Atbrīvojums no eksāmeniem. Kādos gadījumos tas pienākas? 0
Manam dēlam vasarā bija nopietna trauma un smadzeņu satricinājums. Viņš šogad mācās 9. klasē, taču es raizējos, vai veselības problēmu dēļ varēs nokārtot gala eksāmenus. Vai ir kāda iespēja dēlu vispār atbrīvot no eksāmeniem? SIGITA GULBENES NOVADĀ
Ministru kabineta noteikumi “Kārtība, kādā izglītojamie atbrīvojami no noteiktajiem valsts pārbaudījumiem” paredz, ka 9. klases skolēnus no valsts pārbaudījumiem par pamatizglītības ieguvi atbrīvo, ja šādu lēmumu pieņem attiecīgā iestāde vai amatpersona, ņemot vērā nepilngadīga izglītojamā likumiskā pārstāvja iesniegumu, kam pievienots ģimenes ārsta atzinums.
Ģimenes ārsts atzinumu izsniedz, ja skolēns ir reģistrēts pacientu sarakstā un atrodas viņa aprūpē vismaz sešus mēnešus. Atzinumā jānorāda diagnoze, kura var būt par iemeslu atbrīvošanai no valsts pārbaudījumiem (tās noteiktas šo noteikumu pielikumā), un atbrīvojuma termiņu. Piemēram, smadzeņu satricinājuma gadījumā atbrīvojuma termiņš var būt no viena līdz trim gadiem atkarībā no konkrētās situācijas. Šajā gadījumā būs nepieciešams arī neirologa atzinums.
Ņemot vērā nepilngadīga izglītojamā likumiskā pārstāvja iesniegumu, valsts dibinātās izglītības iestādes vadītājs katru gadu līdz 1. aprīlim iesniedz ministram (pašvaldības un citu juridisko vai fizisko personu dibinātas izglītības iestādes vadītājs – pašvaldībai) iesniegumu ar to skolēnu sarakstu, kuri atbrīvojami no valsts pārbaudījumiem, pamatojoties uz ārsta izsniegto atzinumu un kavējumu kopsavilkumu par mācību gadu, norādot kavējumu iemeslus un kopējo nokavēto dienu skaitu.
Ministrijas padotībā esošās valsts izglītības iestādes vadītāja iesniegtos dokumentus izskata ministra apstiprināta komisija. Lēmumu par skolēna atbrīvošanu no valsts pārbaudījumu kārtošanas ieraksta komisijas sēdes protokolā un tā izrakstu līdz 15. aprīlim nosūta izglītības iestādei. Pašvaldības vai citu juridisko un fizisko personu dibinātās izglītības iestādes vadītāja iesniegtos dokumentus izskata novada domes vai republikas pilsētas domes priekšsēdētāja apstiprināta komisija. Pašvaldībai komisijas pieņemtais lēmums par skolēna atbrīvošanu no valsts pārbaudījumu kārtošanas jānoformē kā rīkojums un līdz 15. aprīlim jānosūta izglītības iestādei.
Ja skolēns saslimis pēc 1. aprīļa vai valsts pārbaudījumu norises laikā, dokumenti pašvaldībā vai ministrijā jāiesniedz nekavējoties. Ja skolēns valsts pārbaudījumu norises laikā izveseļojas (jāiesniedz ārsta izsniegts izraksts no pacienta ambulatorās vai stacionārās medicīniskās kartes), pārējos valsts pārbaudījumus viņš var kārtot Ministru kabineta noteikumos paredzētajā laikā.
Izglītojamais, kurš atbrīvots no valsts pārbaudījumiem ilgāk par sešiem mēnešiem vai pastāvīgi, ir tiesīgs saņemt apliecību par pamatizglītību, ja ir izpildītas pārējās Vispārējās izglītības likumā paredzētās prasības. Bet, ja termiņš ir īsāks par sešiem mēnešiem, izglītojamais ir tiesīgs saņemt apliecību par pamatizglītību, ja nokārtoti noteiktie valsts pārbaudījumi un izpildītas pārējās Vispārējās izglītības likumā paredzētās prasības.
Uzziņa
• Vērtējums mācību priekšmetā gadā un vērtējums valsts pārbaudījumā tajā pašā mācību priekšmetā uzskatāms par vienu vērtējumu.
• Apliecību par pamatizglītību neizsniedz, ja vērtējums divos vai vairākos mācību priekšmetos gadā vai valsts pārbaudījumā ir zemāks par 4 vai nav iegūts vērtējums kādā no mācību priekšmetiem gadā vai kādā no valsts pārbaudījumiem. Šajā gadījumā izsniedz tikai liecību.
SVARĪGI
Ja skolēns ārstējas stacionārā ārstniecības iestādē, viņa atbrīvošanu no valsts pārbaudījumiem kārto tās izglītības iestādes vadītājs, kurā skolēns mācījies pastāvīgi.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA