Foto: SIPA/SCANPIX/LETA

Tuvojoties Pirmajā pasaules karā bojā gājušo amerikāņu skaitam. Vai viss uz Trampa sirdsapziņas? 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

ASV no koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 miruši vairāk nekā simt tūkstoši cilvēku, tuvojoties Pirmajā pasaules karā bojā gājušo amerikāņu skaitam, bet eksperti brīdina, ka pandēmijas upuru skaits valstī līdz tās aktīvās fāzes beigām varētu sasniegt ceturtdaļmiljonu.

Prezidents vajā ­trauksmes cēlēju

ASV prezidents Donalds Tramps ir atlaidis no darba virkni vadošo ierēdņu Veselības ministrijā, kā arī citās valdības iestādēs, mazinot to darba efektivitāti un spēju veikt operatīvus pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

ASV Veselības dienesta ģenerālinspektore Kristija Grimma, liecinot ASV Kongresa Pārstāvju palātas Pārraudzības komitejā, paziņoja, ka ir

ierosinājusi 14 izmeklēšanas lietas saistībā ar valdības amatpersonu neatbilstošu rīcību pandēmijas ierobežošanā.

“Kristija Grimma nāca klajā ar pirmo publisko paziņojumu kopš brīža, kad bija saņēmusi iznīcinošu brāzienu no prezidenta par viņas pirms vairākiem mēnešiem sagatavoto ziņojumu, ka slimnīcām ļoti trūkst materiālu Covid-19 pacientu aprūpei,” atzīmē laikraksts “The Washington Post”.

Izmeklēšana ir ievadīta par Nacionālā stratēģisko ārkārtas uzkrājumu centra darbību, Slimību kontroles un novēršanas centra darbību testu veikšanā un Pārtikas un zāļu administrācijas rīcību ārpus laboratorijām veikto testu apstiprināšanā.

Tiek izmeklēta drošības noteikumu ievērošana veco ļaužu namos, kur reģistrēta augsta saslimstība ar Covid-19, un visu līmeņu veselības aprūpes dienestu gatavība uzņemt lielu pacientu skaitu.

Grimma, kura Veselības dienesta ģenerālinspekcijā strādājusi ilgāk nekā 20 gadus, intervijā “WP” atzina, ka

“brīvība no politiskas iejaukšanās ir galvenais efektivitātes noteikums mūsu pārraudzītajām programmām”.

Trampam grasoties atlaist viņu no darba, Grimma kļūtu par vienu no pieciem dažādu ministriju ģenerālinspektoriem, ko prezidents ir atlaidis kopš aprīļa sākuma. Citi Trampa nežēlastībā kritušie atlaistie ģenerālinspektori pārraudzīja izlūkdienestu un ārlietu jomu, kā arī Aizsardzības un Transporta ministriju darbu.

Reklāma
Reklāma

Uzskata, ka nākamo “vilka pasi” Tramps varētu izsniegt ASV Veselības dienesta infekcijas slimību pārraugam profesoram Entonijam Fauči, kurš bieži paudis viedokli, kas atšķiras no prezidenta nostājas.

Aiovas štata senators Čaks Greslijs, kurš ir Trampa republikāņu partijas biedrs, paziņojis, ka (Trampa) Baltais nams nav ievērojis juridiskos noteikumus, lai izskaidrotu Kongresam konkrētos iemeslus ģenerālinspektoru atlaišanai. Būdams Senāta Finanšu komitejas priekšsēdētājs, Greslijs kritizēja Trampa praksi iecelt politiskus kandidātus ģenerālinspektora pienākumu pildīšanai, kas, viņaprāt, ir “kliedzošs interešu konflikts”.

Pretrunīgie paziņojumi vairo neziņu un bailes

ASV mediji atzīmē, ka februārī, kad jau skaidri iezīmējās koronavīrusa pandēmijas apdraudējums, Trampa administrācija kavējās ar testu veikšanu.

Kā liecina vairāku Austrumāzijas valstu pieredze, tas palīdzējis strauji ierobežot Covid-19 saslimstības izplatību. Divas dienas pēc pirmā koronavīrusa infekcijas gadījuma atklāšanas ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka “situācija tiek pilnīgi kontrolēta”, un apliecināja sabiedrībai, ka “viss būs labi”.

Pēc četriem mēnešiem koronavīruss ir izplatījies visos 50 ASV štatos, prasot vairāk nekā simt tūkstošu cilvēku dzīvību.

Trampa administrācijas neefektivitāti pandēmijas ierobežošanā veicināja haoss un frakciju cīņa dažādos izpildvaras līmeņos, secina laikraksts “The Washington Post”.

Kolumbijas universitātes pētnieku atzinumā teikts, ka, ieviešot stingrus sociālās distancēšanās pasākumus nedēļu agrāk martā, varētu būt izdevies glābt vismaz 36 000 dzīvību. Ņujorkas mērs Bils de Blazio sākotnēji iebilda pret karantīnas ieviešanu pilsētā, kur esot lieliska veselības aprūpes sistēma, lai gan to ieteica Ņujorkas štata gubernators Endrū Komo.

Šobrīd Ņujorkā ir lielākais Covid-19 upuru skaits no Amerikas lielpilsētām. Analītiķi atzīmē, ka prezidenta Trampa pretrunīgie paziņojumi, salīdzinot koronavīrusu ar gripu un mudinot lietot ekspertu neieteiktas zāles, ir vairojuši neziņu un bailes sabiedrībā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.