Foto – LETA

Atgriezušies no ārzemēm Latvijas darba tirgū: ar ko saskārušies? 8

Apvienojoties dažādiem Latvijas uzņēmumiem un valsts iestādēm izveidota īpaša “Tele2” iniciēta “Latvija strādā” kustība, kuras ilgtermiņa mērķis ir panākt, ka katru gadu Latvijā strādāt atgriežas vismaz 1000 valstspiederīgo. Kustībā šogad plāno piesaistīt vismaz 100 darba devējus. Kā norādīja viens no kustības atbalstītājiem, darba un informācijas portāla reemigrantiem “Your Move” pārstāvis Jānis Kreilis, jau šobrīd kustībai izdevies panākt, ka Latvijas darba tirgū atgriezušies 10 iepriekš ārvalstīs dzīvojošie latvieši.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Latvijas Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica norādīja, ka nesen bijusi Lielbritānijā, kur tikusies ar daudziem latviešiem un pārliecinājusies, ka ārzemēs dzīvo ļoti daudz kvalificēti un izglītoti speciālisti no finanšu un banku sektora, menedžeri u.c. speciālisti. “Domāju, ka tādus speciālistu gribētu ikviens Latvijas uzņēmums. Taču, lai atgrieztos, cilvēkiem svarīga ir ne tikai darba alga – ar to vien nepietiek.

Vienlīdz svarīga ir arī korporatīvā kultūra. Tāpat absolūtam vairākumam prioritāte ir mājoklis. Arī izglītības jautājums – bērnudārzu, skolu pieejamība, iekārtošana. Nedrīkst aizmirst arī par dzīvesbiedriem, no kuriem ne visi ir no Latvijas, ne visi zina latviešu valodu. Tāpēc svarīga ir integrācija, aizspriedumu izskaušana,” norādīja ĀM parlamentārā sekretāre.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iniciatīva veidota kā brīvprātīga kustība, kurā var iesaistīties jebkurš Latvijas uzņēmums, organizācija vai iestāde. Kā norādīja “Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs, darba devējiem paliek aizvien grūtāk atrast darbiniekus, kas aizpildītu tiem aktuālās vakances.

Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes 2018. gada datiem Latvijā bezdarbnieku rindas veido tādas grupas kā 50 gadu slieksni sasniegušie, ilgstošie bezdarbnieki un personas ar invaliditāti, kā arī neliels skaits jauniešu bezdarbnieku, kopā veidojot aptuveni 65 000 potenciālo darbinieku. Savukārt starp aizbraukušajiem šobrīd ir vairāk nekā 170 000 cilvēku, kas strādā un mācās ārzemēs, veidojot lielu un spēcīgu potenciālo darbinieku kopu, kas ar savu pieredzi un zināšanām ne vien var sniegt augstu pievienoto vērtību katram darba devējam individuāli, bet ilgtermiņā arī veido spēcīgu darba tirgu un palīdzētu celt kopējo ekonomisko stāvokli valstī.

“Draugiem Group” runasvīrs Jānis Palkavnieks, kura pārstāvētais uzņēmums Latvijā jau šobrīd “atgriezis” 10 latviešus, norādīja, ka galvenais, kas jāņem vērā Latvijas uzņēmumiem ir atvērtība un gatavība pārmaiņām. “Jāsaprot, ka tie, kas atgriežas, runā sarežģītā latviešu valodā, varbūt nerunā nemaz un jārod viņiem iespēja iekļauties, jāpalīdz ar iekārtošanos, ar elementārām lietām. Kad izdevies cilvēkus atgriezt, viņi kalpo kā vēstnieki pārējiem,” sacīja J. Palkavnieks. Viņiem latviešus izdevies piesaistīt no Austrijas, Nīderlandes, Lietuvas, Austrālijas, Rumānijas, Kanādas, ASV, Norvēģijas, Luksemburgas un Lielbritānijas.

Starp pirmajiem kustības sadarbības partneriem ir tādi Latvijā labi zināmi darba devēji kā Ekonomikas ministrija, degvielas mazumtirgotājs “Circle K Latvia”, auditorkompānija “EY”, informācijas tehnoloģiju uzņēmums “Evry Latvia”, apvienoto pakalpojumu centrs “Solvay Business Services Latvia” un Latvijas čārterreisu aviosabiedrība “SmartLynx Airlines” u.c. Kustību atbalsta arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.