ASV Senāta ziņojums: CIP izmantoja “nežēlīgas” nopratināšanas metodes 1
Pēc 2001.gada 11.septembra teroristu uzbrukumiem ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) pret personām, kas tika turētas aizdomās par terorismu, gadiem ilgi pielietoja “nežēlīgas” nopratināšanas metodes, teikts otrdien publiskotajā Savienoto Valstu Senāta ziņojumā.
Senāta Izlūkošanas komitejas ilgi gaidītā ziņojuma kopsavilkumā, kas nodots atklātībai, arī atzīts, ka CIP sabiedrībai un Baltajam namam melojusi par “pastiprinātās nopratināšanas” metožu efektivitāti.
Pratināšanas bijušas vāji organizētas un uz tajās iegūto informāciju nevarēja paļauties, atzīst ziņojuma autori.
Senāta komitejas ziņojumā ir vairāk nekā 6000 lapaspušu, taču tas joprojām ir slepens, kamēr publiskots 480 lapaspuses garš kopsavilkums.
Taču arī šī dokumenta publiskošana tika aizkavēta, jo Vašingtonā nebija vienprātības par to, ko nodot atklātībai.
Reaģējot uz ziņojuma kopsavilkuma publiskošanu, ASV prezidents Baraks Obama jau paziņojis, ka CIP izmantotās metodes bijušas “pretrunā ar mūsu vērtībām”.
“Tieši tāpēc es nepārprotami aizliedzu spīdzināšanu, kad stājos amatā, jo viens no mūsu visefektīvākajiem instrumentiem cīņā ar terorismu un amerikāņu aizsardzībai ir turēšanās pie mūsu patiesajiem ideāliem,” uzsvēra Obama.
Tajā pašā laikā CIP direktors Džons Brennans otrdien joprojām uzstāja, ka viņa dienesta izmantotās metodes ir palīdzējušas novērst teroristu uzbrukumus.
Brennans gan atzina, ka tikušas pieļautas kļūdas, taču piebilda, ka pašas CIP veiktajā pārbaudē konstatēts, ka “pastiprinātās nopratināšanas” metodes “sniedza izlūkošanas informāciju, kas palīdzēja izjaukt uzbrukumu plānus, notvert teroristus un glābt dzīvības”.