ASV grib lielāku maksu no sabiedrotajiem par aizsardzību 2
ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija izstrādā plānus prasīt no valstīm, kur izvietoti ASV bruņotie spēki, pilnībā kompensēt to uzturēšanos un piemaksāt vēl 50 procentus par privilēģiju saistībā ar ASV spēku atrašanos attiecīgajā valstī.
ASV sabiedrotie bažījas
Dažos gadījumos valstīm, kur atrodas ASV militārais personāls, varētu tikt pieprasīta piecas līdz sešas reizes augstāka maksa jaunās formulas “Izmaksas plus 50%” ietvaros nekā līdz šim, atzīmē aģentūra “Bloomberg”. Šī ierosme tiek saistīta ar ASV vēlmi panākt NATO partneru aizsardzības izdevumu palielināšanu, ko prezidents Tramps izziņojis par vienu no galvenajiem savas administrācijas uzdevumiem.
Kā liecina ASV Aizsardzības ministrijas dati, pagājušā gada beigās aptuveni 200 000 ASV militārpersonu bija izvietoti vairāk nekā 160 valstīs. Pēc izdevuma “Politico” 2015. gadā veiktajiem aprēķiniem, ASV bruņoto spēku uzturēšana ārvalstīs izmaksāja aptuveni simt miljardus dolāru gadā. Prezidents Tramps ir nācis klajā ar jaunu formulu, lai iekasētu miljardiem dolāru no sabiedrotajiem par ASV spēku izvietošanu. Formula “Izmaksas plus 50%” – spēku uzturēšanas izmaksas plus 50% piemaksa – ir viens no variantiem aizsardzības izdevumu nastas sadalei. Tā izraisījusi bažas ASV sabiedrotajos, kas uzskata to par pārmērīgu. “ASV amatpersonas izteikušās, ka šī ideja ir viena no daudzajām, kas tiek apspriesta sakarā ar Vašingtonas vēlmi panākt sabiedroto lielākas iemaksas un var tikt pazemināta,” atzīmē “Bloomberg”.
Taču jau šajā agrīnajā posmā tā izraisījusi satricinājumus ASV Aizsardzības ministrijā un Valsts departamentā, kur ierēdņi bažījas, ka šis ierosinājums tiks uztverts kā sevišķi smags apvainojums uzticamajiem ASV sabiedrotajiem Āzijā un Eiropā, kur jau tiek apšaubīta Trampa apņēmība ievērot saistības. Kritiķi apgalvo, ka šī prasība arī neņem vērā ieguvumus, ko ASV dod tās spēku izvietošana ārzemēs.
Var saasināties diskusijas par ASV bāzēm ārvalstīs
ASV prezidents Donalds Tramps ir daudzkārt sūdzējies, ka valstis, kur izvietoti ASV spēki, nemaksā pietiekami par to uzturēšanu. Tagad pēc Baltā nama norādījumiem administrācija izstrādā prasības, lai Vācija, Japāna un jebkura cita valsts, kur izvietoti ASV spēki, maksātu pilnu cenu par amerikāņu karavīru uzturēšanos viņu zemē – plus 50% vai vairāk par privilēģiju tos uzņemt.
Prezidenta Trampa uzstājība ieviest jauno formulu gandrīz izjauca nesenās sarunas ar Dienvidkoreju par tur izvietoto 28 000 ASV spēku statusu, kad viņš nosūtīja nacionālās drošības padomniekam un sarunvedējam Džonam Boltonam norādījumu: “Mēs gribam “Izmaksas plus 50%”.” Analītiķi atzīmē, ka jaunās prasības izvirzīšana Dienvidkorejai, kas bija ASV sabiedrotā aukstā kara frontes pirmajā līnijā, liecina, ka Trampa administrācija grib panākt ASV spēkus uzņemošo valstu plašāku iesaisti izdevumu apmaksā. Dažas valstis, piemēram, Polija, vēlas plašāku ASV spēku klātbūtni, bet Vācijas un Japānas iedzīvotāji pret to iebilst. Militārie eksperti atzīmē, ka ASV jaunā prasība var saasināt diskusijas par tās militārajām bāzēm ārvalstīs.
Prezidenta komanda uzskata jauno formulu par vienu no paņēmieniem, kā pamudināt NATO partnerus paātrināt aizsardzības izdevumu palielināšanu, ko Tramps ir pieprasījis kopš stāšanās amatā 2017. gadā. “Tas ir vēstījums turīgajām valstīm, ko mēs aizsargājam,” Tramps paziņoja uzrunā Pentagonā 17. janvārī.
“Mēs negribam būt muļķi citu acīs,” piebilda ASV prezidents, paužot gandarījumu par NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga atzinumu, ka viņa (Trampa) uzstājība esot devusi iespēju NATO palielināt aizsardzības izdevumus pēc daudziem finanšu lejupslīdes gadiem un sadalīt izdevumu nastu. Vācija šobrīd maksā aptuveni 28% no tajā izvietoto ASV spēku uzturēšanas izmaksām jeb vienu miljardu dolāru gadā. Ja tiktu lietota formula “Izmaksas plus 50%”, Vācijas maksājumi būtu daudz lielāki, tāpat kā Japānai un Dienvidkorejai, izskaitļojis domnīcas “Rand Corp” eksperts Deivids Očmaneks. Vācijas vēstniecības ASV pārstāvis paziņojis, ka par šo jautājumu pagaidām nav bijušas sarunas ar ASV pusi.