Atbalstam pieteikušies pārāk daudzi 0
Pieteicos uz zaļo saimniekošanu, un izrādās, ka šogad un arī nākamgad jaunajiem vairs nemaksās subsīdijas. Vai tā ir tikai Latvijā vai visā Eiropas Savienībā? Laikam tad nevajag nevienam tās bioloģiskās saimniecības. Kāpēc tā, un kas to ierosinājis? Mārīte Kārkliņa Naukšēnu novadā
Lauksaimnieki, kas šajā gadā vēlas sākt nodarboties ar bioloģisko lauksaimniecību, patiesi nesaņems papildu atbalstu. Kā skaidro Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta Lauku attīstības fondu atbalsta nodaļas vecākā referente Gunta Bāra, pērn bioloģisko saimniecību atbalstam pieteicās negaidīti liels saimniecību skaits. Taču Zemkopības ministrijai patlaban esot tik daudz naudas, lai apmaksātu jau līdz 2012. gadam uzņemtās saistības. Tiem lauksaimniekiem, kas vēlas sākt nodarboties ar bioloģisko lauksaimniecību, uz papildu atbalstu jāgaida līdz 2014. gadam, kad varēs uzņemties jaunas piecu gadu saistības no naudas, kas iedalīta 2014. – 2020. gada periodam, un kad spēkā stāsies arī jauna atbalsta piešķiršanas kārtība un jaunas prasības.
Pēc 2014. gada Eiropas Komisija vairs neļaušot Latvijā saņemt atbalstu, ja saimniecībā nenotiks ražošana, paskaidro G. Bāra. Kā zināms, pērn daudzi saimnieki izmantoja viņiem doto iespēju, pārejot uz bioloģisko saimniekošanu, pirmos divus gadus neko neražot un saņemt vidēji 108 – 138 eiro (Ls 75 – 97) lielo papildu atbalstu.
Zemkopības ministrijā nebija informācijas, vai līdzīgi kā Latvijā noticis arī citās ES valstīs.
Savukārt Latvijas Bioloģisko lauksaimnieku organizāciju apvienības valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis piekrīt, ka šogad nebūtu loģiski uzņemties saistības vien uz diviem gadiem. ”Līdz 2014. gadam ir divi gadi. Lauksaimnieki, kas vēlas nodarboties ar bioloģisko lauksaimniecību, patlaban var sākt savu saimniecību sertificēšanu. 2014. gadā viņi varēs startēt uz atbalstu jau kā bioloģiskie saimnieki,” tā G. Norkārklis, vēl piebilstot: ”Tāpat redzam, ka neizmantoto naudu pārdala mazāk labvēlīgajiem apvidiem, nevis bioloģiskajiem saimniekiem.”
uzziņa
Bioloģiskā lauksaimniecība Latvijā
Kopumā 3400 sertificētu saimniecību, kas apsaimnieko 184 000 ha zemes.
Vidējais bioloģiskās saimniecības lielums ir 37 – 38 ha, kas ir aptuveni divas reizes vairāk nekā tradicionālajā (konvencionālajā) lauksaimniecībā.
Bioloģiskie lauksaimnieki Latvijā nespēj apmierināt lielo pieprasījumu no citām valstīm pēc graudiem un ar bioloģiskajām metodēm audzētiem liellopiem.