… kur mantām dota otrā elpa 5
Nolēmu iegriezties arī vietā, kurā mantas no daudzām mājām sanāk vienkopus, lai tālāk dotos uz citām mājām. Tas ir labdarības veikals “Otrā elpa”. Pārkāpjot veikala slieksnim, apņem kārtība un omulība. Pirmajā stāvā glīti izvietotas drēbes un apavi, īpašu vietu ierādot lietām, kas darinātas no otrreiz pārstrādātiem materiāliem: mētelis tapis no džinsa biksēm, priekšauti – no vīriešu biksēm, rotas un paklāji – no T krekliem, iepirkumu soma – no sulu iepakojuma. Pagrabstāvā plaukti pilni ar grāmatām, vienā stūrī glīti sasēdināti rotaļu lāči, zaķi un citas pūkainas radības.
– Šo uzņēmumu valsts finansiālās frīzes laikā 2008. gadā nodibināja Elīna Žagare. Šobrīd viņa ir “Otrās elpas” valdes priekšsēdētāja. Lai gan tolaik Elīna strādāja vairākos citos uzņēmumos, viņa vēlējās izveidot kaut ko sirdij tuvu. Pieredzi, kā veidot šo veikalu, viņa smēlās Anglijā, kur līdzīgi veikali ir ļoti izplatīti. Esam ļoti pateicīgi Ideju partneru fondam, kurš piešķīra starta kapitālu, un Berga bazāram, kurš atvēlēja telpas pirmajam veikalam, – pastāstīja veikalu “Otrā elpa” tirdzniecības vadītāja Zane Priedīte.
Šobrīd darbojas jau trīs “Otrās elpas” veikali – divi Rīgā un viens Liepājā. Ļaudis tajos var nodot pilnīgi visas sadzīves lietas, kas ir labā stāvoklī, pašiem vairs nav vajadzīgas, bet var būt noderīgas kādam citam – apģērbu, apavus, bižutēriju, grāmatas, traukus, mūzikas ierakstus, rotaļlietas, interjera un dizaina priekšmetus, sporta preces, spēles, mēbeles utt. Patlaban īpaši vajadzīgi vīriešu apģērbi.
– Aptuveni pusi no šīm mantām atdodam tālāk Rīgas patversmēm, kristiešu organizācijai “Zilais krusts”, bērnunamiem, sociālajiem dienestiem u. c. Otru pusi lietu pārdodam. Atkarībā no preces kvalitātes un vērtības to cena mūsu veikalos svārstās no 70 centiem par T krekliņu un bērnu apģērbu līdz 25 – 50 eiro par kažoku. Grāmatas var iegādāties par 30 centiem līdz pat septiņiem eiro par jaunu, aktuālu grāmatu. Esam sarīkojuši jau trīs izsoles, kurās pārdevām vērtīgākās lietas – porcelānu, senas, vērtīgas grāmatas u. tml. Daļu iegūtās naudas atvēlam veikala uzturēšanai un darbinieku algām, otru daļu – stipendiju konkursam. Tam vairākus gadus varēja pieteikties organizācijas, kas rūpējas par kādu sociālo grupu. Par “Otrās elpas” ziedoto naudu tika rīkotas radošās darbnīcas, nometnes invalīdiem, iegādāti auto sēdeklīši un pamperi bērnunama bērniem u. tml. Patlaban šajā ziņā esam ieturējuši pauzi, jo šo konkursu vēlamies transformēt. Agrāk organizācijai, kuras projekts bija uzvarējis, katru mēnesi ziedojām 800 eiro. Nu esam nolēmuši šo summu palielināt, taču maksāt nevis katru mēnesi, bet vairākas reizes gadā un izvēlēties sociāli vēl nozīmīgākus projektus, vairāk uzmanības veltot maznodrošinātu ļaužu atbalstam.
Ļaudis mēdz pieķerties lietām, un viņiem ir grūti no tām šķirties pat tad, ja paši tās sen vairs neizmanto. Manuprāt, mīļas lietas ir vieglāk atdot labdarībai, nevis izmest konteinerā, jo tad zini – kādam tās vēl noderēs. Dažkārt gan ir jāsaprot, ka ir mantas, kas savu dzīvi nodzīvojušas un vairs nevienam nevar noderēt. Arī mums gadās, ka cilvēki, īpaši vecāki ļaudis, atnes lietas, kuras viņiem kādreiz ir bijušas īsts dārgums, bet nu diemžēl ir ievietojamas tikai atkritumu konteinerā.
Arī no ekoloģijas viedokļa ir ļoti svarīgi, ka ļaudis mūsu veikalos var nodot nevajadzīgas drēbes, apavus un citas mantas, ko citi izmantos atkārtoti. Jo lielās veikalu ķēdes Latvijā ieved tik milzīgu apģērbu daudzumu, ka sabiedrība to nespēj patērēt. Pēc tam drēbju kalni nonāk atkritumos, un valsts pārvēršas gluži vai par lielu atkritumu izgāztuvi. Biju kādā konferencē, kurā igauņu kolēģi stāstīja par savu pieredzi. Viņi atvēruši rūpnīcu, kurā ar īpašu tehnoloģiju dažādu materiālu tekstilizstrādājumus pārstrādā jaunos pavedienos. No tiem pēc tam top matrači, lupatiņas u. c. noderīgas preces. Man ļoti gribētos, lai arī Latvijā būtu šāda rūpnīca, – teic Zane Priedīte.
Kamēr vairākas dienas strādāju pie šā raksta, vakaros pārskatīju drēbju skapi, un nu vairāki maisiņi ir pilni ar apģērbiem, kas man un dēliem vairs neder, bet kādam noteikti vēl būs noderīgi. Drīz tos nogādāšu kādā no pieņemšanas punktiem. Nu ne tikai skapī vairāk vietas, bet arī ap sirdi kļuva vieglāk.