas selektīvi – atpazīst tikai pigmentu, tinti un iedarbojas uz to, bet nebojā apkārtējos audus. Tādēļ neveidojas rētas, samazinās infekcijas risks, kāds būtu, ādu griežot vai slīpējot.
Pašlaik par vislabāko metodi uzskata lāzerterapiju, īpaši rubīna jeb Q switch lāzeru.
Ja ir tumsnēja ādas krāsa, nepieciešama saudzīgāka procedūra, lai mazinātu rētošanās iespēju un pēc apstrādes ar lāzeru nerastos problēmas ar pigmentāciju.
Parādās arvien jauni tetovējuma veidi, piemēram, ar fluorescējošām krāsām. Ķermeņa zīmējums kļūst redzams tikai vietā, kur ir ultravioletais apgaismojums, piemēram, klubā vai bārā. Ārste brīdina – šādu tetovējumu ne vienmēr izdodas noņemt.
Ļoti grūti likvidēt tā dēvēto rētu tetovējumu jeb ķermeņa skarifikāciju, kas pašlaik nāk modē.
Iecerētais ornaments tiek veidots, izmantojot rētaudus. Ādā iegriež vai iededzina. Brūcēm sadzīstot, veidojas tīšuprāt radītas rētas, kas izceļas kā zīmējums.
Pamazām kļūs blāvāks
Parasti vaicā, vai tetovēšana sāp, bet aizmirst painteresēties, kāda ir sajūta, ja ādas zīmējumu vēlas noņemt.
Lāzerprocedūra nav absolūti nesāpīga, tomēr tas lielā mērā atkarīgs no individuālā sāpju sliekšņa. Lai procedūra būtu patīkamāka, tetovējuma vietu iespējams anestezēt ar speciālu krēmu. Izmanto arī aukstu gaisu, pēc seansa uzliek ledu.
Der zināt, ka tetovējumu nevar noņemt vienā reizē. Ja zīmējums ir liels, vajadzēs vismaz četrus vai piecus seansus. Raksts kļūst blāvāks pamazām, it kā izdzēšas no ādas. Procedūru skaits atkarīgs no krāsas intensitātes, no lokalizācijas, kur atrodas tetovējums, kā arī no imūnās sistēmas aktivitātes.
Uzreiz pēc lāzerprocedūras apstrādātā vieta kļūst gaišāka, pēc tam veidojas apsārtums, nelielas kreveles, var būt arī pūslīši.
Der zināt, ka tetovējumu nevar noņemt vienā reizē. Ja zīmējums ir liels, vajadzēs vismaz četrus vai piecus seansus.
Procedūru drīkst atkārtot tikai pēc mēneša – tāds laiks nepieciešams, lai āda atjaunotos. Tai jāļauj atpūsties, nomierināties.
Āda kļūs gaišāka arī ap likvidējamo zīmējumu. Lāzers izdzēsīs pat iedegumu, ja tāds pirms tam bijis.
Pēc tetovējuma noņemšanas četras nedēļas nedrīkst sauļoties, jo āda ir daudz jutīgāka pret ultravioleto starojumu. Zīmējuma vieta jānosedz, kā arī noteikti jālieto aizsargkrēms ar spēcīgu (50+) saules aizsargfaktoru jeb SPF.
Lāzerprocedūru tetovējuma likvidēšanai nevajadzētu veikt, ja ir imūnās sistēmas traucējumi vai cukura diabēts, ja lieto medikamentu, kas padara ādu jutīgāku pret UV stariem, piemēram, antidepresantus, antibiotikas, arī sintētisko A vitamīnu. Atturēties vajadzētu cilvēkiem ar HIV infekciju. Tad, ja ir tendence veidoties hipertrofiskām vai saistaudu rētām.
Nebūtu ieteicams tetovējumu noņemt grūtniecības laikā.
Dažas nedēļas pirms, kā arī pēc procedūras nedrīkst smēķēt! Pīpēšana sašaurina kapilārus un ietekmē imūno sistēmu, līdz ar to palēninās dzīšana un tetovējums izzūd lēnāk.
Krunkainais taurenis
“Nav pamata apgalvot, ka tetovēšana izraisītu veselības problēmas. Krāsvielu neievada dziļi, tikai ādas kārtā jeb dermā. Protams, mēdz gadīties, ka pigments provocē specifisku alerģisku reakciju – pēc tetovēšanas audos izveidojas granulomas – iekaisušu granulu sakopojums, rētaudi ap krāsu, kas it kā mēģina to norobežot,” skaidro Kristīne Cīrule.
Tomēr, pirms doties pēc sava tetovējuma, der aizdomāties, kā šo ķermeņa rotu uztvers pēc gadiem. Vai tā joprojām patiks, vai neradīs problēmas, ja tiks kāpts pa karjeras kāpnēm, būs vēlme valkāt cita stila apģērbu, mainīsies dzīves uztvere.
Ja tomēr ir karsta vēlēšanās izdaiļot ķermeni, labāk izvēlēties nelielu zīmējumu. Tetovējumu veikt vietā, kas tradicionāli ir aizsegta ar apģērbu.
Tetovējums tiks izkropļots arī tad, ja cilvēks izplūdīs miesās – skaistais taurenītis var pārvērsties par dīvainu sikspārni…
Ieteicams izvairīties tetovēt tur, kur dabiski ir lielāks rētošanās risks, – piemēram, dekoltē zonā, apakšstilba priekšējā virsmā un plecu zonas lāpstiņu rajonā. Visgrūtāk likvidēt tetovējumus uz kājām.
Jaunietēm der aizdomāties par zīmējuma nepieciešamību uz vēdera. Grūtniecības laikā āda izstiepsies, mainot arī tetovējumu. Pēc dzemdībām tā atkal sarausies, taču ne uzreiz vecajās sliedēs, tādēļ ornaments var izskatīties visai dīvaini.
Tetovējums tiks izkropļots arī tad, ja cilvēks izplūdīs miesās – skaistais taurenītis var pārvērsties par dīvainu sikspārni…
Varbūt vērts vispirms izmēģināt tā dēvēto viltoto tetovējumu – zīmējumu ar hennu, ko veic, krāsu neievadot ādā. Tas turas vien pāris nedēļas.
Tetovēšanas studijās tiek piedāvāta arī krāsa, kas izbalē aptuveni pēc gada.
Nereti vēlas likvidēt permanento make up. Krāsvielas, ko izmanto šajā procesā, ir līdzīgas ādas tonim, tādēļ tās noņemt daudz grūtāk. Nav iespējams garantēt tik labu kosmētisko efektu, kā likvidējot tetovējumu.
Būtiski zināt * Tetovējumu likvidēt drīkst tikai ārsts! To nedara kosmētiskajā kabinetā. Nevajag to uzticēt kādam, kurš solās zīmējumu noņemt ātri un nesāpīgi. * Jaunākā metode ir ādas ornamenta noņemšana ar Q switch lāzeru. * Lai pilnībā likvidētu lielu un krāsainu zīmējumu, nepieciešams kombinēt vairākus lāzeru veidus, jo katrs lāzera viļņa garums atpazīst citu krāsu. * Grūti izņemt brūnu, dzeltenu, oranžu, rozā, baltu un purpura krāsu, kā arī pasteļtoņus. * Ar lāzeru nedrīkst apstrādāt tetovējumu, kas ir jaunāks par gadu. * Pirms veikt jauna veida tetovējumu, ieteicams pavaicāt dermatologam, vai to būs iespējams izdzēst, ja radīsies tāda nepieciešamība.
|