ASV lēmums izraisa palestīniešu dusmas un nosodījumu 0
ASV prezidents Donalds Tramps decembrī izbeidza gadu desmitiem ilgušu politiku, paziņojot, ka ASV atzīst Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu. Šodien Jeruzalemē paredzēts atklāt ASV vēstniecību, kas pārcelta no Telavivas, kur joprojām atrodas vairākums citu valstu vēstniecību Izraēlā. Trampa paziņojums bija pretrunā starptautiskajai vienprātībai, ka Jeruzalemes statusa jautājums jāatrisina divu valstu miera līguma ietvaros starp Izraēlu un palestīniešiem. Analītiķi uzskata, ka ASV vienpusējais lēmums pārcelt vēstniecību uz Jeruzalemi sarežģīs Tuvo Austrumu miera procesu.
Jaunās vēstniecības atklāšanas ceremonijā piedalīsies ASV valsts sekretāra vietnieks Džons Salivans, kurš vada ASV oficiālo delegāciju, pavēstījis Baltais nams. ASV delegācijā ir arī prezidenta Donalda Trampa meita Ivanka un znots Džareds Kušners, kā arī ASV finanšu ministrs Stīvs Mnučins. Gaidāms, ka uz atklāšanu ieradīsies vairāki desmiti ārvalstu diplomātu, lai gan vēstnieki no daudzām Eiropas valstīm, kas iebilst pret šo ASV soli, atklāšaanu neapmeklēs. ASV amatpersona noraidīja mediju ziņas, ka citas valstis atteikušās apmeklēt vēstniecības atklāšanu, skaidrojot, ka “ielūgumi nav izsūtīti un ka pasākums ir divpusējas svinības ar Izraēlu, kas 14. maijā atzīmē modernās Izraēlas valsts izveidošanas 70. gadskārtu”.
“Pateicoties ASV vēstniecības pārcelšanai no Telavivas uz Jeruzalemi, Tuvo Austrumu miera process varēs virzīties uz priekšu, balstoties realitātē, nevis fantāzijās,” paziņojis augsta ranga ASV ierēdnis. ASV administrācija ir “noskaņota samērā optimistiski par to, ka pirmdien plānotā vēstniecības atklāšana ilgtermiņā radīs stabilāku situāciju reģionā”, runājot preses brīfingā ar nosacījumu, ka tiks saglabāta anonimitāte, teica amatpersona. Tas, ka ASV vēstniecība nav pārcelta, palestīniešu līderiem miera sarunās devis veto, skaidroja amatpersona, apgalvojot, ka “pārcelšana radīs labāku dinamiku mieram un sekmēs stabilitāti”. Analītiķi atzīmē, ka pret vēstniecības pārcelšanu no Telavivas gaidāmas plašas demonstrācijas palestīniešu teritorijās.
Pagājušās nedēļas nogalē palestīnieši pie Gazas joslas un Izraēlas robežas rīkoja kārtējās protesta demonstrācijas, pieprasot tiesības atgriezties dzimtajās zemēs, kuras tagad atrodas Izraēlas teritorijā un no kurām viņi devās bēgļu gaitās vai tika padzīti.
Izraēla skaidro, ka palestīniešu bēgļu atgriešanās nozīmētu ebreju valsts beigas, un apsūdz Gazas joslā valdošo kustību “Hamas”, ka tā izmanto protestus kā aizsegu vardarbībai. Katrai valstij un nācijai ir tiesības noteikt par galvaspilsētu vietu, kuru tā uzskata par atbilstošu, arī Izraēlai, intervijā aģentūrai LETA teica Izraēlas vēstniece Latvijā Lironne Bar-Sade. Lūgta komentēt ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu un pārcelt uz turieni vēstniecību, diplomāte vērsa uzmanību, ka Izraēlas galvaspilsēta vienmēr ir bijusi Jeruzaleme, jau pirms Bībeles laikiem tā ir svētākā vieta ebrejiem, tādēļ tas, ka cilvēki apšauba Izraēlas tiesības šo jautājumu izlemt, viņasprāt, ir kas nedzirdēts.
Lai panāktu attiecību noregulējumu ar Palestīnu un veicinātu miera procesu starp Izraēlu un palestīniešiem, tiem jāatzīst Izraēlas tiesības būt par ebreju valsti un to, ka Izraēlas galvaspilsēta ir Jeruzaleme, kā arī jāpieņem un jāizprot vēsturiskā ebreju saikne ar šo pilsētu, skaidroja vēstniece, norādot, ka tas ir pamats tālākām sarunām ar Palestīnu.