ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlends ar kiberdrošības ekspertiem apspriedis pasākumus, kā iegrožot Krievijas datorkramplaužu armijas noziedzīgās aktivitātes.
ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlends ar kiberdrošības ekspertiem apspriedis pasākumus, kā iegrožot Krievijas datorkramplaužu armijas noziedzīgās aktivitātes.
Foto: Patrick Semansky/AP/SCANPIX

ASV ar pilnu jaudu vēršas pret Krievijas kiberuzbrukumiem 6

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Krievijai jau desmito mēnesi turpinot aktīvu karadarbību Ukrainā, Kremlis nemazina centienus iesūtīt graujošu elektronisko pro­grammatūru Ukrainas un arī citu valstu iestādēs un organizācijās.

Partneri apvieno ­talantus un ekspertīzi

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV Kiberdrošības un infrastruktūras aizsardzības aģentūra un vairāku rietumvalstu sabiedrotie ir pastiprinājuši darbību, lai palīdzētu Ukrainai un citām Austrumeiropas valstīm nostiprināt savu kiberaizsardzību Maskavas izvērstajā karā pret Kijivu, atzīmē ASV izdevums “The Hill”.

“ASV un Apvienotās Karalistes kiberdrošības dienesti ir sekmējuši Ukrainas kiberaizsardzības nostiprināšanu, īpaši pēc kara sākuma, un samērā veiksmīgi spējuši veikt pretdarbības, novēršot kiberuzbrukumus Ukrainas elektrotīklam un attīrot Ukrainas iestāžu datorsistēmas no iesūtītas kaitīgās programmatūras,” uzskata Džozefīne Volfa, Tafta universitātes kiberdrošības politikas profesore.

Pēdējos mēnešos vairākas ASV aģentūras, tajā skaitā Federālais izmeklēšanas birojs un Kiberpavēlniecība ir nosūtījuši kiberdrošības speciālistu grupas uz Ukrainu un vēl vairākām valstīm, tostarp Horvātiju un Melnkalni, lai pilnveidotu to datortīklu aizsardzību pret Krievijas kiberuzbrukumiem.

“Nesen mēs nosūtījām uz Horvātiju ekspertu grupu, kas darbosies kopā ar mūsu partneriem, lai atklātu kopējos apdraudējumus, apvienojot talantus un eks­pertīzi,” paziņojis ASV Kiberpavēlniecības nacionālā centra komandieris ģenerālis Viljams Hartmans.

Ļaunprogrammatūras darbība jānovērš pirms tās izplatīšanās

Pēc ASV Kiberpavēlniecības datiem, kopš šā gada augusta aģentūras ekspertu grupas veikušas 35 operācijas 18 valstīs, tajā skaitā Igaunijā, Lietuvā, Melnkalnē, Ziemeļmaķedonijā un Ukrainā. Igaunijas un Ukrainas amatpersonas informējušas sabiedrotos par sekmīgu pretdarbību ar Krievijas valdību saistītu kiberkramplaužu darbībām.

Kiberdrošības konsultāciju firmas “Optiv” viceprezidents Džeimss Turgals uzskata, ka cīņā pret kiber­uzbrukumiem ir ļoti svarīgi iegūt izlūkošanas informāciju, kas dod iespēju novērst ļaunprogrammatūras darbību, pirms tā izplatījusies kritiski svarīgos datortīklos un valdības iestāžu serveros.

Reklāma
Reklāma

“Tieši ļaunprogrammatūras atklāšanas prasmes mūsu eksperti māca ārvalstu kolēģiem, lai aizsargātos pret kiberuzbrukumiem,” teica Turgals. Viņaprāt, ASV ekspertu un viņu sadarbības partneru pūliņi ir atmaksājušies, jo Krievijai pēdējos mēnešos Ukrainā nav izdevies veikt plašākus kiberuzbrukumus, lai gan Kremļa dator­urķu armija aktīvi darbojas. “Taču nedrīkst zaudēt modrību, jo kiberuzbrukumi Ukrainai turpinās,” brīdina Turgals.

ASV ir bijušas iesaistītas arī uzbrūkošās kiberoperācijās Ukrainas atbalstam, nesen britu televīzijas kanālā “Sky News” apstiprinājis ASV Kiberpavēlniecības vadītājs ģenerālis Pols Nakasone, neminot detaļas. Viņš tikai piebilda, ka operācijas esot bijušas likumīgas un veiktas, civilajām amatpersonām pārraugot militārpersonu darbību.

ASV kiberdrošības eksperts Džeisons Blesings uzskata, ka ASV kiberoperācijās Ukrainā piedalās ar izlūkošanas datiem un tehniskajām prasmēm, operāciju pamatā veicot Ukrainas speciālistiem. “Mēs piedalāmies šādās operācijās, lai iegūtu izlūkošanas datus un arī stiprinātu partneru aizsardzības spējas,” viņš teica.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.