ASV bloķē PTO apelācijas tiesu 0
Kopš vakardienas Pasaules tirdzniecības organizācijā, kas līdz šim pārraudzīja noteikumu ievērošanu starpvalstu tirdzniecības darījumos, vairs nav pietiekams skaits tiesnešu, lai nodrošinātu PTO darbību.
Apdraudēta likumu vara tirdzniecībā
PTO galvenajā mītnē Ženēvā vairs nedarbosies arbitrs, kas izšķīra tirdzniecības strīdus starp valstīm dažādos darījumos, lai tās būtu Ķīnas tērauda caurules vai Panamas kurpes. ASV prezidents Donalds Tramps apsūdzējis PTO pārāk iecietīgā attieksmē pret Amerikas galveno sāncensi Ķīnu un bloķējis tiesnešu iecelšanu PTO apelācijas tiesā, kas ir augstākā juridiskā iestāde tirdzniecības strīdu izšķiršanā.
11. decembrī šajā iestādē bija palicis tikai viens tiesnesis, iestādei vairs nespējot veikt savu darbu, atzīmē izdevums “Politico”. PTO dalībvalstis apsver tālāko rīcību, vai mēģināt saglabāt PTO pašreizējā veidā, līdz ASV mainīs savu nostāju, vai veidot alternatīvu organizāciju. Uzsverot situācijas kritiskumu, Eiropas Savienības vēstnieks PTO Žoao Mačado paziņojis, ka “runa ir par daudzpusējas likumos balstītas tirdzniecības sistēmas pastāvēšanu”.
“Eiropas Komisija grib saglabāt apelācijas tiesu un arī paturēt ASV PTO biedros,” izteikusies Eiroparlamenta deputāte Ketlīna van Brempta.
“Džunglu likums” kaitētu visiem
Analītiķi atzīmē, ka bez apelācijas tiesas pasaule spertu milzīgu soli atpakaļ pirms 1995. gada, kad tirdzniecības strīdu jomā valdīja kas līdzīgs džungļu likumiem. Valstis, kas grib atrisināt tirdzniecības strīdus, joprojām var lūgt PTO lēmumu, taču uzvarējusī puse nevarēs lēmumu īstenot, jo zaudētāja apelācijas prasība nonāks juridiskā aizmirstībā. Starptautiskie tirdzniecības strīdi vairs negūtu atrisinājumu un ātri izvērstos tarifu karos.
“Strīdu risināšanas mehānisms ir PTO lielākā vērtība,” uzskata Peters van den Bošs, Bernē izvietotā Pasaules tirdzniecības institūta direktors un bijušais PTO apelācijas tiesas priekšsēdis. “Rīcībspējīgas apelācijas tiesas trūkums iedragā visu strīdu risināšanas mehānismu, jo, kamēr apelācijas prasības netiek izskatītas, PTO nav juridiski saistoši. Tad iestājas džungļu likums, starptautiskajās tirdzniecības attiecībās uzvarot spēcīgākajam, un tas kaitētu mums visiem,” viņš teica intervijā “Politico”.
Strīdus risinās paši strīdnieki
Dažas ES dalībvalstis izteikušas gatavību veidot jaunu globālās tirdzniecības mehānismu bez Amerikas, bet citas negrib pamest savu dabisko sabiedroto ASV, īpaši tad, ja tas nozīmētu tuvināties Krievijai un Ķīnai. Sarunās Briselē Lietuva un vēl vairākas ES valstis ir paudušas bažas par paralēla tirdzniecības mehānisma veidošanu. Lietuvas ārlietu ministra vietnieks Albins Zananavičs paziņojis, ka viņam ir “nopietnas šaubas” par daudzpusējas tirdzniecības sistēmu, kas ietvertu Krieviju un Ķīnu, bet ne ASV.
Vašingtona uzskata, ka PTO ir pārāk iecietīga pret Pekinu, un uzstāj, ka šis jautājums netiek risināts. ASV vēstnieks PTO Deniss Šī pavēstījis, ka ASV “aizvadītajā gadā ļoti centās izskaidrot savas bažas par PTO noteikumiem, izstājoties no apelācijas tiesas”. Pēc viņa teiktā, “dažas valstis ir ieklausījušās šajās bažās, bet daudzas citas vienkārši noliedz jebkādu problēmu pastāvēšanu”.
“Tagad starpvalstu (tirdzniecības) strīdu risināšana būs jāveic pašiem strīdniekiem, lai noteiktu tālāko rīcību, kā to dažas valstis jau dara,” paziņojis ASV pārstāvis PTO. ASV neapmierinātība ar PTO apelācijas procesu pieauga pēc Ķīnas pievienošanās PTO 2001. gadā. Arī virkne citu valstu ir neapmierinātas, ka Ķīna pieprasa sev “attīstības valsts” statusu, kas dod zināmas priekšrocības tirdzniecībā.
Pēdējos gados situācija pasaules tirdzniecībā kļuvusi sarežģītāka, bet 164 PTO dalībvalstīm līdz šim nav izdevies vienoties par jaunu noteikumu izstrādi.