Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto. Scanpix/REUTERS/Mariana Nedelcu/File Photo

ASV reģistrēts pirmais cilvēka nāves gadījums no putnu gripas: vai pasauli apdraud jauna pandēmija? 0

ASV reģistrēts pirmais cilvēka nāves gadījums, ko izraisījis putnu gripas vīruss H5N1.  Lielā vīrusa izplatība visā pasaulē un tā mutācijas, kas draud izplatīties uz cilvēkiem, liek sabiedrībai ar satraukumu sekot līdzi situācijai bažās par jaunas pandēmijas iespējamību,  vēsta CNN.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Svari – Audi, vērsis – Volvo. Kāda automašīna piemērota tavas zodiaka zīmes pārstāvjiem? 13
VIDEO. “Kā sāp…” Publiskots pēc avārijas uz Ventspils šosejas bojā gājušās pusaudzes dziedājums, ko grūti skatīties bez asarām…
Kokteilis
“Skatoties tos žēlīgos 5 lakstus…” Sieviete saskumst, ieraugot kādus ziedus kultūras ministre Lāce dāvina “Straumes” režisoram 17
Lasīt citas ziņas

Pirmais cilvēka nāves gadījums no putnu gripas fiksēts Luiziānā. Veselības aizsardzības amatpersonas paziņojušas, ka miris vīrietis vecumā virs 65 gadiem, kuram jau iepriekš bijušas veselības problēmas.

Vīrietis inficējies, nonākot saskarē ar mājputniem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc šī traģiskā notikuma medicīnas eksperti sākuši aktīvi apspriest nepieciešamību pārvērtēt iespējamos pandēmijas riskus.

Vīrusa ietekme uz savvaļas dzīvniekiem un cilvēkiem

Putnu gripas H5N1 celms kopš tā parādīšanās 2021. gadā ir nopietni apdraudējis  savvaļas dzīvnieku un putnu populācijās visā pasaulē.  Lai gan vīrusa pārnešana no cilvēka uz cilvēku joprojām ir maz ticama, eksperti brīdina, ka nesen atklātās vīrusa mutācijas varētu palielināt  infekciozitātes potenciālu.

Slimību kontroles un profilakses centrs  publicējis genoma analīzi par gadījumu Luiziānā, kur atklātas mutācijas, kas liecina par vīrusa spēju efektīvāk saistīties ar cilvēka augšējo elpceļu šūnām.

Līdzīgas mutācijas konstatētas arī Kanādā, kur pērn novembrī 13 gadus veca meitene cieta no smagas elpošanas mazspējas, taču pēc ilgstošas ārstēšanas izveseļojās.

Zinātnieki uzskata, ka šīs mutācijas radušās pēc inficēšanās, kas nozīmē, ka tās nav plaši izplatītas putnu populācijā. Vīrusam būtu nepieciešamas vairākas ģenētiskas izmaiņas, lai tas spētu pielāgoties cilvēka organismam, tostarp efektīvāk izplatīties caur gaisu un pieķerties cilvēka šūnu receptoriem. Tomēr šīs izmaiņas arī samazinātu vīrusa spēju inficēt putnus, kas mazina šādu mutāciju dabiskas izplatīšanās iespējamību.

Iespējamie riski cilvēkiem

Kopš 2021. gada H5N1 iznīcinājis lielu skaitu dzīvnieku, tostarp retas un apdraudētas sugas, kā arī lielas putnu populācijas.

Vīrusa uzliesmojums  liellopu ganāmpulkos ASV arī ir pierādījis vīrusa spēju pārvietoties no vienas sugas uz citu, kas varētu veicināt tā pielāgošanos cilvēkiem.

Eksperti norāda, ka pastiprināta uzmanība ir nepieciešama arī reģionos, kur vīruss vēl nav plaši izplatījies, bet pastāv saskares risks. Galvenie profilakses pasākumi ietver vakcīnu un pretvīrusu līdzekļu rezerves, kā arī pastiprinātu zinātnisko monitoringu, kas tiek veikts kopš vīrusa atklāšanas 1997. gadā.

Reklāma
Reklāma

Kādas ir pandēmijas iespējas?

Lai gan H5N1 neizplatās no cilvēka uz cilvēku, cilvēki var inficēties, ja tie ir pakļauti inficētu dzīvnieku iedarbībai. Saskaņā ar PVO datiem kopš 2003. gada 23 valstīs ir reģistrēti 889 cilvēku saslimšanas gadījumi un 463 nāves gadījumi, t. i., mirstība no šī vīrusa ir vairāk nekā 50%.

Tomēr ārsti uzskata, ka pašreizējās mutācijas būtiski nepaaugstina globālā pandēmijas riska līmeni.

Pasaules mērogā saglabājas augsta gatavība un uzmanība, taču lielākie riski joprojām saistīti ar vīrusa ietekmi uz dzīvniekiem, nevis uz cilvēkiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.