Tūristi pie Baltā nama Vašingtonā. Pēc ASV Tūrisma asociācijas aprēķiniem, liedzot ceļotāju plūsmu no Eiropas un Kanādas, ASV nedēļā zaudē 1,5 miljardus dolāru.
Tūristi pie Baltā nama Vašingtonā. Pēc ASV Tūrisma asociācijas aprēķiniem, liedzot ceļotāju plūsmu no Eiropas un Kanādas, ASV nedēļā zaudē 1,5 miljardus dolāru.
Foto: Saul Loeb/AFP/Scanpix/LETA

ASV sarūgtina eiropiešus: Baltais nams neatceļ ceļošanas ierobežojumus 5

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

ASV negrasās tuvākajā laikā atteikties no Covid-19 pandēmijas dēļ ieviestajiem ieceļošanas ierobežojumiem un neatvērs robežas ceļotājiem no Eiropas un citiem pasaules nostūriem, izraisot daudzos eiropiešos vilšanos, pirmdien preses konferencē paziņoja ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas preses sekretāre Džena Psaki.

Iemesls ir bažas par īpaši lipīgo Covid-19 deltas variantu, kura dēļ, īpaši nevakcinēto vidū, atkal aug saslimstība kā ASV, tā Eiropā, turklāt sagaidāms, ka tuvākajās nedēļās inficēšanās gadījumu skaits piedzīvos strauju lēcienu.

Baltā nama stingrība

CITI ŠOBRĪD LASA
Psaki atzina, ka Covid-19 deltas versija jau dominē ASV, taču tas nav pamats, lai ļautu iebraukt valstī vēl cilvēkiem, kas varētu būt šā vīrusa paveida nesēji.

Žurnālistu jautāta, cik ilgi ieceļošanas aizliegums varētu saglabāties, Baltā nama preses pārstāve atbildēja: “Nekas nav neierobežots.” Administrācijai šobrīd neesot noteiktu termiņu.

Par ceļošanas aizlieguma atcelšanu uzstājās lielās aviolīnijas un tūrisma koncerni kā ASV, tā Rietumeiropā, mēnešiem ilgi lobējot šo jautājumu Vašingtonā. Sākumā uzņēmējiem bija cerības glābt vasaras sezonu, tagad uz izmaiņām cer septembrī.

ASV mediji vēsta par valdības sarunām ar ASV aviokompānijām jautājumā par starptautisku izsekošanas sistēmu, kas ļautu noskaidrot pasažiera ceļu līdz ASV.

Iespējams, tas varētu būt viens no ceļošanas aizlieguma atcelšanas priekšnosacījumiem.

ASV Tūrisma asociācija, kas rūpējas par ceļotāju uzņemšanu, ir pārliecināta, ka viesu uzņemšana no valstīm, kur vakcinācija noris veiksmīgi, būtu pilnībā pieļaujama.

Pēc asociācijas aprēķiniem, plūsmas atjaunošana dotu darbu ap 10 tūkstošiem amerikāņu. Kritiku par Baidena administrācijas stingro nostāju pauduši arī tie, kuru ģimenes locekļi dzīvo ASV un kurus aizlieguma dēļ ilgu laiku nav bijis iespējams satikt.

Baltais nams šajā sakarā paudis, ka izprot vēlmi pēc ģimeņu apvienošanas. Tajā pašā laikā nav nosaukti nekādi parametri, pie kādiem valdība varētu izšķirties par ceļošanas atsākšanu.

Nav arī skaidrs, vai aizlieguma atcelšanu varētu pieļaut attiecībā uz kādām valstīm vai indivīdu grupām.

Zināms, ka Baltā nama līmenī notiek konsultācijas un diskusijas par vakcīnu saraksta veidošanu, ar kurām potētos ceļotājus turpmāk varētu valstī ielaist, taču tas ir tikai idejas līmenī.

Vairumam pasaules iedzīvotāju ASV ir slēgtas kopš 2020. gada sākuma, kad prezidents Donalds Tramps pasludināja iebraukšanas aizliegumu ne tikai no Eiropas Savienības valstīm, bet tāpat Lielbritānijas, Indijas, Ķīnas, Brazīlijas, Dienvidāfrikas un citām zemēm.

Reklāma
Reklāma

Izņēmumi pieļaujami vien žurnālistiem, studentiem un uzņēmējiem. Šī gada janvārī īsi pirms pilnvaru nolikšanas Tramps gan attiecībā uz eiropiešiem liegumu atcēla, taču, Baidenam atnākot, rīkojums tā arī spēkā nestājās.

ASV un Kanādas robeža koronavīrusa pandēmijas dēļ ir slēgta nebūtiskiem braucieniem kopš 2020. gada marta vidus. Kanādas valdība paziņojusi, ka no 9. augusta atvērs robežu ASV pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kas pilnībā vakcinēti pret Covid-19, bet no 7. septembra kanādieši atvērs savu robežu visiem vakcinētajiem ārvalstu ceļotājiem.

Tikmēr ASV Iekšzemes drošības departaments paudis, ka, par spīti Otavas žestam, liegums nebūtiskiem braucieniem no Kanādas un Meksikas paliks spēkā vismaz līdz 21. augustam.

Delta uzbrūk

Eiropā amerikāņu nostāja daudziem sagādājusi vilšanos. ES vadība vēl jūnijā mudināja dalībvalstis pakāpeniski atteikties no ierobežojumiem iebraucējiem, tajā skaitā no ASV. Daudzas dalībvalstis, piemēram, Vācija, to jau izdarījušas.

15. jūlijā Vācijas kancleres Angelas Merkeles vizītes laikā Vašingtonā ASV prezidents Baidens raisīja cerības, solot Merkelei risinājumu jau tuvākajās dienās. Tiesa, Merkele toreiz pauda sapratni, ka šādam lēmumam jābūt ar ilgtermiņa darbību un nebūtu pareizi, ja to atsauktu jau pēc dažām dienām.

Vācija situāciju uztver īpaši jūtīgi. Lielajiem vācu uzņēmumiem ASV pieder daudzas ražotnes, kurās nodarbināti simtiem tūkstošu strādājošo.

Vācijas valdības transatlantisko jautājumu koordinators Peters Beijers izteicies, ka amerikāņiem būtu jāsaprot: “Ja [darbinieku] apmaiņa vairs nenotiks arī turpmāk, cietīs ASV darbavietas.”

Pēc aģentūras “Reuters” rīcībā esošām ziņām, lēmums tomēr neatteikties no barjerām pieņemts augsta ranga sanāksmē Baltajā namā pagājušajā piektdienā.

Kopš jūlija vidus Covid-19 situācija ASV deltas varianta dēļ patiešām pasliktinājusies.

ASV Slimību kontroles un profilakses centra direktore Rošela Valenska pirmdien informēja, ka nedēļas laikā jaunu inficēšanās gadījumu pieaugums valstī ir 53%. 83% no tiem ir deltas variants.

Mirstība no Covid-19 nedēļas laikā augusi par 17%. Bīstoties no jaunā koronavīrusa paveida, amerikāņiem pirms pāris nedēļām tika ieteikts neapmeklēt Lielbritāniju, kur tas ir īpaši bieži izplatīts.

Šonedēļ neieteicamo valstu sarakstam pievienotas Spānija un Portugāle. Amerikāņi tāpat nav čakli uz vakcinēšanos – pilnu potes devu saņēmusi nepilna puse valsts iedzīvotāju, bet 25–30% iedzīvotāju ir tādi, kas nolēmuši nevakcinēties, lai vai kas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.