ASV aptur militāro palīdzību Ukrainai: Dace Melbārde nosauc četrus galvenos ES rīcības virzienus 0
Amerikas Savienoto Valstu (ASV) lēmums apturēt militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai ir radījis nopietnu satraukumu Eiropā. Lai gan šāds scenārijs jau iepriekš tika apspriests, Eiropas politiķiem tagad ir jāpieņem šī realitāte un jālemj par turpmāko rīcību. Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre, izglītības un zinātnes ministres amata kandidāte (JV) Dace Melbārde TV24 raidījumā “Ziņu TOP” norāda, ka šis ir brīdis, kad Eiropai pašai ir jāuzņemas lielāka atbildība par drošību.
“Būsim godīgi, ASV lēmums nevarētu teikt, ka bija ļoti negaidīts, jo tas ir analizēts kā viens no iespējamiem scenārijiem. Bet šobrīd tas mums ir jāpieņem kā fakts,” uzsver Melbārde, norādot, ka līdz ar šo soli tiek dots skaidrs signāls Eiropas Savienībai – pašai jāstiprina savas aizsardzības spējas.
Pēc viņas domām, šī situācija skaidri parāda, ka Eiropa nevar turpināt paļauties tikai uz ASV atbalstu. “Mums kā Eiropas Savienībai un Latvijai kā Eiropas Savienības dalībvalstij ir ļoti skaidri jāsaprot, kāda būs mūsu nākamā rīcība,” viņa norāda.
Melbārde iezīmē četrus galvenos virzienus, kuros Eiropai tagad jākoncentrējas, lai mazinātu ASV palīdzības apturēšanas radītās sekas.
Pirmkārt, jāstiprina Ukrainas pozīcijas frontē. “Šajā gadījumā, pēdējās nedēļas laikā un vēl šodien ir notikuši ļoti nozīmīgi notikumi,” atgādina Melbārde, uzsverot, ka Eiropas Savienība jau ir sākusi pastiprināt militāro palīdzību Ukrainai. Viņa norāda uz neseno ES ārlietu ministru tikšanos, kur tika pieņemti konkrēti lēmumi par atbalsta palielināšanu.
Otrkārt, jāpalielina militārā kapacitāte Eiropā. “Šodien klajā nācis Eiropas Savienības prezidenta paziņojums, ka tiks mobilizēti līdz pat 800 miljardi eiro militārās kapacitātes stiprināšanai Eiropas reģionā,” viņa skaidro. Šie līdzekļi būs paredzēti ne tikai Ukrainas atbalstam, bet arī Eiropas pašaizsardzības spēju palielināšanai.
Treškārt, Eiropai pašai jāiegulda savās aizsardzības spējās. Melbārde uzsver, ka šobrīd Eiropas drošības situācija pieprasa lielākus ieguldījumus militārajā jomā. “Eiropas Savienībai ir jākļūst militāri spēcīgākai, jāiegulda savās aizsardzības spējās,” viņa norāda.
Ceturtkārt, Eiropai jābūt spēcīgam partnerim ASV. Lai gan ASV lēmums ir radījis bažas, Eiropa nedrīkst pieļaut plaisu attiecībās ar savu svarīgāko sabiedroto. “Jo spēcīgāki mēs kā Eiropas Savienība būsim, jo vairāk ASV mūs novērtēs arī kā savu partneri,” viņa uzsver.