ASV eksperts rosina atjaunot Latvijā obligāto militāro dienestu 54
ASV pētniecības institūta “Jamestown Foundation” prezidents un eksperts Glens Hovards rosina Latvijā atjaunot obligāto militāro dienestu – viņa ieskatā tas dotu pienesumu gan nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, gan sabiedrības integrācijai.
“Jums savulaik armija balstījās uz iesaukuma sistēmu. Toreiz daudzi Latvijas krievi kļuva par labiem karavīriem Latvijas armijā,” uzsver Hovards.
Viņš skaidro, ka obligātais militārais dienests attīsta ideju par nacionālu valsti un to stiprina.
“Tas ir veids, kā armija “peld” kopā ar sabiedrību. Ja nav iesaukuma, tad jauniešiem nav vīzijas, viņi sēž mājās, spēlē datorspēles un domā par došanos uz Lielbritāniju,” argumentē Hovards.
Hovards norāda, ka tajā pašā laikā ir Krievijas televīzija, no kuras Latvijas krievi ietekmējas un šausminās par tās pasniegtajiem notikumiem Donbasā.
“Iesaukuma sistēma dod iespēju atjaunināt bruņotos spēkus, turklāt rezervē esošie karavīri regulāri tiek izsaukti uz mācībām,” saka Hovards, kurš piebilst, ka iesaukuma sistēma darbojas Lietuvā un Igaunijā.
Eksperts uzskata, ka Latvijai nāktu par labu, ja tiktu atjaunots obligātais militārais dienests. “Ja jums nav iesaukuma karavīru, tad liela daļa budžeta ienākumu aiziet militārpersonu algām, piemēram, Grieķijā 60 procenti no militārā budžeta aiziet algām un pensijām,” skaidro Hovards.
Viņš norāda – ja Latvijā tiktu atjaunots obligātais militārais dienests, tas pastiprinātu nacionālas valsts ideju. Turklāt lielāki NBS palīdzētu atturēt Krieviju no agresijas.
“Jums ir pusmiljons krievu, un šis būtu līdzeklis, kā veicināt viņu lojalitāti, jo jūs piedāvātu viņiem rīcības programmu. Protams, iesaukuma karavīri būtu jāatbalsta arī finansiāli, kā arī jāsniedz dažādi citi atvieglojumi,” argumentē Hovards.
Visu interviju ar G. Hovardu lasiet 22. marta “Latvijas Avīzē” un E-Izdevumā.