Viesnīca “Le Manoir Richelieu”, kur notiek G7 samits.
Viesnīca “Le Manoir Richelieu”, kur notiek G7 samits.
Foto Alice Chiche/AFP

ASV prezidents izaicina sabiedrotos 0

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas ieņemtās protekcionistiskās tirdzniecības politikas dēļ pasaules rūpnieciski attīstīto valstu gadskārtējā G7 (ASV, Kanāda, Britānija, Francija, Vācija, Itālija un Japāna) apspriede šodien Kanādas pilsētā Šarlvuā sāksies bez skaidras dienas kārtības un var beigties bez kopēja paziņojuma.

Reklāma
Reklāma

Tramps izaicina sabiedrotos

Kokteilis
“Neizslēdzu, ka tiks ierosināta lieta par novešanu līdz pašnāvībai.” Anna Sedokova tikusi intervēta saistībā ar Jāņa Timmas aiziešanu mūžībā 25
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

No klimata izmaiņām un tirdzniecības noteikumiem līdz Irānas kodollīgumam ASV ir pretstāvē pat tās tradicionālajiem sabiedrotajiem. Īpaši neveiklā situācijā ir saieta rīkotāja Kanāda, jo var tikt lauzta G7 apspriežu tradīcija, samita nobeigumā pieņemot dokumentu, kas apliecina Rietumu sabiedroto vienotību. “Vēl dažas dienas pirms samita sākuma mums lāgā nebija dienas kārtības, nemaz nerunājot par nobeiguma dokumentu,” atzinis kādas G7 valsts diplomāts intervijā izdevumam “Politico”. “Kanādas pieteikumā paredzēts uzsvērt sieviešu vienlīdzības jautājumu, kas ir jauki, bet vai ar to pietiek?” viņš jautā. Kanādas premjerministrs Džastins Trudo sākotnēji bija paredzējis iekļaut samita darba kārtībā jautājumus par klimata izmaiņām, sieviešu vienlīdzību, miera uzturēšanu, ekonomikas augsmi visu planētas iedzīvotāju labā. Šos mērķus vairāk vai mazāk atbalsta citi samita dalībnieki, izņemot ASV prezidentu Trampu, kura nostāja “Amerika pirmajā vietā” grauj globālo ekonomiku un kaitē starptautiskajām diplomātiskajām attiecībām. G7 apspriedes priekšvakarā Trampa ekonomikas padomnieks paziņojis, ka ASV prezidents neatkāpjas no savas stingrās nostājas tirdzniecības jomā, tāpēc samits var izvērsties asā diskusijā par ASV ieviestajiem tarifiem tērauda un alumīnija importam no Kanādas, Meksikas un ES.

Šīs valstis jau paziņojušas par pretpasākumiem, Kanādas premjerministram Džastinam Trudo un Britānijas premjerministrei Terēzai Mejai asi kritizējot ASV tarifus kā netaisnīgus. Kanādas premjers Trudo bija īpaši sašutis par ASV paziņojumā izteikto apgalvojumu, ka metāla imports no Kanādas radot bažas ASV par nacionālo drošību. “Doma, ka mēs kaut kādā veidā esam nacionālās drošības apdraudējums ASV, ir patiešām aizvainojoša un nepieņemama,” intervijā telekanālam NBC teica Trudo. Viņš atgādināja par kanādiešu karavīriem, kas cīnījušies un krituši kopā ar ASV sabiedrotajiem no Otrā pasaules kara līdz Afganistānai, piebilstot, ka Trampa izteikums ir “apvainojošs viņiem”.

Viens pret sešiem

CITI ŠOBRĪD LASA

G7 samitā ASV prezidentu Donaldu Trampu gaida vēsa uzņemšana, un daži novērotāji pat ierosinājuši pārdēvēt šo pasākumu par “G6+1” samitu. G7 samitu nereti aizēno antiglobālistu demonstrācijas, taču šoreiz lielākais drauds liberālajai pasaules kārtībai atradīsies iekšpus žoga, vēsta ziņu aģentūra AFP. ASV ieviestie muitas tarifi tēraudam un alumīnijam apdraud daudzpusējos brīvās tirdzniecības līgumus un var izvērsties visaptverošā tirdzniecības karā. Trampa uzmanību no G7 samita var novērst arī gatavošanās 12. jūnijā Singapūrā plānotajām sarunām ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu. Kanādas premjerministrs Džastins Trudo un Vācijas kanclere Angela Merkele atzinuši, ka samitā būs grūti pat vienoties par kopīgu noslēguma paziņojumu. Merkele, atbildot uz Bundestāga deputātu jautājumiem, teica, ka kompromiss kompromisa dēļ netiks meklēts un godīgāk varētu būt atteikties no noslēguma paziņojuma. Baltā nama ekonomikas padomnieks Lerijs Kadlovs atzinis, ka domstarpības pastāv, bet sacījis, ka Tramps turēsies pie savas nostājas.

Analītiķi atzīmē, ka Eiropas līderi samitā nevarēs uzstāties no spēka pozīcijām. Britānijas premjerministre Terēza Meja ir ierauta nebeidzamās breksita sarunās, un Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte tikai trešdien oficiāli stājās amatā. Francijas prezidentam Emanuelam Mak-ronam sākotnēji izdevās izveidot draudzīgas attiecības ar Trampu, bet viņam neizdevās pārliecināt ASV prezidentu nevienā jautājumā. Vācijas kanclere Merkele vairākus mēnešus bija aizņemta ar koalīcijas sarunām.

Japānai, kas G7 ir vienīgā Āzijas valsts, ir tuvas attiecības ar Balto namu, bet premjerministra Sindzo Abes atbalsts Trampa centieniem Ziemeļkorejas jautājumā nav pasaudzējis Japānu no jaunajiem ASV tarifiem. Tādēļ izredzes uz kopīgu paziņojumu, kas aptvertu tirdzniecību, ir vājas, un samits var beigties ar vienkāršu Kanādas paziņojumu par tiem nedaudzajiem jautājumiem, kuros izdevies panākt vienprātību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.