Starta kapitāls biznesa sākšanai 0

Jānis Briņķis ar partneri, pirms pieciem gadiem atgriezušies no darba Īrijā, trīs gadu garumā lēma par santehnikas un apkures sistēmu mazumtirdzniecības veikala atvēršanu Madonā, kur ar šo biznesu jau ilgu laiku nodarbojušies vairāki citi daudz lielāki konkurenti. Jānis paļāvās uz savu septiņu gadu pieredzi un uzdrošinājās. “Ir jābūt pārliecībai, uzņēmībai un drosmei. Un mūsu biznesā, varu droši teikt, – arī galvai uz pleciem un domāšanai. Svarīgi, ka zini savā nozarē darbojošos cilvēkus,” biznesa uzsācējam svarīgākās īpašības raksturo Jānis. Viņš teic, ka tobrīd “Altum” valsts atbalstītais 17 000 eiro aizdevums šķitis liels, patlaban no tā jāatdod vien astīte. “Aizdevumu un savu naudiņu ieguldījām stendos, kases aparātos un arī preču pirkšanā. Šodien, ja pārdodamais produkts nav galvas tiesu pārāks kā konkurentiem, ir jāpārdod attieksme pret pircēju. Un mēs to darām. Vēl svarīgi, ka neesmu atstājis darbu šīs pašas nozares uzņēmumā Rīgā, kas palīdz ar produkta sortimenta nodrošināšanu,” tā J. Briņķis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Savukārt Arvis Rubenis no Rīgas atgriezās Gulbenes pusē, Stāķos, kur pirmo atbalstu galdniecības izveidei ieguva novada uzņēmējdarbības atbalsta konkursā. “Redzēju, ka tā lieta iet, un devos uz “Altum”. Par saņemto 5500 eiro atbalstu nopirku vertikālo lentzāģi un koka virpu. Patlaban esmu iesniedzis projektu Lauku atbalsta dienestā, vēlos pirkt četru funkciju profesionālu darbgaldu,” biznesam vajadzīgos pirkumus raksturo 28 gadus vecais Arvis. Viņš precizē, ka ir izveidojis studiju, nevis galdniecību, kā tas skaitās dokumentos. Ikviens šeit var nākt ar savu ideju, kuru Arvis īstenos dzīvē. “Visvairāk sev kā uzņēmējam noticēju pēc cilvēku atsauksmēm,” tā Arvis. Nu jau drīz būs apritējis gads, kopš Arvis savus ražojumus pārdod arī starptautiskajā amatnieku portālā. Jūnijā viņš studiju pārcels uz sev piederošām telpām.

Šie ir tikai divi no daudziem simtiem uzņēmēju stāstu, kas apliecina – Latvijas reģioni ir bagāti ar aktīviem cilvēkiem, kas ir uzsākuši biznesu, nodrošinot iztiku ne tikai sev un savai ģimenei, bet dodot darbu arī citiem. Attīstības finanšu institūcijas “Altum” un uzņēmuma “firmas.lv” pagājušajā gadā veiktais pētījums liecina, ka trīs gados jaundibināts uzņēmums rada vidēji trīs jaunas darba vietas, savukārt pēdējo sešu gadu laikā dibinātie uzņēmumi nodarbinājuši gandrīz 165 tūkstošus darbinieku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reģionu uzņēmēju pieredzes stāsti atklāj, ka biznesa uzsākšana ir aizraujoša un vienlaikus izaicinājumiem pilna. Cilvēki nereti uzskata, ka biznesa sākšanai nav pieejams atbalsts, taču iespēju ir daudz, turklāt tās ir piemērotas ļoti dažādiem uzsācējiem. “Altum” starta finansējuma ietvaros jau šobrīd ir pieejami vairāki desmiti miljoni eiro un biznesa uzsākšanas konsultācijas. Valsts atbalsts ļauj uzņēmumiem reģionos ne tikai sākt darbību, bet arī palīdz sa­sniegt straujāku izaugsmi.

“”Altum” atbalsts var papildināt privāto finansējumu ikvienā uzņēmuma izaugsmes stadijā – gan starta fāzē, gan brīdī, kad tas vēlas paplašināties vai atrodas stabilas izaugsmes posmā. Ja uzņēmuma ideja ir tikko dzimusi, tam nav pietiekama nodrošinājuma vai trūkst līdzfinansējuma, mēs varam atbalstīt vairākos veidos, piemēram, mums ir gan aizdevumi, gan kredītu garantijas, kas palīdz saņemt finansējumu bankā. Jau “Altum” nosaukumā ir ielikts tās uzdevums – palīdzēt uzņēmējdarbības sākšanai un attīstībai. Nav svarīgi – kādā nozarē,” teic “Altum” valdes locekle Inese Zīle.

Pētījums arī parādīja, ka “Altum” sniegtais atbalsts izteikti veicina biznesa uzsācēju aktivitāti tieši reģionos, kamēr kopumā biznesa uzsācēji lielāko ekonomisko aktivitāti rada Rīgā un Pierīgas reģionā. “Pētījuma dati parādīja, ka 50% mūsu atbalstīto jauno uzņēmēju darbību sāk tieši reģionos. Tā ir ļoti laba tendence, kuru noteikti vēlamies saglabāt. Ir arī daudz piemēru, kad ar mūsu atbalstu uzņēmums sāk darbību, nostabilizējas, savukārt tālākai izaugsmei jau izmanto arī banku finansējumu,” skaidro Inese Zīle.

Viņa arī vērš uzmanību uz sabiedrībā nereti izplatīto viedokli, ka uzņēmējdarbības atbalstam nepieciešami granti jeb dāvinājumi. “Visā pasaulē attīstības finanšu institūcijas uzņēmējdarbības izaugsmi veicina ar dažādiem finanšu instrumentiem – aizdevumiem, kredīta garantijām, ar riska kapitāla atbalstu riskantākiem projektiem.” Kas šo iespēju visvairāk izmanto? “Esam izpētījuši, ka tipisks biznesa uzsācējs ir cilvēks 30 – 50 gadu vecumā, viņam jau ir izveidojusies algotā darba pieredze. Viņš pats vēlas nodarboties ar savu biznesu vai, iespējams, gūt papildu naudas ienākumus. Turklāt interesanti, ka Latvijas iedzīvotāji visbiežāk uzņēmējdarbībā iesaistās, jo vēlas strādāt patstāvīgi, nevis kāda pakļautībā, un visbiežāk izvēlas darboties jomā, kas saistīta ar iepriekšējo darba pieredzi vai hobiju,” “Altum” klientus, balstoties uz jaunākā pētījuma datiem, raksturo I. Zīle.

Reklāma
Reklāma

Vairāk rakstu sadaļā “Nauda laukos”

1.Garantē izaugsmi

2. Izdevīgs papildinājums banku pakalpojumiem

3. Esam vienā ritmā ar zemniekiem

4. Zemnieks apgroza valsts naudu

5. Jaunajiem palīdz iesākt

6. Studentes izvēlas lauksaimniecību

7. Atdzīvināti 3000 hektāru zemes

8. Miljoni uzņēmējdarbībai laukos

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.