Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto. Scanpix/ Peter Gercke/dpa-Zentralbild/dpa

ASV grib samaksu par visu palīdzību un pilnu kontroli pār Ukrainas dabas resursiem. Šāds izskatās “derīgo izrakteņu līgums” 178

Ukraina un ASV turpina sarunas par līgumu, kas dotu ASV piekļuvi Ukrainas derīgajiem izrakteņiem, tāpēc uz Vašingtonu dosies ukraiņu delegācija, lai strādātu pie vienošanās tehniskā projekta. Marta beigās ASV piedāvāja jaunu līguma versiju, kas, kā ziņo mediji, ir ievērojami neizdevīgāka Ukrainai salīdzinājumā ar iepriekš apspriestiem kompromisiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
3 visnelaimīgākās zodiaka zīmju savienības
Kokteilis
Personības TESTS. Kurš suns, tavuprāt, izstaro draudzību? Atbildē slēpjas tavas personības stūrakmeņi
TV24
Klementjevs par E.coli infekciju: ” “Straupes” plaukts vēl ilgi būs melnajā sarakstā”
Lasīt citas ziņas

Kā raksta lsm.lv, tā radot bažas par Ukrainas suverenitāti un tās saistībām ceļā uz Eiropas Savienību (ES).

Jaunais ASV piedāvājums ietver nosacījumus, kas Ukrainai rada grūtības.Tas prasa atmaksāt visu ASV sniegto palīdzību kopš 2022. gada, tostarp militāro un humāno atbalstu, kura apjoms, pēc Ķīles institūta aplēsēm, sasniedz 114 miljardus eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt līgums paredz izveidot “Amerikas un Ukrainas investīciju fondu rekonstrukcijai un attīstībai”, ko faktiski kontrolētu ASV, atstājot Ukrainai minimālu teikšanu pār saviem resursiem, tostarp minerāliem, naftu un gāzi, tā vēsta portāls.

ASV arī pieprasa ekskluzīvas tiesības uz Ukrainas dabas bagātībām, ļaujot citu valstu, piemēram, ES uzņēmumiem, piekļūt tikai tad, ja amerikāņi neizrāda interesi, kas ir pretrunā ar Ukrainas esošajiem līgumiem un ES konkurences principiem.

Oficiāli sarunu detaļas, kā raksta lsm.lv, netiek atklātas, taču Ukrainas amatpersonas norāda uz “sarkanajām līnijām”. Premjers Deniss Šmihaļs uzsvēra: “Mums ir skaidras robežas – Satversme, virzība uz ES un starptautiskā likumdošana. Tam jābūt partnerības līgumam uz vienādiem nosacījumiem.”

Arī valsts prezidents Volodimirs Zelenskis izteicies, ka Ukraina nepieņems parādu uzlikšanu par pagātnes atbalstu, uzsverot, ka jebkādas jaunas prasības jāskata kā daļa no turpmākā atbalsta, nevis retrospektīvas saistības.

Ukraina nav oficiāli noraidījusi ASV piedāvājumu, ņemot vērā sarežģītās divpusējās attiecības, taču mediju ziņotie nosacījumi liek domāt, ka parlamenta apstiprināšana būs sarežģīta. Abu valstu pārstāvji turpinās sarunas Vašingtonā, lai meklētu risinājumu, kas līdzsvarotu abu pušu intereses.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.