ASV cenšas panākt bijušā CIP līgumdarbinieka izdošanu 0
Vakar bijušais CIP līgumdarbinieks Edvards Snoudens, kurš pēc slepenas izlūkdienestu informācijas publiskošanas bija patvēries Honkongā un kurš ASV apsūdzēts spiegošanā, ieradās Maskavā, no kurienes caur Kubu varētu doties uz Ekvadoru, kur lūdzis politisko patvērumu.
ASV prasa izdot bēgli
Vašingtona lūgusi Maskavai darīt “visu, kas ir tās spēkos”, lai panāktu Snoudena izdošanu, pirms viņam ir iespēja doties tālāk uz Ekvadoru vai Kubu, lai izvairītos no ASV apsūdzības spiegošanā, ziņo aģentūra “Reuters”. Snoudenam, kura atklātā informācija liecina par ASV izlūkdienestu iejaukšanos miljoniem amerikāņu un citu valstu iedzīvotāju saziņā, svētdien tika atļauts pamest Honkongu, lai gan Vašingtona bija lūgusi šī Ķīnas īpašā administratīvā rajona varas iestādes aizturēt viņu. Honkongas valdība paziņoja, ka Snoudens ir devies projām “likumīgi un brīvprātīgi” un ka Honkongas varasiestāžu rīcībā nav bijis “atbilstošas informācijas”, lai lietotu ASV izdoto orderi Snoudena aizturēšanai. Snoudena lēmums doties uz Krieviju, kas līdzīgi Ķīnai izaicina ASV noteicošo lomu pasaules diplomātijā, sagādājis vēl vienu apgrūtinājumu prezidentam Barakam Obamam, kurš centies “restartēt” attiecības ar Maskavu un veidot partnerattiecības ar Pekinu.
Baltā nama pārstāvis paziņojis, ka ASV sagaida, ka Krievijas valdība nosūtīs Snoudenu, kuram anulēta ASV pase, atpakaļ uz ASV, kur viņš apsūdzēts smagos noziegumos, un izteicis “stingrus iebildumus” Honkongai un Ķīnai par atļauju viņam izbraukt.
“Ņemot vērā mūsu intensīvo sadarbību pēc Bostonas maratona spridzināšanas un mūsu sadarbības vēsturi ar Krieviju tiesībsargāšanas jautājumos, tostarp vairāku augsta līmeņa noziedznieku izdošanu Krievijai pēc Krievijas valdības pieprasījuma, mēs sagaidām, ka Krievijas valdība izvērtēs visas pieejamās iespējas izdot Snoudenu tiesāšanai ASV par noziegumiem, kuros viņš apsūdzēts,” norādīja Nacionālās drošības padomes pārstāve Keitlina Heidena.
ASV valsts sekretārs Džons Kerijs vakar paziņoja, ka, ja apstiprināsies, ka Ķīna un Krievija ir apzināti ignorējušas ASV izdoto Snoudena aizturēšanas orderi, tam būs negatīvas sekas uz Vašingtonas attiecībām ar šīm valstīm. ASV Valsts departamenta pārstāvis brīdinājis rietumu puslodes valstis, ka Snoudenam “nedrīkst atļaut turpināt jebkuru starptautisku lidojumu, izņemot to, kas nepieciešams, lai nogādātu viņu ASV”.
Maskava reaģē izaicinoši
Krievijas amatpersonas reaģējušas izaicinoši, paziņojot, ka Maskavai nav pienākuma sadarboties ar Vašingtonu pēc tam, kad ASV pieņemts tā saucamais Magņitska likums, kas liedz vīzas un iesaldē noguldījumus ASV bankās Krievijas ierēdņiem, kas apsūdzēti cilvēktiesību pārkāpšanā. “[Mūsu valstu] sakari ir diezgan sarežģītā posmā, un brīdī, kad viena valsts veic naidīgu darbību pret otru, kāpēc ASV vajadzētu cerēt uz atturību un izpratni no Krievijas puses?” izteicies Krievijas Valsts domes Ārlietu komitejas vadītājs Aleksejs Puškovs.
Analītiķi atzīmē, ka Puškovs nepauž Kremļa oficiālo viedokli, jo Krievijas ārpolitika ir prezidenta pārziņā, taču viņš ir prezidenta Vladimira Putina tuvs sabiedrotais. Puškovs piebilda, ka Krievija varētu izskatīt patvēruma piešķiršanu Snoudenam, ja viņš to lūgtu, taču viņš, šķiet, gribētu doties uz “citām valstīm, piemēram, Venecuēlu vai Ekvadoru”.
Putina runasvīrs izteicies, ka prezidentam nav informācijas par Snoudena atrašanās vietu vai plāniem. Krievijas amatpersonas nav centušās pievērst uzmanību Snoudena iebraukšanai Maskavā un nav pozējušas kopā ar viņu fotogrāfiem. Vienīgā liecība par diplomātisko kņadu sakarā ar Snoudena negaidīto ierašanos Maskavā ir vairākas Ekvadoras vēstniecības automašīnas pie Šeremetjevas lidostas, kuras tranzīta pasažieru zālē atrodoties Snoudens, atzīmē aģentūra “Reuters”. Krievijas tiesībaizsardzības iestāžu pārstāvji aģentūrai “Interfax” neoficiāli izteikušies, ka Krievijai nav iemesla aizturēt Snoudenu. Kā paziņojis avots Krievijas lidsabiedrībā “Aeroflot”, Snoudenam esot pasūtīta biļete pirmdienas reisam uz Havanu. Kubas valdības pārstāvis paziņojis, ka Havanai neesot informācijas par Snoudena plāniem. Krievijas lidsabiedrības “Aeroflot” lainerī, kas vakar izlidoja uz Kubu, bēguļojošais ASV drošībnieks Snoudens neatrodas, lai gan iepriekš tika ziņots, ka viņš esot reģistrējies uz šo reisu, vēsta aģentūra “Interfax”, atsaucoties uz avotu Krievijas drošības dienestos. Kāds cits avots “Interfax” izteicies, ka Snoudens, domājams, jau atstājis Krieviju ar citu lidmašīnu. Tajā pašā laikā aģentūra ITAR-TASS, atsaucoties uz Maskavas Šeremetjevas lidostas drošības dienestu, vēsta, ka Snoudens joprojām atrodoties lidostas tranzītzonā.
Ekvadora “analizē” Snoudena lūgumu
Snoudens vakar Šeremetjevas lidostā esot ticies ar Ekvadoras vēstniecības Maskavā diplomātiem. Ekvadoras Ārlietu ministrija paziņojusi, ka “analizē” ASV izlūkdienesta bēguļojošā bijušā darbinieka Edvarda Snoudena patvēruma pieprasījumu. Pēc Ekvadoras ārlietu ministra Rikardo Patinjo vārdiem, Ekvadoras pārstāvji Maskavā ved sarunas ar “augstākām varasiestādēm”. Analītiķi atzīmē, ka Ekvadora jau iepriekš piešķīrusi patvērumu interneta vietnes “WikiLeaks” dibinātājam Džūljenam Asanžam, kura izdošanu pieprasījusi Zviedrija, kur viņš apsūdzēts seksuālā varmācībā. Asanžs jau gadu uzturas Ekvadoras vēstniecībā Londonā.