Atbalsta likumu pilnvērtīgai VDK dokumentu izpētei; Straujuma atvainojas zinātniekiem 0
Valdība trešdien atbalstīja jaunu likumu, ar kuru plānots nodrošināt pilnvērtīgu Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātnisko izpēti; premjere Laimdota Straujuma (“Vienotība”) Ministru kabineta vārdā atvainojās zinātniekiem par aizkavēto komisijas darbu.
“Es atvainojos savā un Ministru kabineta vārdā,” sacīja Straujuma.
Jauno bijušās VDK komitejas dokumentu zinātniskās izpētes likumu sagatavojušas Tieslietu, Izglītības un zinātnes un Finanšu ministrijas, lai nodrošinātu pilnvērtīgu dokumentu zinātnisko izpēti un speciālās starpdisciplinārās komisijas darbību, kā arī izpētē iegūtās informācijas aizsardzību līdz tās publiskošanai normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Tieslietu ministrija pauž gandarījumu, ka ar šo likumu tiks efektīvi nodrošināta VDK dokumentu izpētes komisijas darbība – ir rasts risinājums atlīdzības piešķiršanai komisijas locekļiem un atbilstoši Tieslietu ministrijas likumprojektam Ministru kabineta izveidotās speciālās starpdisciplinārās komisijas darbības administrēšanas funkciju nodrošinās Latvijas Universitāte Izglītības un zinātnes ministrijas pārraudzībā un atbilstoši šim mērķim piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem un deleģēšanas līguma noteikumiem.
Izglītības un zinātnes ministrija kā tiešās pārvaldes iestāde nodrošinās deleģēšanas līguma slēgšanu ar Latvijas Universitāti par Ministru kabineta izveidotās speciālās starpdisciplinārās komisijas darbu un ar to saistītās pētniecības administrēšanu. Savukārt Latvijas Universitāte varēs slēgt līgumus ar konkrētiem komisijas locekļiem par VDK dokumentu zinātnisko izpēti, paredzot arī veicamā pētījuma apmēru un samaksu par to.
Ministru kabinets lūgs Saeimu likumprojektu pieņemt steidzamības kārtībā, lai nekavējoties sāktu VDK dokumentu izpētes darbus.
Jau ziņots, ka koalīcijas partijas vienojušās VDK izpētes komisijas pārraudzību no Tieslietu ministrijas nodot Latvijas Universitātei. Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) informēja, ka “Vēstures institūts ir šīs universitātes sastāvdaļa, līdz ar to no budžeta vadības viedokļa tieši universitāte būs tā, kas turpmāk vadīs šo budžetu. Lai to panāktu, ir nepieciešamas izmaiņas likumos, kas šo budžetu pārdala uz Latvijas Universitāti”.