Franks Gordons.
Franks Gordons.
Foto: Timurs Subhankulovs

Franks Gordons: Vismaz labi, ka Izraēlai beidzot ir paredzami stabila valdība 0

Franks Gordons, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Ceturtdien, 14. maijā, Jeruzalemē bija paredzēts parlamentam stādīt priekšā beidzot ar mokām “sastiķēto” Izraēlas “ārkārtas” valdību uz trim gadiem.

Taču šo Izraēlai tik nozīmīgo politisko šķirtni nācās atlikt uz 17. maiju, jo, redziet nu, ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo nevarēja atcelt savu svarīgo ārkārtas vizīti Izraēlā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiekoties ar premjerministru Benjaminu Netanjahu, viņš pēc piedienīga ievada ķērās pie tēmas, kas viņam un viņa šefam Donaldam Trampam bija satraukuma iemesls: Ķīnas globālās politiskās un ekonomiskās ekspansijas, tostarp Izraēlā.

Pompeo šai sakarā arī atgādināja, ka uz Ķīnu nekādā ziņā nevarot paļauties, jo Pekina, piemēram, atsakās atzīt varbūtību, ka koronavīruss varētu būt izsprucis no Uhaņas virusoloģijas institūta laboratorijas.

Ķīna, uzsvēra Pompeo, ar savām globāla mēroga investīcijām, tostarp Izraēlas infrastruktūrā (ostas, dzelzceļš), apdraudot gan ASV, gan Izraēlas drošību. Netanjahu atbildēja, ka Izraēla šīs ASV bažas ņemšot vērā…

Ķīnas vēstnieks Izraēlā Du Vejs pasteidzās 15. maijā nākt klajā ar rakstu, kurā atspēkoja Pompeo apgalvojumus, norādīja, ka Ķīnas investīcijas Izraēlā ir niecīgas salīdzinājumā ar tās investīcijām Eiropā, Āzijā, Āfrikā.

Viņš uzsvēra, ka draudzība starp Izraēlu un Ķīnu balstās uz abu tautu daudzu tūkstošu gadu vēsturiskās kultūras mantojumu.

Un svētdien, 17. maijā, Du Vejs tika atrasts miris savā rezidencē Herclijā (ziemeļos no Telavivas).

Acīmredzot naktī viņu būs ķērusi sirdstrieka. 57 gadus vecajam vēstniekam līdz tam nebija īpašu veselības problēmu. Viņš Izraēlā bija ieradies februārī, un viņa ģimene vēl nebija paspējusi pārcelties. Pirms Izraēlas viņš bija vēstnieks Ukrainā.

Tai pašā dienā Izraēlas parlaments ar 73 balsīm un pret 46 apstiprināja Izraēlas pēc skaita 35. valdību, piekto ar Netanjahu priekšgalā. Pēc astoņpadsmit politiskās krīzes mēnešiem un trim “neizšķirtām” vēlēšanām.

Reklāma
Reklāma

Benjamins Netanjahu šai valdībā ir premjerministrs uz pusotru gadu, jo pēc tam viņa vietā stāsies “Zili baltās” apvienības līderis Benijs Gancs, kurš tagad ir premjera vietnieks ar dīvaino titulu “alternatīvais premjers” un reizē aizsardzības ministrs.

Viņa līdzgaitnieks Gabi Aškenazi ir ārlietu ministrs, bet Netanjahu līdzgaitnieks Izraels Kacs – finanšu ministrs.

Pārsteidz absurdais ministru skaits – 34, pa 17 no katra bloka. (Izraēlas pirmajā valdībā 1949. gada martā bija 12 ministri.) Ļoti nesmuka bija cīņa dēļ portfeļiem – politiķiem gribējās katram savu biroju, mašīnu, šoferi, padomniekus…

Šī neglītā ķīviņa dēļ nācās izgudrot jaunas ministrijas, piemēram, no izglītības ministrijas atdalīja augstākās izglītības ministriju.

Vismaz labi, ka Izraēlai beidzot ir paredzami stabila valdība, kurai jāpārvar ar pandēmiju saistītās grūtības.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.