Edgars Rinkēvičs: Abpusēji bagātinoša prakse – ministrijas darbinieku viesošanās skolās 4
Mēs tiešām dzīvojam ļoti sarežģītā laikā, un dzīves ritms ar katru dienu kļūst straujāks. Tas skar arī informācijas telpu. Notiek pat zināma cīņa “par dvēselēm”. Paldies Jukam Rislaki par tēmas aktualizāciju rakstā “Kas notiek Latvijas skolās?” (“LA”, 9.02.). To izjūtam mēs visi. Ir bijušas dažādas iniciatīvas un arī apspriesti dažādi veidi, ko un kā darīt. Tas jālemj pietiekami ātri.
Tomēr par jaunatni. Mēs Ārlietu ministrijā esam jau diezgan sen iesākuši, mūsuprāt, abpusēji bagātinošu praksi – darbinieku viesošanos skolās. Esmu izvirzījis par mērķi, ka visi – gan pieredzējušie, gan gados jaunie – kolēģi vismaz vienu reizi gadā apmeklē Latvijas skolas, augstskolas un citas mācību iestādes. Tie nav tikai privātie salidojumi vai profesionālā orientācija, bet bieži vien dzīva un aizrautīga diskusija ar jauniešiem par ārpolitiku un citām aktualitātēm. Katra auditorija ir nedaudz citāda. Parasti lekciju aktivitāte pieaug tieši kādās nozīmīgās gadadienās vai arī pirms kāda svarīga lēmuma kā 26. janvāris – Latvijas de iure atzīšanas dienas, iestāšanās Eiropas Savienībā vai arī NATO. Tikpat nozīmīgas ir ārlietu speciālistu viesošanās minoritāšu skolās, lauku un reģionālo skolu apmeklējumi, kas sniedz nepastarpinātu iespēju pārrunāt pretrunīgus, sarežģītus tematus, ieskaitot spēju atklāt un atspēkot politizētu propagandu Krievijas masu medijos, naidu runu sociālajos tīklos vai plašajā kibertelpā.
Nebija izņēmums arī pagājušajā gadā, kad atzīmējām savas dalības ES un NATO 10. gadadienu. Mūsu darbinieki tikās ar skolēniem visā Latvijā. Kopumā 2014. gada martā un aprīlī akcijas “Latvijas desmitgade NATO” ietvaros vairāk nekā 7000 Latvijas vidusskolu skolēnu no 109 skolām piedalījās lekcijās, kurās 96 pārstāvji no Ārlietu un Aizsardzības ministrijām, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Latvijas Transatlantiskās organizācijas iepazīstināja ar mūsu sasniegumiem, ieguldījumu, kā arī ieguvumiem no dalības NATO. Atzinīgi, ka skolēni aktīvi uzdeva jautājumus un iesaistījās diskusijās. Lektoru lomās iejūtas ministrijas augstākās amatpersonas, dažam no tiem tā bija un ir “atgriešanās savā skolā”. Tieši personiskā pieredze bieži ir izšķirošā.
Lekciju nolūks bija iepazīstināt skolēnus ar militārās alianses izveidošanas vēsturi, mērķiem, uzdevumiem un darbības pamatprincipiem, vienlaikus atgādinot par Latvijas vitāli svarīgo ceļu uz NATO. Diplomāti, valsts amatpersonas un karavīri skaidroja, kas ir kolektīvā aizsardzība, kas ir drošība mūsdienās, kāpēc Latvijas karavīri pašaizliedzīgi piedalās starptautiskās operācijās un misijās. Skolēni un skolotāji tika informēti par to, kā citas alianses dalībvalstis palīdz garantēt drošību, piemēram, patrulējot NATO gaisa telpā virs Baltijas valstīm vai arī rīkojot kopējas mācības, kā arī izstrādājot detalizētus aizsardzības plānus.
Ierasti ir, ka, atzīmējot Eiropas dienu, notiek akcija “Atpakaļ uz skolu”. Tās laikā vairojam zināšanās par ES un dalāmies ar savu darba pieredzi. Vidēji akcijā piedalās ap 50 dalībnieku, kas apciemos vairāk nekā 60 skolas visos Latvijas reģionos. Ārlietu ministrijas darbinieki aktīvi atsaucas šai iniciatīvai. Tā ir iespēja skolēniem iepazīt ES no citas puses, klātienē iztaujājot cilvēkus, kas ikdienā strādā ar ES jautājumiem. Tas palīdz labāk saprast, kā ES darbojas, kādi ir tās darbības pamatprincipi, darba un studiju iespējas, kā iegūt papildinformāciju par apmaiņas programmām ES. Vienlaikus akcija tuvina valsts un ES iestādēs strādājošos cilvēkus jaunajai paaudzei. Iesāktais ir jāturpina. Var tikai piekrist Jukam Rislaki – kāda jaunatne ir šodien, tāda tauta būs rīt!
Lūdzu skolas, kas vēlas iesaistīties mūsu akcijās, kontaktējieties ar sabiedrisko attiecību nodaļu pa e-pastu: [email protected].