ASV prezidents Baraks Obama ierosina stingrāku ieroču kontroli 0
ASV prezidents Baraks Obama ierosinājis stingrākos ieroču kontroles noteikumus pēdējos gadu desmitos, aicinot Kongresu nekavējoties apstiprināt triecienieroču aizliegumu un prasību veikt pagātnes kriminālas darbības izpēti visiem ieroču pircējiem, lai nepieļautu tādas masu slepkavības kā Ņūtaunas pamatskolā, kur tika nogalināti 20 bērni un seši pieaugušie.
Ieroču lobisti pretojas
Ierosinot virkni papildinājumu likumos un parakstot vairākus rīkojumus, lai ierobežotu vardarbību ar ieročiem, prezidents Obama ir iesaistījies sīvā cīņā ar ietekmīgo ASV ieroču lobiju un tā atbalstītājiem Kongresā, kur vairākumā esošie republikāņu deputāti ieroču aprites ierobežošanu uzskata par konstitūcijā noteikto pilsoņu tiesību pārkāpumu, atzīmē ziņu aģentūra “Reuters”. Prezidents izklāstīja šaujamieroču stingrākas kontroles programmu Baltajā namā, klātesot dažu Ņūtaunas pamatskolas asinspirts upuru radiniekiem. “Mēs vairs nedrīkstam to atlikt,” uzsvēra Obama, solot izmantot “visu prezidenta amata ietekmi”, lai īstenotu savus priekšlikumus, un mudinot Kongresu “rīkoties drīz”.
Apliecinot cīņas sīvumu ieroču aprites kontroles pastiprināšanas jomā, Nacionālā šaujamieroču apvienība (NŠA) dažas stundas pirms Obamas paziņojuma publiskoja reklāmu, kurā prezidents apsūdzēts liekulībā, jo esot piekritis, ka viņa meitas apsargā bruņoti slepenā dienesta aģenti, bet noraidījis NŠA lobistu priekšlikumu izvietot visās skolās bruņotus sargus.
Baltā nama pārstāvis nosodījis šo reklāmu kā “pretīgu”. Par ieroču ražotāju lobija pārliecību par savu ietekmi arī nākotnē liecina fakts, ka pēc prezidenta Obamas paziņojuma par pasākumiem stingrākai ieroču kontroles apritei, šaujamieroču ražošanas firmu, tajā skaitā “Smith & Wesson” un “Sturm Ruger”, akciju vērtība cēlās par vairāk nekā pieciem procentiem, jo pieauga pieprasījums pēc ieročiem, atzīmē “Reuters”.
Kaujas ieroči jāizslēdz no aprites
Līdz šim Obama nebija aktīvi iesaistījies ieroču aprites kontroles pastiprināšanā. Taču pēc šaušalīgā slaktiņa Ņūtaunas skolā, ko viņš nosaucis kā drausmīgāko dienu savā prezidentūrā, viņš, šķiet, apņēmies otrajā amata termiņā, kas sāksies 21. janvārī, panākt būtisku likumu pieņemšanu šajā jomā, lai triecienieroči ar bruņusitējām lodēm nenonāktu ļaundaru rokās. Obamas plāns aicina Kongresu atjaunot triecienieroču pārdošanas aizliegumu, kas beidzās 2004. gadā, noteikt prasību veikt pagātnes kriminālas darbības izpēti visiem ieroču pircējiem, tajā skaitā slēdzot iespēju nopirkt ieroci bez kontroles ieroču izstādēs, un pieņemt jaunu federālo likumu par ieroču apriti. Prezidents arī paziņoja par 23 pasākumiem ieroču kontroles jomā, ko viņš nolēmis īstenot nekavējoties, jo tiem nav vajadzīgs apstiprinājums Kongresā. Paredzēts uzlabot ieroču pircēju pagātnes kriminālas darbības izpētes sistēmu, atcelt aizliegumu izpētei par bruņotu vardarbību federālā mērogā, izvietot vairāk plaša profila padomnieku skolās.
Kā atzīmē eksperti, strīdīgākais punkts Obamas plānā ir aicinājums atjaunot aizliegumu militāra parauga triecienieroču pārdošanai, kam pretojas republikāņu kongresmeņi, kam ir vairākums pārstāvju palātā.
Triecienieroci “Bushmaster AR-15” ar desmitiem patronu aptverēm lietoja Ņūtaunas slepkava savu mazgadīgo upuru nogalēšanai. Juristi gan atzīmē, ka stingrāka Ņūtaunas ļaundara pagātnes kriminālās darbības izpēte nebūtu novērsusi asinspirti skolā, jo šāvējs lietoja ieroci, ko legāli bija nopirkusi viņa māte.
Dienu pirms Obamas paziņojuma līdz šim bargākais ieroču kontroles likums valstī tika pieņemts Ņujorkas štatā. Vairākus Ņujorkas pavalstī noteiktos aizliegumus paredzēts ieviest federālā mērogā, aizliedzot kaujas šaujamieroču pārdošanu, samazinot pieļaujamo patronu daudzumu aptverē, kā arī obligāti pārbaudot informāciju par pircēju visos gadījumos, tajā skaitā arī starp privātpersonām slēgtajos darījumos, lai nepieļautu šaujamieroču nonākšanu garīgi slimu cilvēku rokās.
Tiesības iegādāties ieroci ir nostiprinātas ASV konstitūcijas otrajā labojumā, tāpēc jebkuri priekšlikumi ieroču aprites ierobežošanā izraisa spēcīgu viļņošanos Amerikas politikā. Aptaujas liecina, ka Ņūtaunas traģēdiju daudzi amerikāņi uzskata par dramatisku atgādinājumu, lai pieprasītu likumdevējiem stingrāk regulēt šaujamieroču apriti.