Foto: EPA/Scanpix/LETA

ASV steidz pamest Afganistānu, nebrīdinot afgāņu spēku komandieri, kurš kontingenta prombūtni atklāj tikai pēc vairākām stundām 6

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

ASV militārpersonas piekt­dienas naktī pameta Bagramas aviācijas bāzi, kas bija lielākais koalīcijas spēku atbalsta punkts Afganistānā 20 gadus ilgušajā karā, izslēdzot elektrību, bet nebrīdinot afgāņu spēku komandieri, kurš atklāja ASV kontingenta prombūtni tikai pēc vairākām stundām.

Pentagons paziņojis, ka ASV spēku pilnīga izvešana no Afganistānas tiks pabeigta līdz augusta beigām.

Pēdējais ASV karavīrs izslēdz elektrību

CITI ŠOBRĪD LASA

Afganistānas armijai pirmdien pārņemot milzīgo Bagramas bāzi, tajā bija palikuši desmitiem ASV specializēto militāro transportlīdzekļu un simtiem civilo automobiļu. Elektrības atslēgšana bāzē pēc amerikāņu aizbraukšanas bija kā signāls marodieriem.

Īsajā starplaikā, vienai armijai nomainot otru, bāzi jau bija paguvuši apmeklēt laupītāji, aiznesot visu, kas nebija piesiets, atzīmē aģentūra “Associated Press”.

Tā bija laupītāju armija, kas pārmeklēja baraku pēc barakas, noliktavu pēc noliktavas, telti pēc telts, līdz afgāņu karavīriem izdevās viņus padzīt no bāzes teritorijas.

“Sākumā mēs domājām, ka varbūt tie ir talibu kaujinieki,” intervijā “AP” teica afgāņu karavīrs Abduls Raufs, kurš dien armijā jau desmit gadus. “Tad piezvanīja ASV spēku pārstāvis no Kabulas lidostas un paziņoja, ka ASV kontingents dodas uz dzimteni,” piebilda afgāņu karavīrs.

ASV pameta bāzes teritorijā aptuveni 3,5 miljonus dažādu lietu, uz kurām ir Pentagona zīmogs. Te bija gan pārtika, gan mēbeles, gan īpaši aprīkoti atmīnēšanas automobiļi, bruņutransportieri, kā arī tūkstošiem civilo automobiļu. Smagos ieročus amerikāņi aizveda, taču starp pamestajām lietām bija arī strēlnieku ieroči un munīcija.

Afgāņu karavīri, kas patrulēja milzīgās bāzes perimetru, ļoti kritiski izteikušies par veidu, kā ASV spēki naktī pameta Bagramas bāzi.

“Vienā naktī viņi zaudēja 20 gados uzkrāto labo gribu, pametot mūs nakts vidū bez brīdinājuma,” intervijā “AP” izteicies kāds karavīrs.

Afgāņu ģenerālis ­pamostas neziņā

“Mēs dzirdējām baumas, ka amerikāņi esot pametuši Bagramu. Beidzot ap septiņiem rītā mēs sapratām, ka tas tiešām ir noticis,” pavēstīja Bagramas bāzes jaunais komandieris Afganistānas armijas ģenerālis Mirs Asadulla Kohistani.

ASV spēku pārstāvis atteicās uzklausīt afgāņu militārpersonu daudzās sūdzības pēc pamestās bāzes pārņemšanas, iesakot viņiem iepazīties ar pirms nedēļas publiskoto Pentagona paziņojumu.

Tajā pavēstīts, ka daudzu bāzu nodošanas process sācies drīz pēc ASV prezidenta Džo Baidena paziņojuma aprīļa vidū, ka ASV izved savus spēkus no Afganistānas. ASV pārstāvis apgalvoja, ka spēku izvešana tikusi saskaņota ar Afganistānas vadību.

Reklāma
Reklāma

Ģenerālis Kohistani apgalvojis, ka Afganistānas nacionālās drošības un aizsardzības spēki spētu nosargāt smagi nocietināto Bagramas bāzi pret talibu kaujiniekiem, kas pēdējos mēnešos guvuši virkni uzvaru cīņās pret valdības armiju.

Analītiķi atzīmē, ka Bagramas bāzes teritorijā atrodas arī cietums, kur izvietoti aptuveni pieci tūkstoši ieslodzīto, no kuriem vairākums esot talibu atbalstītāji.

Talibi kontrolē plašu teritoriju valsts ziemeļos pie robežas ar Turkmenistānu, uz kuru pārbēguši simtiem afgāņu karavīru.

Vakar talibu kaujinieki iegājuši Bādgīsas provinces galvaspilsētā, kur iesaistījušies sadursmēs ar drošības spēkiem.

Talibiem izdevies pakļaut savai kontrolei drošības punktu tīklu ap provinces galvaspilsētu, un viņi sagrābuši savā kontrolē visus sešus provinces rajonus. Vairākas augsta ranga drošības struktūru amatpersonas un tām pakļautie karavīri padevušies talibiem.

Bādgīsa ir stratēģiski nozīmīga province, kas sasaista Afganistānas rietumus ar Fārjābas provinci valsts ziemeļos, kur talibi pēdējo pāris nedēļu laikā iekarojuši vairākus rajonus. Bādgīsai ir arī kopēja robeža ar Turkmenistānu.

Tadžikistāna mobilizējusi 20 000 rezervistu, lai aizsargātu savu 900 kilometru garo robežu ar Afganistānu. Kohistani situāciju vērtē filozofiski: “Kaujā dažreiz nākas spert soli uz priekšu un dažus soļus atpakaļ.”

Viņaprāt, afgāņu spēkiem drīz izdosies atgūt stratēģiskos apgabalus, ko viņi zaudējuši talibiem.

Viņš paziņojis, ka ASV un NATO spēku gandrīz 20 gadu ilgā darbība Afganistānā ir augstu vērtēta, taču tagad afgāņiem ir laiks saņemties. “Mums ir jāatrisina mūsu problēmas, jāpanāk drošība valstī un atkal jāuzceļ mūsu valsts ar pašu rokām,” teica ģenerālis Kohistani.

Afgāņu armiju gaida pretstāve talibu kaujiniekiem

Pēc ASV un sabiedroto spēku aiziešanas no Afganistānas tās armiju gaida pretstāve talibu kaujiniekiem, kuri jau kontrolē vairāk nekā trešo daļu valsts teritorijas.

Rietumu militāro ekspertu ieskatā, talibu kaujinieku motivācija, cīņasspars, bruņojums un finanšu resursi pārspēj Kabulas armijas potenciālu.

ASV spēki iebruka Afganistānā drīz pēc džihādistu veiktajiem teroraktiem ASV 2001. gada 11. septembrī, kad bojā gāja gandrīz trīs tūkstoši cilvēku.

ASV un to sabiedrotie ar mainīgām sekmēm izvērsa karu pret džihādistiem Afganistānā, Irākā un Sīrijā, kur tā dēvētās islāma valsts struktūras pamatā ir sagrautas, taču iekšēju un ārēju pretrunu dēļ politisko situāciju šajās valstīs nav izdevies stabilizēt.

Afganistānu jau ir pametuši vairākums ASV un to sabiedroto spēku, kuru daudzums savulaik pārsniedza 120 000 karavīru.

Neliela ASV karavīru grupa varētu palikt, līdz tiks panākta vienošanās ar Turciju par Kabulas starptautiskās lidostas aizsardzību. Tad ASV karavīriem paliek pēdējais uzdevums – ASV vēstniecības apsardze Kabulā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.