Dagnis Skurbe izveidojis stratēģisku galda spēli, par kuras uzvarētāju kļūst tas spēlētājs, kurš pirmais sasniedz Marsa ziemeļpolu un uzbūvē ūdens ieguves staciju.
Dagnis Skurbe izveidojis stratēģisku galda spēli, par kuras uzvarētāju kļūst tas spēlētājs, kurš pirmais sasniedz Marsa ziemeļpolu un uzbūvē ūdens ieguves staciju.
Foto – Timurs Subhankulovs

Atbalstītas oriģinālas biznesa idejas 0

“Mazais bizness ir liels bizness. Rīgā, Latvijā un visā pasaulē mazais un vidējais bizness veido aptuveni 90% no visiem biznesiem, turklāt tas nav vienkārši liela biznesa miniatūra kopija. Manuprāt, mazais bizness noteikti ir kas vairāk, tas ir drosme darīt šodien, nevis rīt vai nākamnedēļ, vēlme ko sasniegt, kas ir lielāka par bailēm no neizdošanās. Un to mēs lieliski redzam arī šā gada “Atspēriena” laureātos,” uzskata attīstības finanšu institūcija “Altum” valdes locekle Inese Zīle.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Ar “Atspēriena” laureātu gadatirgu Rīgā sagaidīta Mazā biznesa diena. Rīgas domes grantu programmas “Atspēriens” finansējumu savai komercdarbībai 17. novembrī ieguva astoņi jaunie uzņēmēji. Tikmēr “Latvijas Avīze” skaidro, kā ar iekļūšanu tirgū veicies iepriekšējo gadu laureātiem. Kopumā astoņu gadu laikā grantu programmā “Atspēriens” atbalstītas 145 uzņēmējdarbības idejas, piešķirot kopējo finansējumu vairāk nekā 1,2 milj. eiro.

Latvijas skolās jau 150 roboti
Rīgas Tehniskās universitātes mācībspēka Agra Ņikitenko vadītais SIA “RobotNest” jau ir ieguvusi plašu atpazīstamību Latvijas skolās un robotikas pulciņos. “Mūsu mērķis ir popularizēt robotiku Latvijas skolās, kā arī nodrošināt tehnisko aprīkojumu, lai skolās varētu mācīt robotiku, elektronikas pamatus, programmēšanu. Esam “Atspēriena” ietvaros izstrādājuši jaunu robota prototipu un arī vizuālās programmēšanas vidi, kuras līdz šim nebija,” atklāj A. Ņikitenko.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz šim skolās nonākuši jau apmēram 150 “RobotNest” roboti. Ir arī specifiski risinājumi. atkarībā no skolu vēlmēm – vienās vairāk grib koncentrēties uz programmēšanu, citās uz lodēšanas darbiem, bet ir skolas, kuras bērni grib piedalīties robotikas sacensības.

Latvijas uzņēmuma ražotais sumo robots atbilst starptautisko robotikas sacensību noteikumiem – tajās dalībniekiem mērķis ir izstumt otra robotu no laukuma. “RoboNest” roboti ir rūpnieciski ražoti un augstas kvalitātes. “Tam ir metāla bruņas un mūsu radītie sensori, kas pamana laukuma līniju un vēro pretinieku,” piebilst A. Ņikitenko. Sacensību sumo robots nedrīkst pārsniegt 500 gramu svaru un 10 cm augstumu. “RoboNest” robots sver 340 gramus. “Smagāku taisīt nav jēgas, jo lielākā daļa konkurentu ir vieglāka, turklāt mūsu konstrukcija ir uzvarētāja,” uzskata uzņēmējs. Robotu var iegādāties ne tikai skolas, bet arī vecāki, kas vēlas, lai viņu atvases apgūtu robotiku. Konstruktors iever mācību grāmatu, kas paredzēta skolēniem, sākot ar 6. – 7. klasi.

Nepatīkams pārsteigums velosipēdu zagļiem
“Zagļiem nav bail no velosipēdu slēdzenēm, viņiem ir bail no tā, ka viņi tiek pieķerti. Tāpēc mēs radījām jauna veida slēdzeni, kura, ja zaglis to griež pušu, pneimatiski eksplodē un izšļāc ķīmisku vielu, kurai ir trīs īpašības. Pirmkārt, šī viela ļoti krāso, otrkārt, tā šausmīgi smird, to ir grūti nomazgāt, līdz ar to zaglis kādu nedēļu smirdēs, treškārt, šī viela satur speciālus izotopu marķierus, kurus nevar ne saost, ne saredzēt, bet kurus laboratorija var konstatēt pat vairākus mēnešus pēc zādzības veikšanas,” stāsta Mārtiņš Frīdenbergs, mazā uzņēmuma “AM Locks” vadītājs. Viņš “Atspēriena” grantu ieguva pirms gada.

Jaunais uzņēmējs atklāj, ka pie unikālās slēdzenes prototipa strādāts jau divarpus gadus un nu tapusi versija, ko var piedāvāt velomīļiem. Aktīvi produkciju uzņēmums sāks piedāvāt tirgū no nākamā gada marta, kad sāksies velosezona. Augstākās klases drošības slēdzenes maksās 80 eiro, bet tautas klases ķēdes slēdzenes maksās uz pusi mazāk.

