AT atceļ spriedumu par “Winergy” tiesiskās aizsardzības procesa īstenošanu 0
Augstākā tiesa (AT) piektdien apmierināja prokurora kasācijas protestu un atcēla Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas pērnā gada 15.augusta spriedumu, ar kuru apmierināta vēja parku attīstītāja “Winergy” tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) īstenošana un apstiprināts tiesiskās aizsardzības plāns, informēja tiesas pārstāve Baiba Kataja.
Tāpat AT atcēla Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas pagājušā gada 4.augusta lēmumu, ar kuru par “Winergy” administratoru iecelts sertificēts administrators Jānis Jurkāns.
Kataja paskaidroja, ka AT atzinusi, ka pirmās instances tiesa nav vērtējusi kreditora iebildumus, kuros norādīts uz iespējamu fiktīvu darījumu starp “Winergy” un Igaunijas kompāniju “Firepower”. “Tāpat administrators savas kompetences ietvaros nav veicis vispusīgu un detalizētu faktisko apstākļu pārbaudi, lai sagatavotu objektīvu, patiesajai situācijai atbilstošu atzinumu,” piebilda Kataja.
“Winergy” nodrošinātais kreditors “Norvik banka” TAP īstenošanai un pasākumu plāna apstiprināšanai iebildusi, norādot, ka “Firepower” nav tiesīga īstenot nodrošinātā kreditora tiesības uz “Winergy” TAP plāna saskaņošanu, jo tās prasījums pamatots ar fiktīvu neesošu darījumu. Proti, pirkuma līguma noslēgšanas apstākļi un darījuma struktūra, kā arī turpmākā “Winergy” un “Firepower” rīcība norādot uz to, ka abu kompāniju patiesais mērķis bija radīt neesošu nodrošināto kreditoru, lai formāli pēc Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas 2013.gada 23.septembra sprieduma iegūtu Maksātnespējas likuma pantā nepieciešamo saskaņojumu TAP pasākumu plānam nodrošināto kreditoru grupā.
AT spriedumā arī norādījusi, ka “Norvik banka” kompānijas “Firepower” kreditora tiesības apstrīdējusi arī prasības kārtībā tiesā. “Minētais dod pamatu secinājumam, ka faktiski parādnieka tiesiskās aizsardzības procesa pieteikums Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā iesniegts, lai apgrūtinātu un kavētu “Norvik banka” ķīlas tiesību izlietošanu un izvairītos no parādsaistību izpildes pret banku,” teikts spriedumā.
Tāpat AT atzīmējusi, ka Jurkānam bija jāpievērš īpaša uzmanība apstākļiem, kas radīja šaubas par parādnieka un, iespējams, saistīto personu godprātību, lai nepieļautu pretlikumīgu tiesiskās aizsardzības procesa īstenošanu un ļaunprātīgu tā izmantošanu.
Atceļot iepriekš minēto spriedumu un lēmumu, AT lietu nodeva jaunai izskatīšanai pirmās instances tiesā. AT spriedums nav pārsūdzams.
Atbilstoši tiesā sniegtajai informācijai “Winergy” 2013.gada 13.maijā noslēdza līgumu ar “Firepower” par 13 vēja ģeneratoru pirkumu kopumā 35,1 miljona eiro apmērā. Puses vienojās, ka pirkuma maksas daļu 33,6 miljonu eiro apmērā pircējs samaksās pārdevējam līdz 2014.gada 1.janvārim, bet ģeneratori tiks piegādāti ne vēlāk kā līdz 2014.gada 1.jūlijam. Savukārt atlikusī pirkuma maksas daļa 1,5 miljonu eiro apmērā eiro pircējam jāsamaksā pēc pieņemšanas-nodošanas akta parakstīšanas.
Vienlaikus “Winergy” 2013.gada 6.jūnijā iesniedza tiesā pieteikumu par tiesiskās aizsardzības procesa īstenošanu, norādot, ka parādnieka rīcībā esošie finanšu līdzekļi 284,7 tūkstoši latu (405,1 tūkstotis eiro) nav pietiekami īstermiņa kreditoru saistību 15,147 miljonu latu (21,552 miljonu eiro) izpildei, ko apliecina bilance uz 2013.gada 31.maiju.
Jau vēstīts, ka Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta virsprokurors Juris Pēda AT Senāta Civillietu departamentā pērn oktobrī iesniedza protestu par “Winergy” tiesiskās aizsardzības procesu.
Izskatot “Norvik bankas” iesniegumu par Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas 2014.gada 15.augusta spriedumu, ar kuru “Winergy” piemērots tiesiskās aizsardzības process, Pēda konstatējis būtiskus tiesību normu pārkāpumus, un iesniedzis protestu.
“Winergy” iepriekš informēja, ka 2012.gada 20.februārī uzņēmums saņēma no “Norvik bankas” kredītus kopumā 18,58 miljonu eiro apmērā, taču 2013.gada 20.maijā banka pirms termiņa pieprasīja atmaksāt visu aizdevumu summu desmit dienu laikā, vienlaikus vēršoties Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē un panākot arī “Winergy” bankas kontu arestu, kas liedza aizdevumu atmaksāt. “Vai tā ir loģiska bankas rīcība situācijā, kad tā vēlas saņemt aizdoto naudu, nevis pārņemt uzņēmumu?” pauda uzņēmumā.
Savukārt “Norvik bankas” vairākuma akcionārs Grigorijs Guseļņikovs aģentūrai BNS iepriekš atzīmēja, ka “Winergy” lietā notiek izmeklēšana kriminālprocesa ietvaros, kā arī ir sākta tiesvedība. “Abos šajos procesos “Norvik banka” kā cietušais nodrošina maksimālu savu tiesību un tiesisko interešu aizsardzību, sniedzot policijai visu tās rīcībā esošo informāciju un datus,” viņš sacīja.
“Winergy” nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu, un tā lielākais īpašnieks ir Igaunijas “Wind One”, kam pieder 92,81% kapitāldaļu, liecina “Lursoft” informācija.