Kur var pārdot vairs nederīgas plītis, podus, fēnus, mēbeles, elektroierīces… 6
Pavasara tīrīšanas darbos daudzi atceras, ka kādā kaktā, pažobelē vai bēniņos putekļi krājas uz savu laiku nokalpojušas veļasmašīnas, gāzesplīts vai pat klozetpoda. Ja neesam paspējuši no vecajiem krāmiem atbrīvoties, pavasaris ir īstais brīdis.
Gribētos izdarīt krietnu darbu pret vidi un novērst kaitīgu vielu nonākšanu dabā, bet kur lai liek vecās elektroierīces, spuldzes, sakrājušos šīferi, logu stiklus un riepas? Nevajadzīgos sadzīves priekšmetus, mēbeles u. tml. savāc daudzi uzņēmumi. Kopš februāra 30 “Rimi” veikalos visā Latvijā iespējams nodot maza izmēra elektrotehniku: mobilos telefonus, matu fēnus, tējkannas un gludekļus. Lai atbrīvotos no lielākas sadzīves tehnikas un elektroiekārtām, jāsazinās ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, kuri piedāvā bezmaksas savākšanu un izvešanu. Arī atkritumu pieņemšanas laukumos visā Latvijā šīs iekārtas pieņems bez maksas. Tiesa, jāatceras, ka ierīces pieņem neizjauktas: ledusskapim jābūt ar kompresoru, televizoram – ar kineskopu, datoram – ar mātes plati u. tml. Ja iekārtas nevis tiks nodotas tām paredzētajās vietās, bet gan noliktas blakus mājas sadzīves atkritumu konteineriem, kāds var tās sabojāt, laupot iespēju vērtīgos materiālus izmantot otrreizējai pārstrādei. Izrādās, ka ražošanā var izmantot 83% no mobilo tālruņu, 85 – 90% no ledusskapju un 96 – 97% no televizoru materiāliem. Taču ierīces satur ne tikai otrreiz lietojamus materiālus, piemēram, zeltu, dzelzi un varu, bet arī ļoti kaitīgas vielas – kadmiju, dzīvsudrabu un svina savienojumus, ar kuriem var nonākt tiešā saskarsmē, cenšoties elektroierīci izjaukt. Arī ekonomiskās spuldzes satur dzīvsudrabu, tāpēc tās nedrīkst mest sadzīves atkritumos, bet gan nodot pārstrādei šķiroto atkritumu savākšanas punktos vai elektropreču veikalos (“Depo”, “K-Rauta”, “BN Kurši”, “Cenuklubs.lv” u. c.), iegādājoties jaunu spuldzīti.
Daudzi apzinīgi cenšas šķirot un izmanto dalīto atkritumu konteinerus kartonam, plastmasai, stiklam, metālam. Taču jāatceras, ka logu stikliem ir atšķirīgs ķīmiskais sastāvs salīdzinājumā ar burkām un pudelēm, tādēļ tos nedrīkst mest stikla iepakojumam paredzētajos konteineros. Daži atkritumu apsaimniekotāji to pieņem par brīvu, bet citi prasa samaksu. Pastāv arī iespēja pasūtīt automašīnu un krāvējus logu stiklu izvešanai.
Līdzīgi arī par mēbelēm, kas uzskatāmas par lielgabarīta atkritumiem, dažviet prasa maksāt, citur tas nav nepieciešams. Tāpēc, pirms vest mēbeles uz nodošanas punktu, ar to iepriekš der sazināties. Ir pašvaldības, kurās sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem tiek rīkotas īpašas lielgabarīta atkritumu bezmaksas savākšanas akcijas. Interesanti, ka klozetpodi dažādos uzņēmumos var klasificēties gan kā būvgruži, gan arī kā lielgabarīta vai sadzīves atkritumi. Piemēram, “Rīgas namu pārvaldnieks” par 34,97 eiro piedāvā savākt veco klozetpodu un uzstādīt vietā jaunu.
Nolietotās riepas ir videi kaitīgs produkts. Vairumā gadījumu privātpersona var bez maksas nodot līdz četrām riepām gadā vai sezonā, bet par lielāku skaitu ir jāpiemaksā. Visbeidzot – šīferis ir azbestu saturošs materiāls, kurš pieskaitāms bīstamajiem atkritumiem. Tā sastāvā esošās vielas novājina imūnsistēmu un var izraisīt smagas slimības (azbestozi, plaušu vēzi un mezoteliomu, dažkārt pat barības vada, balsenes, kuņģa, resnās un taisnās zarnas vēzi). Šīferi nepieņem katrs atkritumu apsaimniekotājs, un par tā nodošanu jāmaksā ievērojama summa.
Ar katru gadu pieaug iespējas šķirot atkritumus. Šobrīd Latvijā darbojas vairāk nekā 50 atkritumu šķirošanas laukumu, kur konteineros savāc un uzglabā videi kaitīgu preču atkritumus, sadzīvē radušos bīstamos atkritumus, mēbeļu un būvniecības atkritumus. Pašvaldību atkritumu apsaimniekošanas organizācija SIA “ZAAO” nodrošina atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus 28 novados – Ziemeļvidzemē, Saulkrastos, Malienas reģiona Balvos, Rugājos, Viļakā un Apē, kā arī iekārtojusi 19 atkritumu šķirošanas laukumus, ja neskaita poligonu “Daibe”. SIA “Zemgales Eko” nodrošina trīs dalīto atkritumu savākšanas laukumus Jelgavas pilsētā, bet rīdziniekiem ir pieejams šķiroto atkritumu pieņemšanas laukums Rumbulā, kas apmeklētājiem ir atvērts katru dienu, ieskaitot brīvdienas. Te bez maksas var nodot nevajadzīgās elektropreces, autoriepas, papīru, kartonu, stikla pudeles un burkas, skārdenes, koka iepakojumu, lampas, spuldzes, baterijas un akumulatorus. Interesanti, ka, pievēršot sabiedrības uzmanību atkritumu, nokalpojušu lietu izmantošanas iespējām, kā arī vides aizsardzības jautājumiem, Rīgas mūzikas internātskolas dārza teritorijā Lielās talkas ietvaros mācību iestādes vajadzībām tiks veidota skatuve, izmantojot atkritumus.