Foto: Fotolia

Vai vecāku atbalsts pienākas arī precētiem bērniem? 9

Esmu pilngadīga (19 gadu) un mācos augstskolā, pilna laika klātienē. Vai es varu prasīt uzturlīdzekļus no sava tēva, kurš saņem izdienas pensiju un strādā? Tēvs negrib maksāt, jo esmu precējusies, taču arī mans vīrs tagad studē un var tikai nedaudz piepelnīties. Mamma palīdz, kā var, bet viņa saņem vienīgi invaliditātes pensiju. AGNESE LIEPĀJĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vēzis – Kamambērs, Svari – Gouda: noskaidro, kurš siers atbilst tavai zodiaka zīmei
TV24
Kiršteins: Kā var ielaist Latvijā ģimeni no Indijas, kura brauc šeit mācīties angļu valodu?
Naudas koks, antūrija, orhideja: noskaidro, kur mājoklī jānovieto šie trīs augi, lai dzīvē būtu bagātība, laime un mīlestība 5
Lasīt citas ziņas

Situāciju, kāda izveidojusies, ja bērns stājas laulībā, vienlaikus reglamentē Civillikuma 179. pants, kas uzliek pienākumu vecākiem uzturēt bērnus, un Civillikuma 84. pants, kas uzliek pienākumu laulātajiem vienam par otru gādāt un kopīgi rūpēties par ģimenes labklājību.

Šīs tiesību normas papildina viena otru. Likumā nav norādīts, ka uzturēšanas pienākums vīram būtu lielāks nekā sievas vecākiem. Risinot jautājumu par vecāku un bērnu, kā arī abu laulāto savstarpējiem pienākumiem jāvērtē vairāki aspekti. Piemēram, 2008. gada 26. novembra spriedumā lietā Nr. SKC – 425/2008 Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments atzinis, ka ar bērnu stāšanos laulībā vecāku un bērnu personiskās attiecības neizbeidzas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmkārt, nepietiek ar konstatējumu, ka bērns ir devies laulībā, jo tas neizslēdz iespēju, ka pastāv objektīvi apstākļi, kuru dēļ otrs laulātais nespēj sniegt pietiekamu materiālo atbalstu. Šādā situācijā tiesai jāizvērtē norādītie argumenti, piemēram, tas, ka prasītājas vīra izpeļņa ir zem valstī noteiktā minimuma un viņš mācās augstskolā. Apstākļi, kāpēc otrs laulātais nespēj sniegt uzturu, ir būtiski, lai lemtu par vecāku uztura došanas pienākumu.

Otrkārt, stāšanās laulībā var būt arī iemesls izbeigt vai samazināt vecāku sniegtā uztura apmēru bērniem. Būtisks šādā situācijā ir laulāto kopīgais materiālais stāvoklis un ienākumi ģimenes labklājības nodrošināšanai.

! Ja otrs laulātais nespēj nodrošināt pietiekamu materiālo atbalstu, laulātajiem ir tiesības prasīt uzturlīdzekļus no vecākiem, taču šādā situācijā tiesa noteikti izvērtēs vecāku materiālo stāvokli un viņu iespējas.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.