Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: PIXABAY

ASV un Krievija izstājas no INF līguma 0

Pusgadu pēc februārī izteiktā brīdinājuma šodien ASV oficiāli izstājas no 1987. gadā Maskavā parakstītā līguma (INF) par vidējās un tuvās sniedzamības raķešu likvidāciju, apsūdzot Krieviju līguma noteikumu pārkāpšanā. Krievija, kas noliedz ASV apsūdzību līguma pārkāpšanā, izstājās no INF 3. jūlijā.

Reklāma
Reklāma

Uzticies, bet pārbaudi!

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

INF līgumu 1987. gadā Maskavā parakstīja toreizējais Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs un ASV prezidents Ronalds Reigans. Vēl bija gandrīz divi gadi līdz Berlīnes mūra krišanai, ko uzskata par aukstā kara ēras beigām. Par miermīlīgo gaisotni tā laika Maskavā liecina fakts, ka Reigana gids Sarkanajā laukumā bija Gorbačovs, kuram Reigans (krieviski!) atgādināja krievu parunu: “Doverjai, no proverjai!” (“Uzticies, bet pārbaudi!”) ASV jau piecus gadus apsūdz Krieviju INF līguma pārkāpumā, jo Maskava izstrādājusi raķeti “Novator 9M729” (NATO klasifikācijā “SSC-8”), kas atkarībā no modifikācijas var sasniegt vairākumu Rietumeiropas valstu ļoti īsā laikā, atstājot ļoti maz laika situācijas izvērtēšanai un varbūtējā prettrieciena atcelšanai, ja kodoltrauksme bijusi nepamatota. Vašingtonas un Maskavas izstāšanās no INF līguma, nevienojoties par tālākām sarunām kodolieroču arsenāla ierobežošanai, var veicināt bīstamās bruņošanās sacensības atsākšanu, atzīmē aģentūra AFP.

Nav politiskās gribas panākt līguma pagarināšanu

CITI ŠOBRĪD LASA

Paziņojot par izstāšanos no INF līguma, ASV pārstāvis piebilda, ka līguma noteikumi sasaista rokas Vašingtonai, bet dod vaļu citām valstīm, tajā skaitā Ķīnai. “Tagad, kad līguma darbība ir beigusies, mēs pieredzēsim jaunu ieroču izstrādi un izvietošanu,” intervijā AFP teica Krievijas militārais analītiķis Pāvels Felgenhauers, piebilstot, ka “Krievija jau ir gatava”.

Izstrādājot no zemes palaižamu vidējās sniedzamības raķeti, paralēli Maskava plāno izveidot no zemes palaižamu versiju raķetēm “Kalibr”, ko Krievijas karakuģi izmēģināja un lietoja karadarbībā Sīrijā. “Krievija sākumā noliedza, ka ir izstrādājusi jaunu raķeti, tad atzina šo faktu, bet turpināja apgalvot, ka raķetes izveide nepārkāpj INF līguma noteikumus,” paziņojis militārais analītiķis Aleksandrs Golcs.

Eksperti atzīmē, ka Krievijas militārās aktivitātes un jaunu bruņojuma veidu izstrādi var ierobežot naudas trūkums, jo tās militārais budžets ir tikai desmitā daļa no ASV aizsardzības budžeta. Lielvaru bruņošanās sacensību vairs iegrožo tikai līgums (START) par stratēģiskā bruņojuma ierobežošanu, bet līguma termiņš beidzas 2021. gadā, un pagaidām ne Maskavā, ne Vašingtonā nav vērojama politiskā griba panākt šī līguma pagarināšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.