Ilze Viņķele
Ilze Viņķele
Foto: Zane Bitere/LETA

Atbild Viņķele: Kāpēc Latvijai klājas tik grūti ar Covid-19 pandēmijas pārvarēšanu? 108

“Paliek vairs tikai dažas dzīves jomas, kuras var kalpot kā pārliecināšanas instruments tomēr vakcinēties, un iepirkšanās ir viena no tām,” viesojoties TV24 raidījumā “Preses klubs” atklāj bijusī veselības ministre (2019-2021) un bijusī labklājības ministre (2011-2014) Ilze Viņķele.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Viņa pati atzīst, ka tas izklausās visai nežēlīgi, ka nevakcinētie tagad nevar iegādāties, piemēram, cimdus, zeķes un zābakus, tomēr tas varētu ietekmēt to cilvēku motivāciju, kuri lēmumu par vakcinēšanos vēl nav pieņēmuši

“Skaidrs, ka nevakcinētam cilvēkam tas ir sods, savukārt, ja tu esi lēmuma pieņēmējs, tad tā ir motivācija,” norāda Viņķele.

CITI ŠOBRĪD LASA

Runājot no savas pieredzes, kā veselības ministrei nostrādājot faktiski pirmo gadu Covid-19 pandēmijas apstākļos, viņa uzsver kļūdu, ko jau pašā sākumā centusies novērst, bet tas nav izdevies īsti sekmīgi, jo valdības vairākums par šo pieeju neiestājās:

“Jau tad, februāra beigās, bija skaidrs, ka vērtīgākais resurss būs sabiedrības pacietība un sadarbotiesspēja, un, ja valdība to noplicina, tad mēs esam pamatīgās nepatikšanās.”

Tāpat viņa stāsta, ka pagājušā gada vasarā iestājās “šķēres” starp valdību un sabiedrību – valdības lēmumu pieņēmēji vairākums ir turīgi vai vismaz labi nodrošināti cilvēki ar šķietami stabilu darbu un uzkrājumiem, kas nodrošina spēju pārdzīvot pandēmiju daudz sekmīgāk nekā cilvēkiem, par kuru dzīvēm viņi lemj.

Viņķele uzskata, ka valdībai trūkst empātijas. Loģiski, ka, uz lēmumiem projicējot savas spējas izturēt grūtības, neveidojas sapratne par to, kā var nenosēdēt trīs mēnešus mājsēdē. Tomēr realitātē problēma jau nav tikai gribēšanā, bet arī varēšanā izdzīvot, un daudziem cilvēkiem šādas iespējas nebija.

Skaidrojot problēmu ar vakcīnu iegādes procesu viņas kā ministres laikā, Viņķele atzīst, ka tur tiešām viņi paši kļūdījās, kam par pamatu bija pieņēmums, ka Latvijā vakcinācija ir jāveic decentralizēti, jo tā līdz šim tas ir bijis.

“Lai kā kuram gribētos, mēs nevaram veselības paradumus izmainīt uz sitienu. Pieņēmums, kā veidot vakcināciju, bija – mēs izmantojam ģimenes ārstu bāzi, kam arī cilvēki uzticas, un iepērkam to vakcīnu, kas ir vieglāk lietojama tieši šai decentralizētajai pieejai, proti, Astra Zeneca. Un ražotājs vienkārši brutāli neizpildīja līgumu,” skaidro bijusī ministre.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.