Mārtiņš mierina, ka izmantotās ķīmiskās vielas nav kaitīgas cilvēka veselībai. Taču tās padara neiespējamu nozagtā velosipēda izmantošanu un tālāku realizāciju bez smakas noņemšanas, ko var izdarīt tikai ar speciālu ķīmisku sastāvu.

Reklāma
Reklāma

Kvarca lampas gaisa dezinficēšanai
SIA “Airmed” ir ģimenes uzņēmums, kas darbojas biofizikas nozarē. Biznesa idejas autori ražo specifiskas dezinfekcijas baktericīdās ierīces, kas ar ultravioletās gaismas starojuma palīdzību iznīcina cilvēkam kaitīgos mikrobus un vīrusus, tādā veidā ļaujot aizsargāt sevi un savus tuviniekus.

“Mēs ražojam vienkāršākas kvarca lampas mājām un sarežģītākās iestādēm. Varam ar tām nodrošināt arī lielas ražotnes,” atzīst uzņēmējs Maksims Jupits. Viņš stāsta, ka gaisā cirkulē neskaitāmas baktērijas, mikroorganismi. “Ja cilvēks ir vesels, paēdis, laimīgs, imūnsistēma ļoti labi tiek galā ar kaitīgajiem vīrusiem. Bet starpsezonā, kad nav saules vai kad ir paaugstināts stress, sākas problēmas. Tad ir svarīgi savam organismam palīdzēt.”

Maksima mazajam uzņēmumam rit jau ceturtais gads. Katru gadu apgrozījums dubultojas, taču Maksims smej, ka tas nenozīmē milzīgu biznesa izaugsmi. Uzņēmums joprojām ir ļoti mazs, un, ja apgrozījums ir tuvu nullei, to viegli dubultot. “Bet cīnāmies,” piebilst M. Jupits. Sarežģītākais līdz šim bijis atrast klientu un saprast viņa vajadzības. “Mums svarīgi, lai klients sajūt efektu no iegādātās iekārtas. Jo šis nav gadījums, kad var ar svariem nosvērt un pateikt, cik liels ir ieguvums.”

“Airmed” iekārtas realizētas ne tikai Latvijā, bet arī Īrijā, Portugālē, Lielbritānijā, Spānijā. Tiesa, pagaidām nevarot runāt par simtiem un tūkstošiem, taču interese ārvalstīs par “Airmed” kvarca lampām esot, un par to vislielākais prieks.

Vairāk nekā 5800 uzņēmumu
“Mazajā biznesā vajadzīga drosme, lai sāktu biznesu, bet vēl lielāka drosme ir to turpināt. Mainās ekonomiskā situācija, regulējums, tehnoloģijas, iedzīvotāju vajadzības un šajā mainībā jārod savas iespējas augt,” piebilst Latvijas Biznesa savienības padomes priekšsēdētāja Elīna Egle. Viņa informē, ka šogad iniciatīvā “Atbalsti mazo biznesu” apvienojušies vairāk nekā 5800 uzņēmumu, kuri iepazīstina ar sevi interneta vietnē: “www.mazabiznesadiena.lv”.

Konkurss “Atspēriens” tiek izsludināts divas reizes gadā. 2017. gada rudens konkursā kopumā tika iesniegti 59 pieteikumi no esošajiem un topošajiem Rīgas uzņēmējiem. Viens pretendents varēja saņemt grantu līdz 12 tūkst. eiro. Kopējais konkursa balvu fonds bija 63 tūkst. eiro.

“Atspēriena” 18. sezonas uzvarētāji

SIA “Robo Hub” – robotikas skola bērniem vecumā no 3 līdz 12 gadiem. Nodarbību pamatā ir robotu konstruēšana, izmantojot “LEGO education” konstruktoru sistēmas, datorus un īpašu apmācību programmu.

SIA “Tribaso” – veido jaunu, inovatīvu lidostu transferu sistēmu, kur līdzīgi kā ar aviobiļetēm klienti var rezervēt sev transfera pakalpojumus.

SIA “EHO” – monitoringa sistēma zirgu izjādēm un treniņiem, kuras mērķis ir novērtēt zirga fizisko stāvokli, novēršot tā traumatisma risku, un pilnveidot jātnieka jāšanas prasmes.

SIA “Positive Company” – radījusi mūžizglītības platformu “meistarklases.com”, kurā tiešsaistē latviešu valodā speciālisti un treneri lasa lekcijas videoformātā.

SIA “Sportlex” – piedāvā mobilo aplikāciju, kurā pieejams vienots abonements uz sporta klubiem Latvijā.

SIA “Simple Way Engineering” – mūzikas iekārtu ražošana (direktboksi, ģitāras buferi, studijas kondensatoru mikrofoni u. c.) un pārdošana ierakstu studijām un koncertu norises vietām.

SIA “CastPrint” – ražo personalizēto 3D locekļu fiksatoru risinājumus un attīsta to integrēšanu Rīgas pilsētas slimnīcu ikdienas darbā.

SIA “Velovieta” – nodarbojas ar velosipēdu skapīšu ražošanu un nomu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.