ASV augstākā militārpersona bažījās par Trampa psihisko stabilitāti 31
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas vadītājs ģenerālis Marks Millijs uzskatīja, ka bijušais prezidents Donalds Tramps ir ieslīdzis nopietnā garīgā lejupslīdē pēc zaudējuma vēlēšanās un varētu sākt kodolkaru, tāpēc Millijs slepeni brīdinājis Ķīnu, apgalvots ASV publicētajā grāmatā “Peril” (“Briesmas”), kuras autori ir žurnālisti Bobs Vudvords un Roberts Kosta.
Ģenerālis Millijs, prezidenta Trampa galvenais militārais padomnieks, apšaubīja prezidenta psihisko stāvokli pēc vēlēšanām, tāpēc nolēma ierobežot viņa kontroli pār militāro darbību, teikts tikko iznākušajā grāmatā, kura balstīta uz vairākiem simtiem interviju ar Trampa administrācijas amatpersonām, kas bija aprakstīto notikumu aculiecinieki.
Grāmata ir papildināta ar izvilkumiem no slepeniem dokumentiem, amatpersonu dienasgrāmatām un e-pastiem. Pēc Trampa atbalstītāju iebrukuma Kapitolija ēkā 6. janvārī ģenerālis Millijs veica pasākumus, lai ierobežotu Trampa spēju sākt militāru uzbrukumu vai izvietot kodolieročus, raksta autori. Millijs bažījās, ka Tramps ir izveidojis “savu alternatīvu realitāti par nebeidzamām vēlēšanu sazvērestībām” un ka bijušais prezidents varētu “pastrādāt nedarbus”. Viņš teicis štāba militārpersonām: “Nekad nevar zināt, kāds ir prezidenta mērķa objekts,” atzīmē raidsabiedrība CNN.
Millijs esot sasaucis 8. janvārī Pentagonā vecāko militārpersonu slepenu apspriedi, lai caurlūkotu militārās darbības procesu, tajā skaitā kodolieroču palaišanu. Viņš devis rīkojumu Nacionālā militārā komandcentra darbiniekiem nepildīt nekādas pavēles bez saskaņošanas ar viņu.
Tā rīkoties Milliju esot pamudinājis Kongresa Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi tālruņa zvans, viņai interesējoties, “vai ir veikti kādi piesardzības pasākumi, lai novērstu, ka nestabils prezidents varētu sākt militāras darbības vai piekļūt palaišanas kodiem un pavēlēt dot kodoltriecienu”. “Viņš ir traks. Jūs zināt, ka viņš ir traks,” teica Pelosi. “Es jums pilnīgi piekrītu,” atbildēja Millijs, atzīmē laikraksts “The Washington Post”.
Millija lēmums iesaistīties darbībā starp prezidentu un militārpersonām ataino bijušā prezidenta Ričarda Niksona administrācijas aizsardzības ministra Džeimsa Šlesindžera izvēli. 1974. gada augustā īsi pirms Niksona atkāpšanās viņš (Slesindžers) deva rīkojumu militārpersonām brīdināt viņu un Apvienotās štābu priekšnieku komitejas vadītāju, pirms pildīt Niksona pavēles.
Millijs arī esot atkārtoti apliecinājis Ķīnas armijas ģenerālim Li Zučenam, ka ASV neesot nodoma vērst uzbrukumu pret Ķīnu. Pirmais no diviem slepenajiem tālruņa zvaniem esot noticis 2020. gada 30. oktobrī, kad Millijs bija izvērtējis izlūkdienesta ziņojumus par Ķīnas aizdomām, ka ASV gatavojas uzbrukumam sakarā ar manevriem Dienvidķīnas jūrā un Trampa antagonismu pret Ķīnu. Millijs esot pavēstījis Li, ka viņš tiktu brīdināts par gaidāmo uzbrukumu. “Ģenerāli Li, jūs un es pazīstam viens otru piecus gadus.
Ja mēs uzbruktu, es pirms tam sazinātos ar jums. Tas nebūtu pārsteigums,” Ķīnas ģenerālim teica Millijs. 6. janvāra notikumi atkal uzjundīja ģenerāļa Li bažas. 8. janvārī Millijs atkal apliecināja Ķīnas ģenerālim: “Mūsu pusē ir 100% stabilitāte. Viss ir labi. Taču demokrātija dažreiz var būt nekārtīga.” Tajā pašā dienā Millijs esot sazinājies ar ASV Indijas un Klusā okeāna flotes admirāli, lai ieteiktu atlikt mācības šajā reģionā. Admirālis esot piekritis.
Tramps, reaģējot uz grāmatā “Peril” izteiktajiem apgalvojumiem, nodēvējis Milliju par “neveiksmīgu vadītāju, kurš rīkojis vissliktāko evakuāciju no kādas valsts ASV vēsturē”. Viņaprāt, ja stāsts ir patiess, tad “Millijs būtu jātiesā par nodevību, jo viņš būtu sazinājies ar savu Ķīnas kolēģi aiz prezidenta muguras un pavēstījis Ķīnai, ka viņš došot ziņu par “uzbrukumu”. Tā nedrīkst darīt!” teica Tramps.
Pēc grāmatas iznākšanas ASV prezidents Džo Baidens nostājies ģenerāļa Marka Millija pusē, apliecinot viņam uzticību. Millija birojs pavēstījis, ka Apvienotās štābu priekšnieku komitejas vadītāja slepenie tālruņa zvani savam Ķīnas kolēģim par bažām par toreizējo prezidentu Donaldu Trampu esot bijuši saskaņoti Pentagonā un ASV valdībā. “Millija saziņa ar Ķīnas militārpersonām notika saskaņā ar viņa atbildību uzturēt stratēģisko stabilitāti,” paziņojis Pentagona pārstāvis.