Foto – LETA

Atbalsts par nostrādāto, nevis nodzīvoto 2

Lasīju par domu, ka senioriem no 80 – 85 gadu vecuma vajadzētu paaugstināt pensiju. Gribētu lūgt, lai atbildīgās personas konkretizē šo ideju – būs vai nebūs? Olita Rozenfelde Jelgavā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Lasīt citas ziņas

Diemžēl tuvākajos gados netiek plānots paaugstināt pensiju gados vecajiem senioriem, par pamatu ņemot tikai viņu nodzīvotos gadus. Latvijas Pensionāru federācija gan vairākkārt aicinājusi politiķus pievērst īpašu uzmanību tieši šai pensionāru grupai (un droši vien tieši šīs LPF prasības jautājuma autore noturējusi par solījumiem), bet dzirdīgas ausis šie vārdi nav atraduši. Ne Māra Kučinska valdības deklarācijā, ne Labklājības ministrijas rīcības plānos, ne Saeimas Sociālo un darba lietu komitejas darbakārtībā nav punkta par īpašu atbalstu pensionāriem pēc 80 vai 90 gadu vecuma.

Cerības sagaidīt kādu pozitīvu pavērsienu varētu būt tiem, kuri ne tikai nodzīvojuši garu mūžu, bet arī nostrādājuši daudzus gadus. Pašlaik Saeimā un ekspertu lokā tiek apsvērti vairāki varianti par īpašu palīdzību cilvēkiem ar garu darba stāžu. “Deputāti izvērtē iespēju, ka seniori, kuri pensionējušies līdz 1996. gada 1. janvārim, varētu saņemt lielākas pensijas par darba stāžu līdz 1996. gadam. Šobrīd katrs darba gads viņiem novērtēts ar vienu eiro, bet senioru organizācijas uzskata, ka šie cilvēki būtu tiesīgi saņemt divus eiro par katru darba stāža gadu,” informēja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS). Šāds mehānisms dotu jūtamu atbalstu pensionāriem, kuriem ir garāks darba stāžs. Vēl viena iecere būtu diferencēt pensijas indeksāciju atkarībā no stāža ilguma. Proti, cilvēkiem, kas nostrādājuši 35 vai vairāk gadus, tiktu piemēroti 60% no algas indeksa, bet tiem, kuru darba stāžs pārsniedz 45 gadus – 70%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Abas šīs ieceres gan atrodas ļoti agrīnā diskusiju stadijā, un pat tad, ja tām būs politisks atbalsts, reālas izmaiņas pensionāri varēs just, ātrākais, 2018. gadā. Neliels, bet patīkams pielikums varētu būt jūtams jau nākamgad, jo marta sākumā Saeima atbalstīja Pensiju likuma grozījumus, paredzot turpmāk visu pensiju indeksācijā ņemt vērā 50% no apdrošināšanas iemaksu algas indeksa (līdzšinējo 25% vietā).

Kamēr valsts pārvaldes iestādes vēl tikai diskutē par papildu atbalstu gados vecajiem pensionāriem, cilvēki var mēģināt meklēt palīdzību savās pašvaldībās. Kā informēja Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdētāja padomniece sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte, daudzas vietvaras ir noteikušas īpašus atbalsta mehānismus veciem vai vientuļiem cilvēkiem. Dažādos novados gan ir atšķirīgi atbalsta saņemšanas kritēriji un pabalstu apjoms, par ko var uzzināt katras konkrētās pašvaldības Sociālajā dienestā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.